Ахмети, Kасами и Села ќе добијат девет ресори


Максимум девет министерски позиции ќе добие албанскиот политички блок во преговорите со мандатарот Зоран Заев во новиот владин кабинет. Извори од преговорите за новата влада брифираат дека Али Ахмети ќе треба да се задоволи со четири министерства и две вицепремиерски места, а две или евентуално три министерства ќе треба да поделат Беса и „Алијансата за Албанците“ доколку двете партии одлучат да седната на „Илинденска“. За „Алијансата“ се токми ресорот здравство, а за Беса, доколку биде дел од владата, ресор ќе треба да отстапи Заев. На средбата меѓу мандатарот Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на „Бихаќска“ вчера напладне и официјално почнаа преговорите за владиниот кабинет, но и од двете партии нема детали за преговорите, освен штури соопштенија дека се преговарало за принципите на соработка, реформската влада и евро-атлантските интеграции. Дека албанскиот политички блок ќе треба да се задоволи со вкупен број ресори, осум или девет, колку што во последниот мандат раководеше ДУИ, навести Ахмети во една ...
| | веќе видена | слични

Зоран Заев не успеа ниту денес да постигне договор со БЕСА за формирање на новата влада иако денеска се сретна со нивниот лидер Билал Касами. Засега БЕСА не дава согласност да влезе во новата влада без да се прифатат два клучни принципи по кои ќе може да се разговара за поделба на ресорите и кардовски решенија. Заев посочи дека преговорите ќе продолжат и тој и натаму е оптимист дека Владата ќе се формира што побрзо затоа што имаат голема обврска пред граѓаните за спроведување на итните реформи. СДСМ е пред Конгрес на кој ќе се избира нов лидер, а иако Заев е единствен кандидат партиските функционери ќе бидат зафатени, па преговорите ќе продолжат доцна сабота или рано во недела. Лидерот на СДСМ кажа дека денеска освен со БЕСА, се сретнал и со лидерите на ДУИ и Алијансата за Албанците, Али Ахмети и Зијадин Села со кои веќе има позитивни сигнали дека формирањето на новата Влада е неизбежно.
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по завршувањето на средбата со Биљал Касани од БЕСА, рече дека преговорите со партнерите се прикрај, и дека очекува следната недела да има нова влада. „Лидерите на сите партии кои се потенцијални коалициски партнери, ветија дека за десет дена ќе има влада и се надевам дека под притисокот на граѓаните ќе мора брзо да привршиме со преговорите“ рече Заев. Не беше дециден дали БЕСА ќе биде дел од владата или не, но рече дека преговорите продолжуваат утре и задутре, и дека тие се водат партнерски по што заеднички ќе донесат одлука. „Јас сум оптимист дека наскоро ќе имаме нова влада. Нашето прво предизборно ветување е укинување на екстерното тестирање и тоа не може многу да чека. И понатаму ќе останеме верни на принципот – еднаквост за стите и нашите одлуки ќе бидат исклучиво во интерес на сите граѓани на Република Македонија“. Лидерот на СДСМ рече дека денеска остварил средба и со лидерите на ДУИ и Алијанса за Албанците.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на СДСМ Зоран Заев не верува дека до крајот на денов или, пак, утре пред Конгресот на партијата ќе успее да го поднесе предлогот за новата влада до Собранието на Република Македонија.- Не верувам дека денеска ќе стигнеме. Правиме напори, но тоа зависи од сите политички партии. Со другите две политички партии или коалиции одржавме средба, а денеска и со БЕСА. До вечерва доцна продолжуваме посветени максимално, но како и да ја гледам работата денеска тешко дека ќе стигнеме, а и утре пред Конгресот дефинитивно не - рече Заев, одговајарќи на новинарско прашање пред Собранието на Република Македонија.Прецизира дека се разговара за вистински суштински работи, важни за граѓаните и за иднината на новата влада.- Верувам дека тоа е вредно да се изгуби и ден, два, повеќе или помалку. Но, истовремено е важно за сите нас владата ден поскоро да биде готова и предложена до Собранието на Република Македонија. Не можам да претпоставам дали ќе биде предложена до понеделник. СДСМ и коалициските партнери се само еден од ...
| | веќе видена | слични

Изјава за медиуми, Зоран Заев претседател на СДСМ Денеска направивме средби со сите потенцијални партнери за во Владата. Одржав состанок и со господинот Ахмети, претходно и со господинот Села, еве сега и со претставници од БЕСА, господинот Касами и претставници на нивната партија. Напредуваме во дел од разговорите, но се уште не можам да кажам дали ќе има договор за Влада со четири партиципиенти, нашата коалиција предводена од СДСМ, ДУИ, БЕСА и Алијансата за Албанците. Следната средба е утре, ако Конгресот на СДСМ заврши во посоодветно време, ако не продолжуваме во недела сабајле, но дадовме една задача до крајот на оваа недела, а тоа е недела, да се обидеме навистина да ги завршиме разговорите, оти постоиме за граѓаните. Граѓаните очекуваат да тргне реформскиот процес и верувам дека и времето што притиска врз сите нас, ќе не направи поодлучни во пресекувањето на одлуките и во делот на суштествените работи и во делот на вкупниот број на ресори во идниот владин кабинет. Јас сум оптимист и продолжувам да бидам ...
| | веќе видена | слични

По денешната средба со лидерот на Движењето Беса Билал Касами мандатарот Зоран Заев оптимистички најави дека во понеделник ќе има нова влада. -Денеска направивме средби со сите потенцијални партнери за во Владата. Одржав состанок и со господинот Ахмети, претходно и со господинот Села, еве сега и со претставници од БЕСА, господинот Касами и претставници на нивната партија. Напредуваме во дел од разговорите, но се уште не можам да кажам дали ќе има договор за Влада со четири партиципиенти, нашата коалиција предводена од СДСМ, ДУИ, БЕСА и Алијансата за Албанците. Следната средба е утре, ако конгресот на СДСМ заврши во посоодветно време, ако не преговорите продолжуваат во недела наутро, истакна попладнево претседателот на СДСМ Зоран Заев.
| | веќе видена | слични

Се прават последните подготовки околу составот на новиот владин кабинет и се прецизираат деталите околу распределбата на министерските фотељи. Се прават последните подготовки околу составот на новиот владин кабинет и се прецизираат деталите околу распределбата на министерските фотељи. Според најавите на новиот мандатар Зоран Заев, до крајот на денот се очекува да биде заклучен и списокот со имиња за министерски позиции во новиот владин состав. Неофицијално, по средбите со коалициските партнери на лидерско ниво, начелно се договорени ресорите, инкорпорирани се и барањата на албанскиот блок во програмата на новата влада. Единствено останува неизвесно дали БЕСА ќе биде дел од Владата на Заев откако најавија дека цврсто стојат на ставот дека нема да прифатат кабинет во кој ќе бидат вклучени лица за кои СЈО води постапки, но услов е и рокот за донесување на законот за јазици. Од Беса за Алфа велат дека засега нема договорено средба Касами-Заев, чекаат на одговор од СДСМ. Заев од Брисел порача дека е оптимист ...
| | веќе видена | слични

БЕСА е се подалеку од новата Влада. Преговорите со СДСМ се во статус кво, велат од партијата на Касами за Сител. Од таму додаваат дека се уште немаат добиено никаков одговор од Заев по вчерашното барање, СДСМ писмено да се обврзе дека ќе ги прифати принципите на БЕСА. Од БЕСА бараат редефинирање на Македонија, целосна имплементација на платформата со прецизно наведени рокови и новата Влада да нема лица кои биле дел од истрагите на СЈО. Од БЕСА велат дека без прифаќање на овие услови нема да бидат дел од новата Влада. И лидерот на СДМС вчера од Брисел потврди дека за разлика од останатите политички партии, преговорите со БЕСА одат потешко. Заев најави дека до крајот на неделата предлогот за составот на новата влада заедно со нејзината програма ќе се најдат пред пратениците. Дел од медиумите објавија дека тоа може да се случи во текот на денешниот ден. Од Собранието велат дека се подготвени за тоа. Од кабинетот на Џафери велат дека 3 дена по добиањето на предлогот, ќе го стават на гласање пред пратениците. Дел ...
| | веќе видена | слични

Одговори на новинарски прашања, Зоран Заев претседател на СДСМ П1: Господине Заев ќе поднесете ли денеска предлог? Не, не верувам дека денеска ќе стигнеме. Правиме напори, тоа зависи од сите политички партии, доколку со другите две политички партии или коалции одржавме средба, еве денеска исто и со БЕСА. До вечерва касно продолжуваме посветени максимално, но како и да ја гледам работата денеска тешко дека ќе стигнеме П2: Каде е кочницата? Разговараме за вистински суштински работи, важни за граѓаните, важна за иднината на новата Влада на Република Македонија, верувам дека тоа е вредно да се изгуби и ден, два, повеќе или помалку. Но, истовремено е важно за сите нас владата ден поскоро да биде готова и предложена до Собранието на Република Македонија. П3: До Понеделник ќе биде предложена? Не можам да претпоставам, СДСМ и коалиционите партнери се само еден партиципиентите. Другите три политички субјекти ги знаете ДУИ, БЕСА, Алијанса за Албанците, зависи тоа од сите нас заедно. П3: А утре пред Конгрес? Не, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Лидерот на СДСМ и мандатор за составот на новата Влада, Зоран Заев, иако најави дека кабинетот ќе биде познат денеска, од партијата соопштија дека нема да ги откријат имињата на новиот министерски кабинет. Преговорите со Беса сè уште не се завршени. Од таму брифираат дека барањата на партијата се доставени до СДСМ и дека чекаат одговорот од нив. Засега од партијата велат дека нема закажно лидерска средба помеѓу Заев и Касами, ниту средба на работните групи на двете партии. Од Беса велат дека, сепак, до крајот на денот, се очекува епилог дали партијата ќе биде дел од Владата. Она што е извесно е дека Алијанса на Албанците предводена од Зијадин Села ќе добие министерско место и за нив е договорено здравството, при што на чело ќе биде докторот Арбен Таравари и во игра е вице-премиерското место за евоинтеграции. Во однос на релациите со ДУИ, извори од таму брифираат дека сè уште не е подготвен списокот на кадровските решенија. Била подготвена листа со имиња, но имало несогласувања за кадрите и била повлечена. Се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Овој предлог за доверба е поврзан со тоа дали се согласуваме или не со Договорот од Преспа, затоа сме принудени да не дадеме глас за доверба, рече лидерот на ...
сите 471 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Во грчкиот парламент започна расправа за гласање на доверба на владата на Алексис Ципрас, по заминувањето од владиниот кабинет на коалицискиот партнер и ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ахмети, Kасами и Села ќе добијат девет ресори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: