Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Влатко Ѓорчев ги бранеа нападнатите колеги од СДСМ


Дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, на чело со Владимит Ѓорчев, синоќа застанаа пред налетот на граѓаните, бранејќи ги своите колеги од СДСМ и од ДУИ, спречувајќи уште поголем инцидент и уште повеќе повредени.
| | веќе видена | слични

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев беше единствениот што храбро застана во пеколната ноќ во четвртокот за да ги одбрани колегите од СДСМ и ДУИ. Снимките на кои Ѓорчев ги креваше рацете и ги молеше луѓето да престанат да напаѓаат, а другите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ отвораа врати за маскираните со фантомки и се поздравуваа со нив го обиколија светот, но по се изгледа и создадоа нова слика за пратеникот. Владимир Ѓорчев испадна херој во очите на јавноста, но покажа и една човечка страна. Почит на пратеникот Влатко Ѓорчев зошто стоеше рамо до рамо со пратениците од СДСМ и ДУИ му изрази и лидерот на СДСМ, Зоран Заев и уште неколку пратеници на партијата. Дипломатски извори за А1он велат дека според нив би било подобро за партијата доколку Владимир Ѓорчев би ја водел ВМРО-ДПМНЕ. Неговата заштита на пратениците покажува повисока свест потребна да се демократизира десницата. Повеќе на А1Он ( Извор/А1Он )
| | веќе видена | слични
3 копии

СДСМ во пишано соопштение до медиумите прачува дека изборот на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери е според Уставот, Деловникот и законите на Република Македонија и оти е признат од стратешките партнери на Македонија, ЕУ и САД. – Влатко Ѓорчев сигурно не заборавил дека беше сведок на крвопролевањето и бруталните напади врз неговите колеги. Ѓорчев е принуден денеска да ги брани насилните ставови на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. И покрај ова, СДСМ и претседателот Заев ја почитуваат човечноста што пратеникот Ѓорчев ја покажа на денот на насилството во Парламентот, се вели во соопштението од СДСМ.
| | веќе видена | слични

СДС фиктивно си го утврди бројот на пратеници кои гласаа за нелегитимниот предлог, без утврдување на гласови за, против и воздржани, спротивно на Член 26, истакна Ѓорчев. Целата јавност беше сведок на срамниот и шверцерски обид да се заобиколи Уставот, законите и деловникот на Собранието на Република Македонија. Секое кршење на законите и процедурите води во насилство и анархија. Зоран Заев беше свесен за тоа, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев на денешната прес-конференција. Тој рече дека нема оправдување за ниту едно насилство, но додаде и дека СДСМ нема право да ги нарекува граѓаните терористи. - Ниедно насилство не смее да се оправдува, но СДС има најмалку право да ги прогласува за терористи народот и граѓаните на Македонија кои 60 дена мирно протестираа и без ниту еден инцидент го изразуваа своето несогласување со Тиранската платформа и распродавањето на државните и националните интереси - рече Ѓорчев. Воедно тој нагласи дека мора да се сноси одговорност и за наредбата за пукање во Собрание, ...
| | веќе видена | слични

СДСМ со писмено соопштение реагираат на прес-конференцијата на Влатко Ѓорчев, кој обвини дека направиле обид за државен удар и го прекршиле Уставот. Велат Ѓорчев сигурно не заборавил дека беше сведок на крвопролевањето и бруталните напади врз неговите колеги. Ѓорчев е принуден денеска да ги брани насилните ставови на раководството на ВМРО ДПМНЕ, додаваат од СДСМ. „Државен удар врз уставниот поредок на Република Македонија и кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок ибезбедноста“ по член 313 од Кривичниот законик извршија сите оние насилници, криминалци и злосторници кои по нарачка на Никола Груевски, Ѓорѓе Иванов, Трајко Велјановски, Митко Чавков извршија обид за убиство преку крвавите напади врз пратениците од мнозинството во Собранието на Р.Македонија. За ваквото крвничко однесување на злосторниците, но и за нарачателите на ова злосторство Груевски, Иванов, Велјановски, Чавков ќе следува одговорност! Изборот на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери е според Уставот, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев за настаните во Собранието обвини дека СДСМ изврши обид за државен удар. Според него, СДСМ го погази Уставот, законите и деловникот за работа на Собранието на Република Македонија. „СДСМ ја погази демократијата во обидот да го прогласи Талат Џафери за Претседател на Собранието. Одговорност за ваквото антидржавно однесување мора да има. СДСМ изврши политичко насилство кое подоцна резултираше со физичко насилство. Ниедно насилство не смее да се оправдува, но СДСМ има најмалку право да ги прогласува за терористи народот и граѓаните на Македонија кои 60 дена мирно протестираа и без ниту еден инцидент го изразуваа своето несогласување со Тиранската платформа и распродавањето на државните и националните интереси. Одговорност за насилството мора да има. Не смее пратеник, па макар бил и Зоран Заев да издава наредби за да се пука во Собранието на Република Македонија. Тоа е невиден преседан не само во Македонија туку било каде во светот. Дали Зоран Заев е свесен за ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев кој застана во одбрана на неговите колеги во налетите на насилниците, денес одржа прес конференција на која посочи дека СДСМ на нелегален начин гласале за Талат Џафери надвор од процедурите за избор на претседател на Собранието. „СДС го погази Уставот, законите и деловникот за работа на Собранието на Република Македонија. СДС ја погази демократијата во обидот да го прогласи Талат Џафери за Претседател на Собранието. Одговорност за ваквото антидржавно однесување мора да има. СДС изврши политичко насилство кое подоцна резултираше со физичко насилство. Ниедно насилство не смее да се оправдува, но СДС има најмалку право да ги прогласува за терористи народот и граѓаните на Македонија кои 60 дена мирно протестираа и без ниту еден инцидент го изразуваа своето несогласување со Тиранската платформа и распродавањето на државните и националните интереси. Одговорност за насилството мора да има. Не смее пратеник, па макар бил и Зоран Заев да издава наредби за да се пука ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Државен удар врз уставниот поредок на Република Македонија и кривично дело „Терористичко загрозување на уставниот поредок ибезбедноста“ по член 313 од Кривичниот законик извршија сите оние насилници, криминалци и злосторници кои по нарачка на Никола Груевски, Ѓорѓе Иванов, Трајко Велјановски, Митко Чавков извршија обид за убиство преку крвавите напади врз пратениците од мнозинството во Собранието, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на Влатко Ѓорчев, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.- За ваквото крвничко однесување на злосторниците, но и за нарачателите на ова злосторство Груевски, Иванов, Велјановски, Чавков ќе следува одговорност. Изборот на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери е според Уставот, Деловникот и законите на Р.Македонија и признат од стратешките партнери на Македонија, ЕУ и САД.Влатко Ѓорчев сигурно не заборавил дека беше сведок на крвопролевањето и бруталните напади врз неговите колеги. Ѓорчев е принуден денеска да ги брани насилните ставови на раководството на ВМРО ДПМНЕ. ...
| | веќе видена | слични

СДСМ изврши обид за државен удар. СДСМ го погази Уставот, законите и деловникот за работа на Собранието. СДСМ ја погази демократијата во обидот да го прогласи Талат Џафери за Претседател на Собранието, изјави на прес-конференција пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев.- Одговорност за ваквото антидржавно однесување мора да има. СДС изврши политичко насилство кое подоцна резултираше со физичко насилство – порача Ѓорчев.Според него, ниту едно насилство не смее да се оправдува.- Но СДСМ има најмалку право да ги прогласува за терористи народот и граѓаните на Македонија кои 60 дена мирно протестираа и без ниту еден инцидент го изразуваа своето несогласување со Тиранската платформа и распродавањето на државните и националните интереси - додаде Ѓорчев.Тој обвини дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев наредил да се стрела во Собранието.- Не смее пратеник, па макар бил и Зоран Заев да издава наредби за да се стрелаа во Собранието на Република Македонија. Тоа е невиден преседан не само во Македонија туку било каде во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Немој, застани, не фрлајте, луѓе сме, зар некој треба да загине тука…, зборуваше постојано прексиноќа Влатко Ѓорчев, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ додека стоеше пред лидерот на СДСМ Зоран Заев, Талат Џафери од ДУИ и други пратеници, кои се засолнуваа во десниот ќош од собранискиот прес-центар пред бесните протестанти, кои сакаа да се пресметаат со нив. Се вртеше лево-десно, креваше раце, ги молеше луѓето да престанат да напаѓаат, пишува уредникот на Дневник. Ѓорчев беше единствен од пратениците на неговата партија, кој застана пред оваа група пратеници, кои беа нападнати на прес-конференцијата на која го објавуваа изборот на, според нив, новиот претседател на Собранието. Меѓу протестантите и пратениците застана само малку откако се случи првиот излив на насилството и кога најголем дел од нив беа повредени и раскрвавени, но кога масата на луѓе продолжи да навлегува во малата сала само со цел да се пресмета со оние за кои сметаа дека постапија спротивно на интересите на Македонија. – Тргни се, Влатко, кого браниш, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 229 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Влатко Ѓорчев ги бранеа нападнатите колеги од СДСМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: