(ВИДЕО) ГО ПОСЕТУВААТ ЛУЃЕ ОД ЦЕЛИОТ СВЕТ: Град со 35 жители е вистинска атракција


Град со 35 жители стана атракција и го посетуваат луѓе од целиот свет. Во Акармара во Русија, некогаш живееле повеќе од 5.000 жители, додека регионот броел повеќе од 400.000 луѓе, а сега има само 35. Од големиот број семејства кои живееле во Акармара, денес таму живее само едно. Зградите се напуштени, обраснати со трева. Во летниот период жителите често ги шетаат туристите низ градот и ја прераскажуваат неговата историја. Се организираат забави на кои присуствуваат жителите и туристите. Жителите на Акармара се раселија поради неисплативост на индустријата за јаглен, кога падна СССР. Грузиските сили често го опседнувале градот на почетокот на деведесеттите, пренесе BBC. Порано имало идејата Акармара да се претвори во ресорт кој може да биде „временска капсула“ за да се зголеми туризмот и да се покаже како изгледал градот во советските седумдесетти години. Сепак, идејата пропадна затоа што се потребни многу пари, а ни Абхазија не е призната како република, и нема можности овој план да го реализира.
| | веќе видена | слични

Во градот Вајтер на Аљаска сите жители живеат во иста зграда, која е изградена за време на Студената војна во 1974 година.. Градот, кој има само 217 жители, обично го нарекуваат „градот под еден покрив“. До овој град се доаѓа само со брод или преку тунел со една лента. Полициската станица, самопослугата, клиниката, црквата и училиштето се сместени во рамките на истиот објект. Во истата зграда се сместуваат и туристите што понекогаш доаѓаат во Вајтер. Градските власти велат дека годишно градот го посетуваат околу 10 до 20 туристи. Текстот Во град во Аљаска сите жители живеат во една зграда е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични

Во рускиот град Акармара некогаш живееле повеќе од 5.000 жители, додека регионот броел повеќе од 40.000 луѓе, а сега ги има само 35. Денес се смета за бизарна локација која ја посетуваат туристите од сите делови на светот, а зградите кои некогаш биле полни со семејства денес се празни и напуштени. Жителите на Акармара се разотидоа поради неисплатливост на индустријата на јаглен, падот на СССР, бидејќи грузиските сили го окупирале градот на почетокот на деведесетите, пренесува BBC. Од поголемиот број на семејства кои живееле во Акармара, денес таму живее само едно семејство. Зградите се напуштени и веќе пораснале треви, а со појавувањето на шумите зградите исчезнале. Фасадите одамна избледиле, бетонот речиси исчезна, а останатите 35 луѓе постојано земаат материјали од зградата за да ги препродаваат или да го подобрат изгледот на куќите. Во летниот период жителите често ги шетаат туристите низ градот и им ја раскажуваат историјата на случувањата. Исто така се организираат забави на кои присуствуваат жителите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителката Русковска од Антонио Милошоски барала и доколку може да посочи сведоци за објавените аудио-материјали од негова страна за да се забрза предметот ...
сите 244 | | | веќе видена

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 87 | | | веќе видена

Факти на денот: Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот. ЈО молчи и не отвора постапка против Заев за ...
сите 271 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 175 | | | веќе видена

Се повеќе европски земји информираат за нови потврдени случаи со коронавирусот. Хрватска утринава соопшти за уште еден, втор пациент инфициран со смртоносниот ...
сите 606 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ВИДЕО) ГО ПОСЕТУВААТ ЛУЃЕ ОД ЦЕЛИОТ СВЕТ: Град со 35 жители е вистинска атракција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: