Пад на странските инвестиции од 12,4 милиони евра


Политичката криза ги топи инвестициите. За два месеци од 2017 година НБРМ пресмета минус од 12,4 милиони евра. Односно, во февруари годинава влегле 19,1 милион евра странски директни инвестиции, СДИ, а во јануари минусот изнесувал 31,9 милиони евра. Колку кризата влијае негативно на инвеститорите се гледа ако се направи споредба со истиот период лани, кога во јануари и во февруари биле влезени околу 90 милиони евра СДИ. Поради случувањата на политичката сцена, поголемиот дел од инвеститорите очигледно ги одложија најавените одлуки за инвестирање, а дел`се уште не почнале да ги реализираат вложувањата што ги посочија минатата година. Политичката ситуација веќе влијае и на економијата, која исто така оди во минус. Според последните статистички податоци, индустриското производство сво март годинава падна за 0,9 отсто во споредба со март минатата година, а падот во првиот квартал изнесува 1,5 отсто споредено со првиот квартал лани. За оваа година домашните институции и меѓународните финансиски институции ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Раководството на селото Бормида во Италија нуди 2.000 евра на секого доколку се пресели таму, во обид да спречи местото да стане “населба на духови“. Секој што ќе се пресели во Бормида, која е на само 420 метри надморска височина и се наоѓа во регионот Лигурија на Западна Италија ќе добие 2.000 евра. Бормида моментално има околу 394 жители. Иницијативата ја покренал официјалното лице Данијел Галијано како би го вратил животот во селото чиј бројот на населението во изминатите неколку години драстично е намален, бидејќи младите луѓе заминуваат да пронајдат работа во најблискот голем град Савони. Конечните детали за износот на понудените пари дури треба да бидат утврдени и одобрени од локалното собрание, но доколку се помине во најдобар ред од наредната година секој кој ќе се одлучи да живее во изнајмен или купен дом во Бормида ќе добие на поклон 2.000 евра.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на едно оддалечено планинско село во Италија, им нуди по 2.000 евра на потенцијалните жители, а сè како би спречил ова место да стане „град на духови“. За оние кои ќе се одлучат да живеат во местото Бормида, регион на северозападот на Лигурија, а во кое моментално живеат 394 жители, ќе бидат должни да плаќаат нецели 50 евра месечна станарина, пишува Гардијан. Со ваква примамлива понуда градоначалникот Даниеле Галиано настојува да го оживее селото, чие население почнало да опаѓа во последниве неколку децении, откако младите луѓе почнале да заминуваат во најблискиот голем град Савона во потрага по работа. Идејата да на сегашните и идните жители им се исплаќаат пари како би останале тука и би живееле, уште не е официјално одобрена од локалниот совет, напишал Галиано на својот Фејсбук профил. Доколку се биде како што треба, од идната година секој кој ќе се одлучи да биде нов жител на ова село, или да купи нешто од недвижнините тука ќе биде награден со 2.000 евра. - Се уште разработуваме план, но ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Италијанско планинско село Бормид на граница со Хрватска нуди 2000 евра за оние кои ќе се доселат. Велат дека имаат чист воздух, и не се предалеку од морето. За да ова село не биде село на духови, се даваат по 2000 евра на оние кои ќе се доселат. Селото има 394 жители, а секој кој ќе одлучи да се врати ќе плаќа кирија од симболични 50 евра. Градоначалникот Даниеле Џалиано сака да ги врати младите во селото, затоа што се иселуваат во потрага по подобар живот. Веќе од следната година секој нов жител на селото ќе добие по 2000 евра.
| | веќе видена | слични

Раководството на селото Бормида во Италија нуди 200 евра за секој кој ќе сака да се пресели таму, во обид да спречи да тоа место стане „населба на духови“. Секој кој ќе се пресели во Бормида, кое е на само 420 метри над нивото на морето во регионот Лигурија во Западна Италија, ќе му плаќа ќирија од околу 50 евра. Бормира во моментов има 394 жители. Иницијативата ја покрена официјалното лице Даниел Галијано, за да го вдахне животот во селото чиј број на жители во изминатите неколку години, драматично е намален, затоа што младите си заминуваат со цел да пронајдат работа во најблискиот голем град Савони или подалеку. Конечните детали за износ на понудените готови пари, допрва треба да се утврди и одобрени се во локалната општина, но доколку се мине во најдобар ред, од наредната година секој ќе ќе мине да живее во изнајмената или купената куќа или стан во Бормида ќе добие на подарок 2000 евра.
| | веќе видена | слични

Најпознатата македонска фабрика за керамиди, која неколку години наназад, е дел од групата „Тондах“ лани направи бизнис вреден 10 милиони евра од кои над 2,6 милиони евра се профит! ИГМ „Пролетер“ од Виница беше една од најтранспарентните аквизиции во земјава, од која вработените добро се офајдија Најголемата македонската индустрија за производство на керамиди и за покриви лани остварила нето добивка од 162,4 милиони денари односно над 2,6 милиони евра, пишува во информацијата за финансиските токови што компанијата со седиште во Виница ја објави на Македонската берза за хартии од вредност. Од малкуте објавени податоци е видливо дека компанијата лани имала приходи од продажба во износ од речиси 10 милиони евра односно 602,55 милиони денари. Нејзината добивка пред оданочување изнесува 3 милиони евра, а по плаќањето на данокот нето добивката изнесува 2,6 милиони евра. Од достапните информации на интернет страницата на „Тондах“ Виница видливо е дека компанијата во земјава ја води домашен менаџмент. Управниот ...
| | веќе видена | слични

Колку се собрало а колку се потрошило од градската каса во првите три месеци? Во вкупниот буџет на Град Скопје во првите три месеци од годинава слеале 17 милиони евра, односно се реализирале 14,7 отсто од вкупно планираните приходи за цела година. Истиот период Градот потрошил речиси 16 милиони евра или 13,7 отсто планираните расходи за годинава.При тоа за стоки и услуги се потрошиле, 4,4 милиони евра, за капитални расходи 4,3 милиони евра, а 20, 3 отсто од парите се потрошиле за субвенции и трансфери или 1,6 милиони евра. Во основниот буџет на Градот Скопје односно градската каса за три месеци се собрале 10,1 милиони евра. Планот за цела година 81,5 милиони евра. Најмногу пари или околу 6 милиони евра се од данок на специфични услуги, 2,2 милиони евра по основ на данок на имот, а околу 314 илјади евра ос такси и надоместоци. Во истиот период од градската каса се потрошиле 9,8 милиони евра.При тоа, во првите три месеци дел од јавните претпријатија што се под капа на Градот, добиле субвенции во износ од ...
| | веќе видена | слични

Договорите на политичките лидери кои и претходеа на крвавата војна, осмислени се со цел да се пронајдат барем неколку решенија кои би го спречиле распаѓањето на Југославија. Ниту едно од нив не им беше доволно примамливо на тогашните политички лидери, па сега огромно мнозинство граѓани на поранешната земја ја живее тмурната реалност која е продукт на нивните пророчки визииВо предвоените преговори на шесторицата претседатели на СФРЈ, кога за решение на југо-кризата се споменуваа разни облици на лабава федерација или асиметрична конфедерација - се споменуваше и прочуената американска понуда за југословенска конфедерација, финансиска помош од пет милијарди долари и забрзан влез во Европската Унија.Последните години, во историските преиспитувања, таа неофицијална понуда се наметнуваше како последна голема шанса за просторот кој подоцна ќе го наречат западен Балкан.Истражувањата покажуваат дека само во економски поглед Србија би била најмалку двојно посилна земја. И тоа под претпоставка дека транзицискиот ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Управата за јавни приходи на 12 мај ќе одржи јавна аукција и комерцијална продажба на предмети запленети од даночни обврзници. На аукцијата ќе бидат понудени автомобили со почетни цени од 1.000 евра нагоре, цистерни со почетни цени од 13.000 евра па нагоре и виљушкари за 4.000 евра.
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата во вторник ќе се задолжи кај домашните кредитори со над 10 милиони евра. За оваа недела нема закажано раздолжување, но затоа денеска враќа идентична сума по основ на доспеани долгови. Заклучно со првиот квартал од годинава нивото на јавниот долг изнесува 46 отсто од Бруто домашниот производ или 4,74 милијарди евра, што споредбено со крајот на минатата година претставува зголемување од над 28 милиони евра.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пад на странските инвестиции од 12,4 милиони евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: