Чоколадна торта


Иако во нашиот домашен кувар имаме повеќе рецепти за чоколадни торти, дефинитивно ова е нашата омилена која и најчесто ја правиме. Приказната како се најде во нашиот нотес е многу интересна. Ана, за прв пат ја пробала оваа торта на нејзина 8 годишна возраст на роденден кај една од нејзините најдобри другарки од детство Милка со која заедно учеле во основно училиште.Многу брзо потоа мама Лиле, го побарала рецептот од мајка и на Милка и од тогаш е запишан во специјална графа подвлечен со дебели букви. Како што кажува Ана, со години наназад оваа торта задолжително се правела за секој нејзин роденден.Од тогаш рецептот воопшто не е менуван бидејќи некои работи кога се едноставно совршени не треба да се модификуваат. Богата на вкус, исклучително кремаста, сочна и многу чоколадна оваа торта нуди неповторливо задоволство со секое залаче кое ќе го вкусите.Ја препорачуваме на сите прави чоко зависници, кои не бројат калории, затоа што останатите верувајте ќе имаат грижа на совест. Во неа има 8 јајца и 300 грама ...
| | веќе видена | слични

Состојки: 3 јајца 8 лажици шеќер 1 чаша јогурт 1 чаша масло 220 г брашно 1 ќесичка ванилин шеќер 1 прашок за печиво 1 портокал малку шеќер во прав Подготовка: Во адекватен сад изматете ги јајцата со шеќерот, ванилин шеќер, вмешајте го јогуртот, постепено додавајте го брашното помешано со прашокот за печиво и матете со миксерот сè додека смесата добро не се соедни. Во смесата додадете го изренданиот замрзнат портокал и сè добро соединете. Калапот за куглоф премачкајте го со маргарин, ставете ја смесата, па куглофот печете го во добро загреана рерна на 180 степени околу 40 минути. Фото: www.coolinarika.com
| | веќе видена | слични

Неверојатно вкусен десерт што брзо и едноставно се подготвува. Потребни состојки: 100 гр мелени лешници 100 гр мелени бисквити 80 гр шеќер во прав 1 лажичка рум 1 ванила 1 лажица маргарин Исцеден сок од еден портокал 200 гр рендано млечно чоколадо Начин на подготовка: Од сите состојки замешајте средно меко смеса и формирајте топчиња. Топчињата украсете ги по желба со чоколадни мрвици, мелени лешници или кокос.
| | веќе видена | слични

Фичо, заедно со неговата гостинка Валентина, готвач член на нашата веб-страница, ќе подготват еден од нејзините најпопуларни рецепти, Домашни Баунти чоколади.ПодготовкаЧекор 1: Во садот за сос загрејте ја слатката павлака. Додадете ги шеќерот и путерот. Мешајте додека не се растопи шеќерот. Додадете го кокосот и ванилиниот шеќер и убаво промешајте.Чекор 2: Смесата ставете ја на даска, завиткајте ја во фолија и измазнете ја со сукало. Смесата треба да е со дебелина од 2 сантиметри. Оставете ја во фрижидер да се стегне. Потоа исечете ја на правоаголници.Чекор 3: Во сад на оган растопете го чоколадото и премачкајте ги со четка сите коцки.Чекор 4: Сервирајте!СОВЕТ: Преливот може да го направите со чоколадо по желба, но препорачуваме да ставите црно чоколадо, за подобро да се стегне.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ова пате од печурки и ореви е богато, кремаво, и изненадувачки лесно за правење. Можете да го користите како намаз за сендвичи или како сос за мачкање – се е едно како ќе го користите, дефинитивно ќе уживате. Состојки 4 шолји сечкани шампињони 1 шолја сечкани моркови 3/4 шолја ореви 1 мал жолт кромид 2 чешниња лук 1 лажица масло или путер 1/2 лажица мајчина душичка сол и бибер по вкус Начин на подготовка Загрејте ја рерната на 180 степени. Раширете ги оревите на мрсна хартија за печење и печете во претходно загреаната рерна 8 – 10 минути, внимавајќи да не ви загорат. Кога ќе бидат готови тргнете ги на страна. Исчистете ги печурките, исечете ги дршките, а потоа грубо исечкајте ги. Излупете и исечкајте ги морковите, и тргнете ги на страна. Исечкајте ги ситно кромидот и лукот. Загрејте во тава масло или путер на среден оган. Додадете ги печурките, морковите, кромидот и лукот. Наросете мајчина душица и динстајте се додека печурките не потемнат и почнат да пуштат течност – околу 10тина минути. Префрлете го ...
| | веќе видена | слични

За овој ручек подгответе го овој многу вкусен леб … Потребно е: 300 гр варени компири 600 гр интегрално пченично брашно 1 лажиче сол околу 300 мл вода 30 гр свеж квасец 1 лажиче мед Подготовка: – Квасецот разматете го со 1 лажиче мед и малку млака вода. Оставете го на топло да стаса. – Варените компири испасирајте ги. – Во еден подлабок сад ставете го брашното и додадете ги стасаниот квасец и пирето од комири. Додавајќи вода по малку замесете тесто. Во тек на месењето додадете и сол. Тестото треба да е малку помеко, но треба да се одвојува од ѕидовите на садот. – Измесеното тесто оставете го да стои во садот додека не нарасне двојно. – Тавата во која ќе го печете лебот обложете ја со хартија за печење или пак премачкајте ја со масло и посипете ја со малку брашно. – Тестото уште малку измесете го и обликувајте го како векна и ставете го во тавата. Покријте го со крпа и оставете го да стои додека не се загрее рерната на 220 целзиусови степени. – Пред да го ставите да се пече избоцкајте го на повеќе места со ...
| | веќе видена | слични

Овие вкусни пудинг топчиња едноставно се топат во вашата уста... Потребни состојки:● 500мл млеко● 3-4 лажици шеќер● 1 кесичка ванила пудинг● 200гр мелени бисквити● 100гр мелени наполитанки● лажица какаоПодготовка: Издвојте малку од млекото и во него сматете го прашакот за пудинг. Во остатокот од млекото ставете го шеќерот и ставете го на оган за да проврие. Во провриеното млеко додадете ја сматената смеса и мешајте додека смесата да се згусне. Оставете го пудингот да се излади. Во разладената смеса додадете ги бисквитите, наполитанките и какаото, и мешајте додека сите состојки добро да се соединат. Смесата ставете ја во фрижидер за да се стегне. Од смесата обликувајте топчиња, па по желба може да ги извалкате во мелени бисквити, мелени јаткасти плодови, рендано чоколадо или пак може да ги прелиете со чоколадо. Лесно, брзо и неверојатно вкусно. Уживајте!
| | веќе видена | слични

Интересна идеја за подготовка на пилешко бело месо … Потребно е: 1 пилешко филе или 300 гр мисиркино филе 100 гр корнфлекс 2 лажици сусам 8 гр (една кесичка) ким во зрно 2 белки 2 лажици нишесте 2 лажици смеса за крем супа од печурки сол масло Подготовка: – Месото исечете го на подебели ленти и посолете го по вкус (не ставајте многу сол затоа што смесата за крем супата е солена). – Во еден сад измешајте го нишестето и смесата за крем супа. – Во друг сад малку изматете ги двете белки со вилушка. – Корнфлексот иситнете го, додадете го сусамот, кимот и измешајте. – Месото увалкајте го во смесата од нишесте и крем супа, а потоа поминете ги низ изматените белки. На крај увалкајте ги во смесата со корнфлекс. – Ставете ги да се пржат во една тава со загреано масло, додека од двете страни не добијат убава боја.
| | веќе видена | слични

Штом се спомне комбинација на мелено месо и сос веднаш пред очите се појавува асоцијација на превкусен оброк за тестенини со болоњезе сос. Толку сочен и богат вкус, рај за очите и за душата. Убави за да ги јадеме со семејството, пријателите, роднините, колегите, зашто нема кој не ги сака вака подготвените тестенини! Состојки: 250 – 300 гр тестенини (во случајот се теснини од гриз од тврда пченица) 500 гр мелено месо 1 главица кромид 150 гр грашок од конзерва 1 кесичка болоњезе сос 1 рамна лажица мешан сув зачин 1/2 лажиче чубрица сол, црн пипер и оригано по вкус. Подготовка: Во зовриена вода ставете ги тестенините да се варат, а потоа исцедете ги. Кромидот изрендајте го и заедно со меленото месо ставете го да се пржи во малку масло. Откако течноста ќе испари, додадете ги зачините и грашокот од конзерва, па динстајте уште кратко време. Подгответе го болоњезе сосот спрема упатството на кесичката, а потоа додадете го во садот со месото и грашокот. Мешајте додека ја добиете посакуваната густина за сос. ...
| | веќе видена | слични

Дегустирајте ја превкусната василичарска погача со урда во која би можеле да ставите паричка. Од намирници потребно е: За тестото – 500 гр брашно, 2 лажички сол, 1 квасец, 2 јајца, 1 мало лажиче шеќер, 100 мл. вода, 200 мл. млеко, 150 грама маргарин. За филот – урда 500 грама, 2 јајца, 1 чаша јогурт. За премачкување – 1 јајце, малку сусам. Подготовка Во загреана вода ставете го квасецот и шеќерот и измешајте. Потоа во посебен сад ставете го брашното, солта, јајцата, маргаринот, млекото, а на крајот додадете го квасецот. Замесете тесто и оставете го да отстои 45 минути. Потоа, размесете го уште еднаш тестото и поделете го на 6 дела. Подготвуваме фил од урдата, 2-те јајца и 1 чаша јогурт. Убаво го соединуваме. Еден дел од тестото го растегнуваме и го префрламе во претходно намачкана тепсија за печење. Го мачкаме со дел од филот. Постапката ја повторуваме со секоја кора, па повторно ред фил, и тн. додека го потрошиме целиот материјал. Најгоре треба да завршиме со тесто. Премачкуваме со изматено јајце, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Влада на Тереза Меј сé уште работи на прашањето што да побара од Европската унија со цел да ја реши загриженоста на пратениците во врска со планот за ...
сите 420 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 159 | | | веќе видена

Државите признаваат држави, а не народи или нации, самоопределувањето не може да биде предмет во договорите, рече алтернативниот министер за надворешни работи ...
сите 307 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 88 | | | веќе видена

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Чоколадна торта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: