Кливленд без Леброн на стартот на новата 2017/18 НБА сезона – Ова се причините (фото)


НБА ѕвездата на Кливленд, Леброн Џејмс ќе биде неизвесен за стартот на новата сезона во лигата. Леброн ја заврши претсезоната поради проблеми со глуждот на левата нога. Клубот соопшти дека тој не беше во тимот на натпреварот со Орландо. Мечот со магичните за вицешампионите беше генерална проба пред почетокот на новата сезона. И без Леброн, Кливленд славеше со 113-106, а Џејмс ќе биде неизвесен и за првиот дуел во новата сезона против Бостон на 17 октомври. Џејмс одигра само еден од досегашните четири натпревари на Кливленд во претсезоната. Погледнете ги ТОП 10 потезите на Леброн за сезоната 2015/16 Во поразот од Чикаго од 108:94 пред два дена тој имаше учинок од 17 поени, 5 скока, 3 асистенции и по една блокада и украдена топка. Новата сезона во НБА лигата стартува вечерва . Финалната серија од НБА лигата помеѓу Кливленд и Г.Стејт е најгледана во историјата
| | веќе видена | слични
5 копии

Црната серија на повреди на кошаркари во НБА лигата продолжува и во втората недела од нова сезона. Најновото име на оваа листа е играчот на Атланта, Денис Шредер кој доживеа повреда на скочниот зглоб за време на синоќешниот меч мешу Бруклин и Атланта. Германскиот репрезентативец во финишот на мечот при еден обиде да го мине противничкиот играч Лаверт, згазна на ногата на противникот по што дојде до дисторзија на левиот скочен зглоб. Тој мораше да го напушто теренот, но среќна околност е што не се работи за посериозна повреда. Прегледите покажле дека нема посезиозна повреда односно кинење на лигаментите, па Германецот се очекува брзо да се врати во тимот. Сепак, останува горчината од лошиот „малерозен“ старт на сезоната, во која веќе се случија повеќе сериозни повреди, а речиси и да нема тим кој е без повреден играч. Се започна во премиерниот меч кога играчот на Бостон, Гордон Хејворд по само пет минути од старто на мечот против Кливленд се здоби со скршеница на тибијата. Црната серија ја продолжи ...
| | веќе видена | слични

Во НБА лигата одиграни се осум натпревари. Шампионот Голден Стејт го совлада Далас со 133:103. Лидер во победничкиот тим со 29 поени, осум додавања и четири украдени топки беше Стефон Кари, Кевин Дурент додаде 25 поени и осум скока додека Клеј Томпсон впиша 21 поен. На спротивната страна Весли Метјуз беше стрелец на 19 поени, а по 13 уфрлија Харисон Барнс и Јоги Ферел. Во останатите мечеви: Детроит - Филаделфија 86:97 Мајами - Атланта 104:93 Хјустон - Мемфис 90:98 Милвоки - Шарлот 103:94 Сан Антонио - Торонто 101:97 Денвер - Вашингтон 104:109 и Феникс - Сакраменто 117:115
| | веќе видена | слични
2 копии

Шампионот во НБА лигата, Голден Стејт забележа убедливо со 133:103 на гостувањето кај Далас. Триото Кари-Дурант-Томсон заедно постигнаа 75 поени. Кари беше најефикасен со 29, Дурант даде 25 поени, а Tомпсон 21 Од останатите дуели го издвојуваме поразот на Хјустон пред своите сумпатизери од Мемфис со 90:98, На домаќините не им помогнаа ниту расположените Гордон со 27 и Харден кој постигна 22 поени, бидејќи на спротивната страна дури петмина гостински кошаркари имаа двоцифрен број на поени, а најмногу 26 Марк Гасо. На другите натпревари одиграни ноќеска постигнати беа овие резултати: Детроит – Филаделфија 86:97, Мајами – Атланта 104:93, Милвоки – Шарлот 103/94, Далас – Голден Стејт 103:133, Сан Антонио – Торонто 101:97, Денвер – Вашингтон 104:109, Феникс – Сакраменто 117:115.
| | веќе видена | слични
3 копии

Голден Стејт Вориорс започна многу лошо во новата сезона, но сепак успеа да го поправи впечатокот со што успеа да извојува втора победа на гости против Далас и тоа со огромна разлика со резултат од 103-133. Стеф Кари уфрли 29 поени, а беше следен од Кевин Дурант со 25 поени и од Клеј Томпсон со 21 поен. Хјустон изгуби на домашен терен од Мемфис со резултат од 90-98. Во редовите на Хјустон триото предводено од Гордон кој успеа да даде 27 поени, Харден 22 поени и Капела 14 поени, постигнаа повеќе од половина поени за Хјустон кои сепак на крајот се покажа дека не се доволни за победа. Во редовите на Мемфис најдобар беше Марк Гасол кој успеа да уфрли 26 поени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Хјустон Рокетс не успеа да стигне и до четвртата победа во низа на стартот од сезоната во НБА-лигата, откако „ракетите“ неочекувано загубија на домашен терен од Мемфис со резултат 98-90. Како пресудна се покажа одличната одбрана на гостинскиот тим, која му дозволи на Хјустон да постигне само 30 поени во второто полувреме. „Гризлите“ се разбудија и во нападот во последните 12 минути, па откако ја добија четвртата четвртина со 14-28 направија целосен пресврт и стигнаа до победата. Ерик Гордон постигна 27, а Џејмс Харден 22 поени за Хјустон, додека најзаслужни за триумфот на Мемфис беа Марк Гасол со 26 поени и Мајк Конли со 17 поени. Голден стејт на гостински терен го декласираше тимот на Далас со 133-103.Стеф Кари беше најефикасен со 29 поени, Кевин Дурант реализираше 25, додека Клеј Томпсон беше стрелец на 21 поен за актуелниот првак. Резултати НБА: Детроит – Филаделфија 86-97, Мајами – Атланта 104-93, Хјустон – Мемфис 90-98, Шарлот – Милвоки 94-103, Далас – Голден стејт 103-133, Сан Антонио – Торонто 101-97, ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот тим во НБА лигата, Голден Стејт стигна до втората победа во новата сезона, откако убедливо со 133:103 беа подобри од Далас на гости. На овој меч конечно проработе најсилното одужје на „воините“, а тоа е нападот. Од сите 16 екипи кои ноќеска играа. Голден Стејт постигна убедливо најмногу поени. Уште по првата четвртина беше јасно дека гостите се расположени за погодување и дека ќе стигнат до убедлива победа, бидејќи по 12 минути игра водеа со 40:24. Стеф Кари бепе најефикасен на мечот постигнувајќи 29 поени за 31 минута. Одлични беа и останнатите двајца задолжени за поентирање. Кевиј Дјурант даде 25 поени, а Клеј Tомпсон застана на 21 поен. Вкупно 11 играчи на гостинскиот тим се запишаа во листата на стрелци. Резултати: Детроит - Филаделфија 86:97, Мајами - Атланта 104:93, Хјустон - Мемфис 90:98, Милвоки - Шарлот 103/94, Далас - Голден Стејт 103:133, Сан Антонио - Торонто 101:97, Денвер - Вашингтон 104:109, Феникс - Сакраменто 117:115.
| | веќе видена | слични

Доминантната партија на Јанис Адетокумбо, трипл-дабл учинокот на Бен Симонс, 133 поени на Голден Стејт и триумфот на Сан Антонио над Торонто во дербито ја обележаа изминатата ноќ во НБА лигата. Дебитантот Бен Симонс во својот четврти натпревар во НБА лигата го забележа првиот трипл-дабл во кариерата (21 поен, 12 скока, 10 асистенции) и ја предводеше Филалдлефија до победата во Детроит 97:86. Најефикасен кај Филалделфија беше Џоел Ембид со 30 поени, 9 скокоа, но и седум загубени топки. Детроит го предводеа Реџи Џексон со 16 поени, 7 скока, 6 асистенции и Андре Драмонд ос 14 поени и исто толку скокови. Јанис Адетокумбо или како што Американците го нарекуваат „Грик Фрик“ во раната фаза на сезоната ја истакнува кандидатурата за МВП наградата. Тој со 32 поени, 14 скока, 6 асистенции и 2 украдени топки го предводеше Милвоки до победата над Шарлот 103:94. Поддршка доби од Крис Мидлтон (20 поени) и Мирза Телетовиќ кој постигна пет тројки (15 поени). Френк Камински беше најефикасен во редовите на Шарлот со 18 пони и ...
| | веќе видена | слични

Од вкупно 8 одиграни натпревари синоќа во НБА лигата, ефектот е егал, четири победи остварија домаќините, додека на четири средби подобри беа гостинските екипи. Мајами беше сигурен на домашен терен против Атланта Хокс со 104:93, Милвоки оствари домашна победа против Шарлот со резултат 103:94. Домашни победи уште остварија и Сан Антонио во мечот против Торонто Репторс, во еден од најизедначените натпревари на вечерта. Феникс Санс ја оствари најтесната победа против Сакраменто ноќеска (117:115), овде пресудно за победата беше тоа што во првата четвртина Феникс ги доби „кралевите“ со 36:17, па интервенцијата во последната четвртина на гостите (30:39), беше задоцнета реакција. Голден Стејт конечно го видовме во едно шампионско издание, па се прошета на гостувањето во Далас каде победи со резултат 103:133. Од останатите натпревари… Детроит – Филаделфија 86:97, Хјустон – Мемфис 90:98 и Денвер – Вашингтон 104:109.
| | веќе видена | слични

Кошаркарот на Хјустон Рокетс, Крис Пол, во следниот период ќе биде надвор од терените поради повреда на коленото, соопштија од клубот. Тренerот Мајк Д'Антони изјави дека Пол ќе биде надвор од терените се додека комплетно не ја санира својата повреда. Се очекува големото засилување за Хјустон да биде надвор од паркетот околу четири недели. Крис Пол во Хјустон пристигна од тимот на Лос Анџелес Клиперс како голема поддршка за Џејмс Харден и обидите на раководите луѓе на „ракетите“ да се вмешаат во битката за освојување на шампионската титула.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Додека СДСМ и ВМРО ДПМНЕ се натегаат околу СЈО и новиот Закон, коалициониот партнер на власта, Али Ахмети повикува на дијалог. Засега нема договор а СДСМ не ...
сите 191 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Специјалниот обвинител Роберт Мaлер заклучил дека претседателот Доналд Трамп и неговата кампања не заговарале со Русија за влијание врз претседателските ...
сите 106 | | | веќе видена

Направете погача по стар рецепт. 3 јајца 150 гр. сирење 1 лажиче сол 200 мл. кисело млеко 1 прашок за пециво 250 гр. брашно Се става брашното во сад со сол и ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кливленд без Леброн на стартот на новата 2017/18 НБА сезона – Ова се причините (фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: