Македонија - ДУИ ќе компензира во вториот ешалон

Политичките аналитичари се поделени околу резултатите од поделбата на власта меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Според дел од нив, партијата од Мала Речица добила подобра распределба на позиции во идниот владин кабинет, за разлика од досегашната, и со тоа поголема можност да ја спроведе својата програма. Другиот дел од политичките аналитичари, пак, сметаат дека ДУИ морала подобро да ја искористи позицијата што ја доби по изборите на 5 јуни, кои и овозможија да биде клучот за формирањето на идната влада. Партијата на Али Ахмети во новата влада ќе има пет министерски и две вицепремиерски позиции. Покрај вицепремиер за спроведување на рамковниот договор, ДУИ добива и вицепремиер за евроинтеграции. Под нивна контрола ќе бидат и министерствата за одбрана, правда, економија, локална самоуправа и за животна средина. Партијата на Ахмети ќе има и четворица заменик-министри и тоа во ресорите здравство, внатрешни работи, финансии и транспорт и врски, како и пет државни секретари во министерствата за информатичко општество, ...
| | веќе видена | слични

Преговорите за новата влада се финализираат и овој викенд ќе се знаат конечните персонални решенија за сите директорски позиции за кои се одвиваат последните коалициски разговори. Ова е сe што откриваат извори од двете партии, откако во последната недела максимално се затворија за јавноста. ВМРО–ДПМНЕ и ДУИ ја потврдуваат само распределбата на министерските фотелји, за која велат дека се задоволни и е коректна. Откако сe уште актуелниот вицепремиер и дел од преговарачкиот тим на ДУИ, Абдулаќим Адеми, изјави дека има потпишано заедничка владина платформа со ВМРО–ДПМНЕ, а владини извори рекоа дека засега такво нешто нема, остана дилемата дали овој коалициски “пазар“ ќе биде срочен во писмена форма, како што лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вети на својот електорат на почетокот. Официјална потврда за некое кадровско решение сe уште нема, а сите информации за евентуалните нови имиња се во рангот на шпекулации. Договорот меѓу двете партии е да се молчи, па премеирот Груевски и при преземањето на мандатот од шефот на ...
| | веќе видена | слични

Преговорите за состав на идната влада се при крај, информираат партиски извори, но ќе се чека да се постигне комплетен договор, вклучувајќи ја и поделбата на колачот во третиот ешалон за да се објави владиниот состав. Според очекувањата, тоа би се случило кон средината на следниот месец. Според информации на „Време“, тоа што преостанува е ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да се договорат за директорските функции, како и да ги испеглаат ставовите во однос на заедничката владина платформа, која, според барањето на ДУИ, треба да се заокружи со потпис на двајцата лидери, Никола Груевски и Али Ахмети. Како што дознаваме, Груевски и Ахмети вчера требаше да се сретнат и да се договорат која партија кои директорски позиции ќе ги земе и кои кадри ќе ги постави. Од ДУИ веќе најавија дека ќе добијат директорски функции, кои до сега никогаш не им припаднале на албанските партии. Според партиски функционери, Ахмети типувал на директорските позиции во Фондот за здравство, Македонски шуми и во Агенција за патишта и во царината. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Партијата на Руфи Османи - Национална демократска преродба (НДП), се воздржува од коментари за преговорите помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за формирање на нова влада, но некои албански аналитичари велат дека во таквиот став можеби би требало да се гледа некаква надеж на релативно новата партија за станување дел од власта пишува Плус инфо. Како што е познато, „интегративците“ ќе ги контролираат вицепремиерските места за Рамковен договор и за европски прашања, како и министерствата за одбрана, правда, економија, животна средина и локална самоуправа, а инсистираат нивната изборна програма да стане владина програма, со потписи на лидерите Никола Груевски и Али Ахмети. Портпаролот на НДП, Армир Рамадани, за некои албански медиуми денеска рече дека „партијата ќе ги искаже нивните ставови откако ќе се формализира владата“. Ова значи дека „преродбениците“ можеби и им се додворуваат на двете победнички партии во македонскиот и албанскиот блок, со цел да влезат во идната влада, претпоставуваат дел од албанските аналитичари. ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот министер за здравство, Бујар Османи, според партиски извори е најсериозниот кандидат за иден министер за одбрана. Првиот лекар во државата ќе ја заземе челната позиција во министерството кое за прв пат ќе има министер од редовите на ДУИ. Причината за Османи да биде ставен на оваа функција е фактот што првичните кандидати Хазби Лика и Рафиз Алити не ги исполнуваат НАТО стандардите да бидат министри за одбрана. На негово место, како министер за здравство, најголеми се шансите да застане актуелната директорка на Фондот за здравство Маја Парнарџиева Змејкова. Поделбата на министерствата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ е завршена. ДУИ освен одбрана, ќе раководи и со министерствата за правда, локална самоуправа, економија и животна средина. Извори од ДУИ потврдија дека во нивна надлежност ќе бидат и Секторот за евроинтеграции и Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор.
| | веќе видена | слични

ФИНАЛЕ ВО ПРЕГОВОРИТЕ ЗА НОВА ВЛАДА Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека немаат намера да се мешаат во кадровската понуда на Ахмети за новиот владин тим. Додаваат дека за нив е неприфатлив само еден предлог на интегративците ДУИ ретерира од првичното барање договорот за заедничка владина платформа да биде потпишан од лидерите Никола Груевски и Али Ахмети, дознаваме од извори во партијата, иако официјално се тврди дека ќе инсистираат на пишан документ. Но, од друга страна интегративците се децидни дека со ВМРО-ДПМНЕ постигнале начелен договор за затворање на политичките барања и тврдат дека хашките случаи и статусот на ветераните од ОНА ќе бидат решени веднаш по изборот на новата влада, односно во првите сто дена од владеењето. Во ВМРО-ДПМНЕ вчера не можевме да добиеме став. Партијата на Груевски, завчера соопшти дека се во тек разговорите за сите отворени прашања. Оттаму дури не можеа да прецизираат дали ќе има договор за заедничка владина програма со политичките барања на ДУИ, ниту дали тој ќе биде потпишан од двајцата ...
| | веќе видена | слични

Министерствата распределени, се договараат позициите и кадровските решенија за вториот и третиот ешалон. Разговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се во завршна фаза и составот на новата влада ќе биде познат пред законскиот рок. И од двете партии најавуваат нови имиња но и ротација на дел од министрите. Интегративците на петте министерства што ги добија ќе постават веќе познати фаци. За министерството за одбрана како што дознаваме најсериозен кандидат е досегашниот прв лекар во државата Бујар Османи. Двете понудени решенија од ДУИ за оваа позиција, Хазби Лика и Рафиз Алити не ги исполнуваат нато стандардите да бидат министри за одбрана. Извесно е дека Фатмир Бесими останува на економија, Ермира Мехмети најверојатно ќе ги води евроинтеграциите а Абдулаким Адеми или Муса Џафери ќе седнат во вицепремиерското место за Рамковен. Аднан јашари е предлогот за правда.ДУИ го добива и министерството за животна средина во кое најверојатно ќе го остават досегашниот министер Неџати Јакупи.. Од ВМРО-ДПМНЕ сигурни имиња за новата ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се уште ги договараат кадровските решенија во новата влада, но јавно не споменуваат имиња. Министерствата се поделени, сега партиите ги делат директорите. ДУИ инсистира да ја добие УЈП или Царината и уште некоја „богата“ институција. Интегративците добиваат две вицепремиерски места, 5 министри, 4 заменици-министри и 5 државни секретари. Во двете партии велат дека се уште се допрецизираат кадровските решенија и јавно не споменуваат имиња. Неофицијално во игра се вртат двојно повеќе имиња од што има министерски места. Секретаријатот за евроинтеграции преминува во рацете на кадар од ДУИ. Во игра за вицепремиер е Ермира Мехмети-Деваја. Победничката партија од албанскиот политички блок ги задржува Локална самоуправа, Животна средина и Економија. ДУИ ги трампаше Здравство и Труд и социјала за министерствата за Одбрана и Правда. Ниту едната ниту другата партија не нудат некое кадровско решение, туку нудат сервилност на партијата. Квалитетот е безначаен туку само кој ќе ја тера идејата на ...
| | веќе видена | слични

Груевски го доби третиот мандат да состави влада, на церемонија што за првпат помина без изјава од мандатарот Програмата за работа на владата уште се усогласува. Ова го велат од ВМРО-ДПМНЕ наспроти генералниот секретар на ДУИ Абдилаќим Адеми, кој изјави дека платформата е готова, дека ги опфаќа сите отворени прашања и дека за договореното ќе има пишани гаранции од лидерите Груевски и Ахмети. Во ВМРО-ДПМНЕ велат и дека засега нема информација дали коалициските партнери ќе стават потписи на владината програма. Според извори од оваа партија, се усогласуваат деталите за составот на владата. Ресорите се распределени, но сé уште се утврдуваат имињата на министрите што би ги воделе. Од партијата брифираат дека во некои министерства ќе има освежувања, односно актуелните министри ќе бидат заменети. Во други ресори ќе има ротации на министрите. Преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ сега се во фаза на поделба и на третиот ешалон, односно за тоа кои управи, фондови и агенции ќе ги раководи ВМРО-ДПМНЕ, а кои ДУИ. ...
| | веќе видена | слични

Не е сигурно дали ќе има заедничка владина платформа Сe уште нема потпишан договор за идната коалиција меѓу ВМРО–ДПМНЕ и ДУИ и не се знае дали постигнатиот компромис за распределба на функциите во извршната власт воопшто ќе биде ставен на хартија. Ова се информациите кои ги пласираа владини извори вчера, откако шефот на државата, Ѓорге Иванов, во претседателската вила на Водно му го додели на премиерот Никола Груевски, новиот, трет по ред, мандат за составување на владата. Прашањето за писмената платформа меѓу двата коалициски партнери вчера доби на актуелност, откако вицепремиерот за Рамковен договор, кој е дел од преговарачкиот тим на ДУИ, Абдулаќим Адеми, даде различни изјави за медиумите на албански и на македонски јазик – прво дека е договорена заедничка владина платформа меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, а потоа дека се надева оти со ВМРО-ДПМНЕ ќе се усогласат за заедничка владина програма и дека истата ќе ја потпишат. Извори од Владата вчера само кусо искоментираа дека засега нема ништо такво, додавајќи дека, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 206 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 221 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 170 | | | веќе видена

Бев во посета на кичевската населба Ламели. Имаме тешко секојдневие, незнаење на власта и огромна неспособност. Имаме неправда на секој чекор, напиша лидерот ...
сите 171 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 107 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - ДУИ ќе компензира во вториот ешалон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: