Пендаровски: Македонија има алтернативи за НАТО, но прашање е колку се квалитетни


2 копии

Националниот координатор за НАТО на научната тркалезна маса „Алтернативи на и за НАТО: интеграција на Република Македонија, политичка реалност, идни решенија и можности“, која се одржа денеска на Факултетот за безбедност почоси дека Македонија нема доволно квалитетни алтернативи за членство во НАТО. Националниот координатор за НАТО на научната тркалезна маса „Алтернативи на и за НАТО: интеграција на Република Македонија, политичка реалност, идни решенија и можности“, која се одржа денеска на Факултетот за безбедност почоси дека Македонија нема доволно квалитетни алтернативи за членство во НАТО.Според него, првата алтернатива е Македонија да прогласи воено-политичка неутралност, но тоа е, како што кажа, утопија во регионот во кој живееме и нешто што нема да има практичен ефект. - Втората алтернатива е влез во евроазиски асоцијации. Базирано на анализи тоа нема да има никаква додадена вредност за Македонија. Во тие сојузи не постојат услови за членство и не вршат евалуација на нивото на усогласеност ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стартуваше емисијата „Уреднички брифинг“ со Ацо Кабранов. Во неа, секоја среда и петок на 1ТВ, од 20.30 часот, со свои гости, Кабранов ќе ги анализира актуелните теми од разни сфери на општеството. Првата емисија е посветена на Денот на НАТО, а соговорник е Националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски. Кабранов со Пендаровски ја расчистува дилемата дали во фото-финишот ќе станеме полноправна членка на Северноатлантскиот пакт или ќе ни се повтори Букурешкиот самит. Пендаровски ги анализира клучните предизвици на Македонија во нејзините активности за приклучување кон Северноатлантската алијанса. Дали е можен „апгрејдиран статус“ на Македонија во НАТО? Може ли на „мала врата“ и со „трикови“ да се влезе во НАТО? Колку државата треба да биде „скоцкана“ за да биде примена? Кои реформи треба да ги спроведе Македонија? Продуцира ли Македонија доволно стабилност за да биде членка на НАТО? Каква е ситуацијата во регионот и колкаво е влијанието на Русија во него? Дали треба да бидеме разочарани ако наскоро не ...
| | веќе видена | слични

Ако не добиеме покана за НАТО нема да биде крај на светот, ќе продолжиме да преговараме со некоја нова генерација грчки политичари – вели националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски. Ако не добиеме покана за НАТО нема да биде крај на светот, ќе продолжиме да преговараме со некоја нова генерација грчки политичари – вели националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски. Не бил песимист туку напротив реалист- имал своја проценка за спорот со името, но не сакал да им го земе лебот на г-динот Димитров и г-динот Заев. Спорот со Грција трае 25 години и уште колку сака нека трае но мораме да добиеме достоинствено решение – кажаденес Пендаровски. Стево Пендаровски Национален координатор за членство на Р.М во НАТО - Ако на 11 и 12 јули не добиеме покана за влез во НАТО, не гледам што е пологично, освен да продолжиме да преговараме. Не мислам дека треба да го архивираме тоа прашање бидејќи тоа е нашата стратешка позиција. Не гледам воопшто друга алтернатива која е ...
| | веќе видена | слични

Ако не добиеме покана за членство во Алијансата на самитот во јули тоа нема да биде крај на светот. Преговорите за името мора да продолжат, се додека не се најде достоинствено решение, вели националниот координатор за НАТО во земја Стево Пендаровски. Најдобра опција за Македонија е да стане членка на Северноатлантскиот Сојуз, во спротивно ќе потонеме во изолација Алтернативите како прогласување воена неутралност или зачленување во евроазиските асоцијации, се утопии кои нема да донесат бенефит на државата, се согласија соговорниците на денешната трибина посветена на НATO. Експертите на НАТО гледаат како на кохезиона сила во општеството, констатираа соговорниците, какои орудие за градење на демократскиот капацитет на државата, која е фрагилна во повеке сектори. Македонија за влез во евроатланѕските структури има поддршка од Словачка. Помалите членки во овие организации би требано да бидат противтежа на силните и мокните, смета словачкиот амбасадор Хенрик Мaркуш .
| | веќе видена | слични
4 копии

Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски денеска изјави дека не е песимист, туку реалист во однос на прашањето за името, и оцени дека земјата се уште е во рана фаза од преговорите со Грција. - Ако на 11 и 12 јули не добиеме покана за влез во НАТО, не гледам што е пологично, освен да продолжиме да преговараме. Не мислам дека треба да го архивираме тоа прашање бидејќи тоа е нашата стратешка позиција. Не гледам воопшто друга алтернатива која е подобра од оваа, и тој аспект апелирам дека нема Македонија да ја нема ако на 13 јули немаме договор, рече Пендаровски. Истакна дека 50 отсто од исходот во преговорите зависи од македонската страна, а останатите 50 проценти од грчката страна, односно дали таа има волја да направи нормален договор, достоинствен за двете страни. - Тука постои и трет фактор - меѓународната заедница, клучни играчи кои се во заднина, кои, исто така, имаат свои интереси дури и некои што не се формално вклучени во процесот, надвор од регонот, кои не се дел од атлантската заедница, кои ...
| | веќе видена | слични

Македонија се наоѓа во рана фаза од преговорите поврзани со членство во НАТО. Реално тоа е долг процес, и сериозни политичари и држави секогаш треба да имаат план Б- вака националниот кординатор за НАТО интеграциите, Стево Пендаровски ги оценува очекувањата, во јули да добиеме покана за членство во Северноатланската алијанса. Порачува, да се продолжи со преговорите, и покрај можноста до крајот на јуни да не се постигне консензус за името. „Ако не добиеме покана, нема да биде крај на светот. Ќе продолжиме и јас ќе инсистирам да продолжиме да преговараме, можеби со некоја нова генерација грчки политичари. Она што е моја проценка која можам да ја кажам е дека сепак, сѐ уште се работи за рана фаза на преговарачкиот процес. Ги пратам медиумските извештаи, посебно оние од Грција, кои во голем дел се спинови“, вели Пендаровски. Дали Македонија има друга алтернатива освен НАТО? Експертите велат дека евроазиските асосијации, не нудат квалитет и додадена вредност, ниту пак соодејствуваат со реалното опкружување. „Сите ...
| | веќе видена | слични

Пендаровски од позицијата национален координатор за НАТО оцени дека во преговорите за името „позииците се се уште различни во однос на битните елементи на идното можно решение“. НАТО и според Пендаровски, но и според словачкиот амбасадор Маркуш останува единствена алтернатива за Македонија, која треба да продолжи и без аразлика каква ќе биде одлуката за македонско членство на јулскиот самит на Алијансата. Националниот координатор за НАТО смета дека дел од грчките написи за спорот со името се спинови и дека преговарачкиот процес е активен, но далеку од готов. Педесет проценти зависи од Македонија, 50 проценти од Грција, но има и трети фактори кои работат, рече Пендаровски. Пендаровски беше дел од дебатата „Алтернатива на и за НАТО“ на факултетот за безбедност. И според него, но и останатите говорници, засега единствената прифатлива алтернатива е членството во НАТО, наспроти опциите за воена неутралност или за пристап во Евразиската унија предводена од Русија. И покрај напорите и тешкотиите при влезот на ...
| | веќе видена | слични

Националнито координатор за НАТО, Стево Пендаровски, вели дека нема да биде крај на светот, доколку во јули не ја добиеме поканата за членство во Алијансата. - Најпогубно е да се повлечеме и да се затвориме дома. Ако не добиеме покана не е крај на светот. Битно е да продолжи преговарачкиот процес, додаде Пендаровски. Пендаровски говореше на тркалезна маса на Факултетот за безбедност. Учесниците се согласија дека Македонија нема друга квалитетна алтернатива освен членството во ЕУ и НАТО. Неутралноста беше оценета како утопија во регионот во кој живееме, а евроазиските асоцијации како опција кој не би имала никаква додадена вредност за Македонија. Заедничката заштита од интернет криминал, лажните вести, како и информации за опасностите од тероризам поттикнат од верски побуди, се главните придобивки за Македонија од членството во НАТО што ги посочија говорниците.
| | веќе видена | слични
4 копии

Прашањето за Македонија не е дали постојат алтернативи за членството во НАТО, туку дали тие алтернативи се доволно квалитетни за земјата, изјави денеска националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски. Според него, првата алтернатива е Македонија да прогласи воено-политичка неутралност, но тоа е, како што кажа, утопија во регионот во кој живееме и нешто што нема да има практичен ефект.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 206 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пендаровски: Македонија има алтернативи за НАТО, но прашање е колку се квалитетни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: