Македонската филхармонија со музиката на „Пинк Флојд“ во Градски парк

Најдобрите композиции на легендарната „Пинк Флојд“, една од најдобрите музички групи на сите времиња, во оригинални оркестрации на македонскиот светски музичар Џијан Емин и во изведба на Македонската филхармонија, зајакната со ол стар бенд... Вака Македонската филхармонија и Младинскиот културен центар со нескриена возбуда го најавуваат десеттото, јубилејно издание на супер настанот „Види музика, слушни слика, добиј книга“! - Годинава, мултимедијалниот перформанс ќе биде посветен на една од најдобрите музички групи на сите времиња - „Пинк Флојд“! Љубителите на музиката на магичниот англиски бенд ќе имаат можност да ги слушнат најдобрите композиции од неговото богато и влијателно творештво, аранжирани за симфониски оркестар – најавуваат здружените културни институции. На 22 јуни под отворено небо во Градскиот парк во 21 часот, со сосема нови оркестрации, дело на музичкиот уметник Џијан Емин, ќе прозвучат легендарните: Shine On You Crazy Diamond, Money, Us and Them, Another Brick in The Wall, Wish You Were ...
| | веќе видена | слични

Поради најавата за неповолни временски услови, мултимедијалниот настан „Види музика, слушни слика, добиј книга“ наместо на 18 јуни, ќе се одржи на 23 јуни, во вторник, во 21 часот во Градскиот парк, соопшти Македонската филхармонија.Инаку, годинава овој настан ќе се одржи по јубилеен, десетти пат и ќе ни ја донесе музиката на „Пинк Флојд“. Македонската филхармонија ќе се претстави со делата на култната англиска четворка, аранжирани за симфониски оркестар.
| | веќе видена | слични
2 копии

Со симфониски аранжман од Pink Floyd на оркестарот на Македонската филхармонија ќе биде одбележано десеттото издание на мултимедијалниот настан “Види музика, слушни слика, добиј книга”. На 22 јуни во скопскиот Градски парк, оркестарот на Македонската филхармонија ќе се претстави со делата на култната англиска четворка, аранжирани за симфониски оркестар. „Бидете со нас под отворено небо!“, повикуваатод Македонската филхармонија.
| | веќе видена | слични

Мултимедијалниот перформанс „Види музика, слушни слика, добиј книга“ годинава Македонската филхармонија ќе им го посвети на еден од најдобрите музички бендови на сите времиња - „Пинк Флојд“. Концертот е закажан за 22 јуни под отворено небо во Градскиот парк со почеток во 21 часот. Љубителите на музиката на магичниот англиски бенд ќе имаат можност да ги слушнат најдобрите композиции аранжирани за симфониски оркестар.Оркестрациите се на Џијан Емин, а публиката, меѓу другите ќе има можност да ги чуе легендарните: „Shine On You Crazy Diamond“, „Money“, „Us and Them“, „Another Brick in The Wall“, „Wish You Were Here“, „Speak To Me“, „Breathe“, „On The Run“... Диригент на концертот е Џијан Емин, а како главен вокалист и гитарист ќе настапи Ади Имери. Оркестарот на Македонската филхармонија ќе биде збогатен и со настап на бенд во состав: Александар Поп Христов на електрична гитара, Иван Бејков на електричен бас, Мартин Вучиќ на тапани, Благоја Перуновски на синтисајзер.Акустично-електричниот звучен проект и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската филхармонија и Младинскиот културен центар го најавија 10. јубилејно издание на “Види музика, слушни слика, добиј книга” за 22 јуни (21 часот) под отворено небо во Градскиот парк во Скопје. Мултимедијалниот перформанс ќе биде посветен на една од најдобрите музички групи на сите времиња “Пинк флојд”! Љубителите на музиката на магичниот англиски бенд ќе имаат можност да ги слушнат најдобрите композиции од неговото богато и влијателно творештво, аранжирани за симфониски оркестар. Со сосема нови оркестрации, дело на музичкиот уметник Џијан Емин, ќе прозвучат легендарните: “Shine On You Crazy Diamond”, “Money”, “Us and Them”, “Another Brick in The Wall”, “Wish You Were Here”, “Speak To Me”, “Breathe”, “On The Run”… Диригент на концертот е Џијан Емин, а како главен вокалист и гитарист ќе настапи Ади Имери. Оркестарот на Македонската филхармонија ќе биде збогатен и со настап на бенд во состав Александар Поп Христов на електрична гитара, Иван Бејков на електричен бас, Мартин Вучиќ на тапани, Благоја ...
| | веќе видена | слични

Десеттиот, јубилеен мултимедијален настан „Види музика, слушни слика, добиј книга“ ја носи музиката на „Пинк Флојд“. На 22 јуни во скопскиот Градски парк, оркестарот на Македонската филхармонија ќе се претстави со делата на култната англиска четворка, аранжирани за симфониски оркестар. „Бидете со нас под отворено небо!“, соопштија од Македонската филхармонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

За десеттото издание на мултимедијалниот настан „Види музика, слушни слика, добиј книга“ Филхаромонија подготвува симфониски аранжмани од „Пинк Флојд“. На 22 јуни, во скопскиот Градски парк, оркестарот на Македонската филхармонија ќе се претстави со делата на култната англиска четворка, аранжирани за симфониски оркестар. „Бидете со нас под отворено небо!“, соопштија од Македонската филхармонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Со сосема нови оркестрации, дело на музичкиот уметник Џијан Емин, ќе прозвучат легендарните: "Shine On You Crazy Diamond", "Money", "Us and Them", "Another Brick in The Wall", "Wish You Were Here", "Speak To Me", "Breathe", "On The Run"... Македонската филхармонија и Младинскиот културен центар го најавуваат 10. јубилејно издание на супер настанот "Види музика, слушни слика, добиј книга" кој ќе се одржи на 22 јуни (21 часот) под отворено небо во Градскиот парк во Скопје. Годинава, мултимедијалниот перформанс ќе биде посветен на една од најдобрите музички групи на сите времиња - "Пинк флојд"! Љубителите на музиката на магичниот англиски бенд ќе имаат можност да ги слушнат најдобрите композиции од неговото богато и влијателно творештво, аранжирани за симфониски оркестар. Со сосема нови оркестрации, дело на музичкиот уметник Џијан Емин, ќе прозвучат легендарните: "Shine On You Crazy Diamond", "Money", "Us and Them", "Another Brick in The Wall", "Wish You Were Here", "Speak To Me", "Breathe", "On The Run"... ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 77 | | | веќе видена

Имaме сознанија дека се работи за непријатни измени на Уставот, односно за нови амандмани кои се спремаат за да се измени Уставот, но се кои се кријат од ...
сите 147 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Научниците анализирале низа смртни случаи како рак, срцеви болести, белодробни заболувања и дијабетес во 180 земји со цел да ја пресметаат веројатноста ...
сите 8 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонската филхармонија со музиката на „Пинк Флојд“ во Градски парк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: