Видете кој се од нашите ѕвезди ќе настапи на фестивалот „Скопје 2015“

На конкурсот за овогодинешниот „Скопски фестивал“ пристигнаа седумдесет, а стручната комисија на МРТВ одбра осумнаесет песни, кои ќе бидат изведени на 12 ноември во „Метрополис арена“ во Скопје. ИЗВЕДУВАЧИ НА „СКОПЈЕ 2015“ Љубов – В.Илиевски/Ј.Димчевска Од град до град – Ристо Самарџиев Празен ден – Маја Вукиќевиќ Пеј брате мој – Александар Тарабунов Јас и ти – Јана Бурческа Убава – Ај кју Орхидеја – Џина Папас – Џокси Музика од љубов – Иван Раденов Премин – Мартин Мила Градина од цреши – Сара Мејс Сеедно е – Ванеса Николова Бeгај, бегај – Даниел Дан Нема да можам – Горан Наумовски Прости ми – Виктор Апостоловски Илјада светови – Мики Секуловски Љубовта е – Елена Петреска Знам ти ме оставаш – Александар Белов Без тебе – Ања Ветерова Годинава победникот на фестивалот нема да биде претставник на Македонија на „Евровизија 2015“, но фестивалот останува натпреварувачки. Па така, првопласираната песна ќе добие 600.000 денари, втората 450.000 денари, а третата 300.000 денари. За победниците ќе одлучуваат гласовите ...
| | веќе видена | слични

Осумнаесет нови композиции ќе бидат изведени на претстојното издание на „Скопски фестивал“, кое ќе се одржи на 12 ноември во „Метрополис арена“ во Скопје. Комисијата селектираше меѓу седумдесет пристигнати композиции, а најдобрите влегуваат во трка за вредни парични награди. Организаторот на фестивалот МРТВ најави стилски шаренолики песни, кои ќе бидат изведени во придружба на Ревискиот оркестар на МРТ.„И годинава имаме шаренило на стилови и музички жанрови. Ќе видиме сплет на изведувачи од постарата и помладата генерација, автори кои одат чекор напред во аранжманите“, изјавиЉупчо Мирковски, уметнички директор на фестивалот.Фестивалот оваа година се одвива одделно од изборот на претставник за „Евровизија“ (МРТ дополнително ќе објави на кој начин ќе биде селектиран нашиот претставник за „Евровизија 2016“ во Стокхолм) и има натпреварувачки карактер: првопласираната песна ќе добие 600.000 денари, втората 450.000 денари, а третата 300.000 денари. За победниците ќе одлучуваат гласовите од телевоутингот и ...
| | веќе видена | слични

Финалната селекција од 18-те изведувачи кои ќе настапат на овогодинешниот „Скопски феставл“ , вчеравечер беше објавена за пошироката јавност. Разликите во споредба со изминатите изданија на фестивалот се во тоа што годинава победникот нема да ја претставува Македонија на Евровизија, но манифестацијата сепак ќе има натпреварувачки карактер. Промена има и во парчините награди кои ќе ги освојат најдобрите песни. Во однос на сумите што ќе им припаднат на првопласираната, втората и третопласираната песна , на социјалните мрежи се огласи и пејачот на поп-рок дуото Некст Тајм, Стефан Филиповски. На споделениот текст на Вистина.мк тој напиша ваков коментар: Имено првата награда изнесува 600 илјади денари, втората 45о илјади, додека третата 300 илјади денари. Иако близнаците не се најдоа меѓу изведувачите, Стефан се „загрижи“ во која кафеана победникот ќе ги потроши парите, односно дека паричната награда треба да биде насочена каде што вистински треба. Извор: Вистина
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопскиот фестивал оваа година ќе се одржи на 12 ноември во „Метрополис арената“ , каде ќе настапат 18 изведувачи. На конкурсот за фестивалот пристигнале седумдесет композиции, од кои биле селектирани само 18 нумери и изведувачи што ќе се борат за вредни парични награди. Нумерите ќе бидат изведени во придружба на Ревискиот оркестар на МРТ. Оваа година на Скопски фестивал ќе настапат: Ања Ветерова, Александар Белов, Елена Петреска, Мики Секуловски, Виктор Апостоловски, Горан Наумовски, Даниел Дан, Ванеса Николова, Сара Мејс, Мартин Мила, Иван Раденов, Џина Папас- Џокси, Ај кју, Јана Бурчевска, Александар Тарабунов, Маја Вукичевиќ, Ристо Самарџиев, Влатко Илиевски. Победникот на годинешниот Скопски фестивал нема да ја претставува Македонија на изборот за песна на Евровизија. МРТ во следниот период ќе објави како ќе се одбира претставникот за Евровизија 2016 што ќе се одвива во Стокхолм. Оваа година на Скопски ќе се доделат следниве парични награди: 600 илјади денари за првопласираната песна, второпласираната ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 363 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 239 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 197 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 296 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Видете кој се од нашите ѕвезди ќе настапи на фестивалот „Скопје 2015“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: