СЕ ВИКАМ ЏОВАНИ ЏОРЏО: Мородер, таткото на електро-диско музиката (ВИДЕО)


Мородер има добиено три награди од Американската академија (Оскар) за најдобра оригинална музика за филмот „Midnight Express“ во 1978 година, потоа за најдобра песна „What a feeling“ за филмот „Flashdance“ во 1983 година и за најдобра песна „Take my Breath Away“ за филмот „Top Gun“ во 1986 година Пејач, текстописец, диџеј и продуцент. Џовани Џорџо Мородер се носи со титулата пионер во диско-музиката и употребата на синтисајзерот за создавање музика од иднината. Денеска (26 април 2017) полни 77 години и сè уште е една од највлијателните личности во музичката индустрија. Мородер има добиено три награди од Американската академија
| | веќе видена | слични

Останато

„Зоран Заев и неговата влада за да ја сокријат неспособноста сега се правдаат со лажни соопштенија.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ниту знаел, ...
сите 117 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 110 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 67 | | | веќе видена

ВМРО- ДПМНЕ функционира одлично е ставот на претседателот на партијата Христијан Мицкоски , ден по самитот на Европската народна партија што се одржа во ...
сите 69 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 70 | | | веќе видена

Унгарија досега не добила официјално барање од Македонија за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, соопшти Кабинетот на претседателот на ...
сите 298 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЕ ВИКАМ ЏОВАНИ ЏОРЏО: Мородер, таткото на електро-диско музиката (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: