Пентагон објавува документи по 40 години

5 копии

По 40 години откако ткн Хартиите од Пентагон почнаа да се појавуваат во The New York Times, што во САД предизвика уставна криза околу прашањето на слободата на печатот, некогаш строго доверливите студии за војната во Виетнам ќе бидат во целост првпат објавени во понеделник Како што пренесуваат американските медиуми, Претседателската библиотека на Линдон Б. Џонсон при универзитетот Таксас во Остин, ќе ги објави сите 7.000 страници од извештајот на Пентагон, но во нив ќе има само 11 зборови на кои до денес останаа тајна, пренесува магазинот Forbes на својата интернет страница. Овие документи кои претставува WikiLeaks на своето време, како што забележува магазинот, истовремено ќе бидат објавени и од претседателските библиотеки на Џон Ф. Кенеди во Бостон и на Ричард Никсон во Јорб Линд во Калифорнија, како и од Државниот архив во Колеџ Парк, предградие на Вашингтон во сојузната држава Мериленд. NY Times почнал да ги објавува овие документи на 13-ти јуни 1973 година, но сојузниот судија набрзо го спречи тоа. ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Вашингтон, 15 јуни 2011 (МИА) - „Документите на Пентагон“, доверлива анализа која покажува како американската администрација ја манипулирала јавноста во врска со Виетнамската војна, и официјално станаа достапни за јавноста, точно 40 години откако „Њујорк тајмс“ почна да објавува делови од овој документот. „Документи на Пентагон“, кои содржат 7.000 страници, ги објавија американскиот Национален архив и три претседателски библиотеки, а сега се пренесени и на интернет страната „Викиликс“. Сензационалното прекршување на тајноста на владините податоци од 1971 година, што по „Њујорк тајмс“ го направија и други американски весници, ја разниша тогашната Администрацијата на претседателот Ричард Никсон и покрена спор пред Врховниот суд, кој доведе до одлуки кои ја унапредија слободата на печатот во САД. „Документите на Пентагон“, пред крајот на мандатот на поранешниот претседател Џонсон, ги подготвиле Министерството за одбрана и надворешно-политички аналитичари на приватни компании. Документите „протекоа“ во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Четири децении откако ’Пентагонските документи’, почнаа да се појавуваат во Њујорк тајмс што во САД предизвика уставна криза околу прашањата на слобода на печатот, некогаш строго доверливи студии за војната во Виетнам ќе бидат за прв пат целосно објавени. Претседателката на библиотеката при универзитетот во Остин ќе ги објави сите седум илјади страници од пентагонскиот извештај, во кои ќе има само 11 зборови кои до денес останаа тајна. Овие документи кои беа и на Викиликс, истовремено ќе ги објави и претседателската библиотека ’Џон Кенеди’ во Бостон и Риџард Никсон во Калифорнија, како и Државната архива во Вашингтон. Њујорк тајмс почна да ги објавува документите на 13 јуни 1971 годна, но сојузниот судија набрзо даде забрана. Тогаш Вашингтон пост и останати весници продолжиле со објавување на документи. Врховниот суд на САД на крајот ја поништил одлуката на сојузниот судија, донесувајќи голема правна победа за слобода на печатот. Документите покажуваат дека Кенеди, Џонсон и претходната администрација ...
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 211 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 215 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус ...
сите 200 | | | веќе видена

Пронајдените лични работи на патниците од автобусот „Дурмо турс“, а кои жителите на селото Ласкарци ги донесоа во ТВ21, се предадени во полициската станица во ...
сите 237 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на претстојниот состанок на процесот „Жан Моне“, дознава „Независен весник“. Висок партиски функционер брифира дека за својата ...
сите 247 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 106 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 171 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пентагон објавува документи по 40 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: