Видеото на грчката армија создаде контроверзност во регионот

Грчкиот амбасадор во Македонија вели дека дејствата на видеото не одговараат на ставовите на грчката влада или нејзините граѓани. Тенкови на грчката армија возат покрај Арката на Адриан во центрот на Атина, за време на воената парада по повод Денот на независноста на 25-ти март. Видеото на припадниците на грчката армија во Кипар, како користат антимакедонски, антиалбански и антитурски пораки создаде контроверзност. [AФП] Грчкиот амбасадор во Македонија ја дистанцира својата влада од видеото поставено на Јутјуб минатиот месец, на кое се гледа како војниците на грчката армија извикуваат антимакедонски, антиалбански и антитурски слогани за време на воената парада во Кипар. „Истрагата ќе покаже што се случило, каде и кога се случило. Но, сакам да нагласам, а тоа го кажав и во министерството, дека она што го гледам на видеото и што се слуша, во никој случај не ја претставува официјалната позиција на грчката влада, на грчката армија и чувствата на грчкото општество кон граѓаните на вашата земја“, рече амбасадорот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 162 | | | веќе видена

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Со граѓаните на Свети Николе вечерва средба оствари претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -Им реков дека секогаш кога СДСМ е на власт Македонија ...
сите 172 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 79 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Видеото на грчката армија создаде контроверзност во регионот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: