Починал љубовникот на принцезата Дијана


Поранешниот љубовник на принцезата Дијана, Оливер Хоаре (73), починал во Франција по повеќегодишната борба со тешката болест. Хоаре бил трговец со уметнички дела и инаку долгогодишен пријател на принцот Чарлс, но и опсесија и голема љубов на принцезата Дијана. Како што се шпекулира, Дијана и Оливер ја отпочнале аферата по смртта на таткото на Дијана, Ерл Спенсер, во март 1992 година. Нивната афера завршила кога неговата сопруга се заканила со развод и тоа откако обезбедувањето на палатата наводно го пронашол Оливер полугол како се крие зад едно дрво на имотот и пуши. Дијана ѝ се доверила на една своја пријателка дека нејзин животен сон е таа и Оливер да побегнат од сè и да одат да живеат во Италија и да уживаат. Како што наведуваат британските медими, Дијана по завршувањето на врската го вознемирувала со телефонски повици и почнала да го прогонува. Неговата сопруга повикала полиција, бидејќи деноноќно им ѕвонел телефонот и тогаш се открило дека повеќе од 300 повици пристигнале токму од домот на Дијана. По ...
| | веќе видена | слични

На неупатените фотографијата им изгледа безначајно – позирање на вљубената двојка за масите во прегратка. Но, очигледно е дека со неа требало да се постигне впечаток на кревката појава на принцезата Дајана, како и „кралската“ големина на принцот Чарлс. Како тоа? Имено, тие двајца биле со иста висина, а на фотографиите Чарлс е барем за глава повисок од својата поубава половина. Тоа не е единствен таков приказ и доказ за намерна измама, пред се без причина, смешна и бескорисна, сметаат Твитерџиите. Во што е финатата, или станува збор за сарказам, или принцот Чарлс носел штикли? И принцот Чарлс и принцезата Дајана биле со апсолутно иста висина – точно 178 сантиметри. Тоа, секако, се менувало во корист на Дајана доколку таа носела високи потпетици, но ретко кој би го погодил тоа доколку ги видел само нивните портрети. Колку Чарлс бил несигурен поради сето тоа, сведочи и фактот дека Дајана за време на бракот и појавување во јавноста со него најчесто носела балетанки. Дури по разводот без грижа на совест можела да ...
| | веќе видена | слични

 Во 1993 година, 4 години пред нејзината трагична смрт, принцезата Дијана го потпишала својот последен тестамент. Сосема нормално, најголем процент од своето наследство таа им го оставила на своите деца, но реализацијата на тестаментот се покажала многу посложена од што многумина мислеле. Што точно наследија принцот Хари и принцот Вилијам од својата мајка, непрежалената принцеза на срцата? Дел од нејзините финансии Во август 1997 година, непосредно пред нејзината смрт, принцезата Дијана поседувала богатство од 21 милиони фунти, или сума која соодветствува на 31.5 милиони долари. Оваа сума ги вклучувала сите нејзини приходи, акции, скапи материјални предмети како накит и облека и 17 милиони фунти кои ги добила по разводот со принцот Чарлс. Како главни наследници очекувано биле посочени нејзините синови, иако дел наследил и нејзиниот долгогодишен батлер, Пол Бурел, како и многуте дечиња на кои Дијана им била кума. Дискрециски фонд Во нејзиниот тестамент, принцезата вклучила и т.н. „дискрециски фонд“ кој ќе им ...
| | веќе видена | слични

Кралскиот биограф, Ендру Мортон, објавил информации, кои всушност ги запишал од раскажувањата на принцезата Дијана, за тоа како почнал да пропаѓа нивниот брак. Последните информации се однесуваат на втората бременост на пронцезата, за која таа кажала: „Јас и Чарлс бевме многу, многу блиски шест недели пред да се роди Хари. Тогаш одеднаш, се се уништи. Тој сакаше второто дете да ни биде ќерка, тој од секогаш сакал ќерка. Кога се породив првата реакција му беше – Ох боже! Машко е, па и со портокалова коса. Прилично беше разочаран“. Дијана ќе додаде дека Чарлс уживал во растењето на синовите, но дека тоа бил клучниот момет кога нивниот брак почнл да пропаѓа. Текстот Заради принцот Хари пропадна бракот на Чарлс и Дијана е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични

Во јавноста се појавија шокантни тврдења за бракот на принцезата Дијана и принцот Чарлс, кој сите ги оставија без зборови.Информациите доаѓаат од личните записи на принцезата, поточно од раговорите со кралскиот биограф, Ендру Мортон.Последните информации се однесуваат на втората бременост на Лејди Ди, за која таа кажала:„Јас и Чарлс бевме многу многу блиски шест недели пред да се роди Хари. Тогаш одеднаш, се се уништи. Тој сакаше второто дете да ни биде ќерка, тој од секогаш сакал ќерка. Кога се породив првата реакција му беше – Ох боже! Машко е, па и со портокалова коса“.Дијана ќе додаде дека Чарлс уживал во растењето на синовите, но тоа била клучната точна нивниот брак да почне да пропаѓа.
| | веќе видена | слични

 Неговиот наводно шеговит коментар бил почетокот на крајот на нивниот брак. Пред да се разведат принцезата Дијана и принцот Чарлс работите изгледаа сјајно во нивниот брак во очите на јавноста. Но, зад затворени врати ситуацијата била сосема поинаква уште од самиот почеток на бракот. Наводно принцот Чарлс многу сакал да има ќерка, па бидејќи бил „очаен“ по женско потомство затоа и разликата во години помеѓу принцот Вилијам и принцот Хари е толку мала. Кога забременила по вторпат Дијана го дознала полот на бебето, но не му кажала на Чарлс дека ќе добијат момче. Штом се родил Хари, реакцијата на Чарлс ѝ го скршила срцето на Дијана. Во документарниот филм посветен на нејзиниот живот Дијана изјави: „Новороденчето беше момче. Првиот коментар на Чарлс беше „Ох Господе, момче е. Неговиот втор коментар беше: „Па уште има и црвена коса.“ Наводно Чарлс се шегувал, но Дијана била повредена и ова бил уште еден клучен момент за оладување на односите на кралскиот пар. Дијана изјави дека по овие зборови од Чарлс нешто во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Некогашниот љубовник на принцезата Дајана, Оливер Хоаре (73) почина во вторникот, а приказната за нивната врска ја однесе во гроб.Сепак, неговите најблиски пријатели ја откриле вистината која се крие позади повиците, кои дури биле предмет на истрага во полицијата во 1995 година.- Дајана била многу безобразна. Таа со автомобил доаѓала до неговата куќа, се паркирала и почнувала да ѕвони од својот мобилен телефон, тврдат пријателите.- Го правела тоа за време на ноќта, за да може да ги набљудува светлата кога се палат додека доаѓа до телефонот. Седела така со часови, гледала и ѕвонела. Знаеше дека не може да биде со Хоаре, бидјеќи беше оженет. Иако бил изузетно забавен џентламент, неговата жена била таа која ги чувала парите, додале тие.Дајана знаела дека никогаш нема да ја остави жената, но не дозволувала да и стои на патот. Па поради тоа уживала да го малтретира и да го потсетува на своето постеоење.- Дајана играла игри и уживала во тоа. Тој си играше со оган кога го започна одност со неа и мораше дека на ...
| | веќе видена | слични

Откако се роди принцот Хари, принцот Чарлс се пошегувал на еден специфичен начин, само што не очекувал дека тоа ќе го скрши срцето на принцезата Дајана и ќе ги повреди нејзините чувства. Пред да се разведат Чарлс и Дајана, семејниот живот со нивните синови изгледал прилично блажен. Но сега веќе сите знаат многу повеќе детали. Проблемите се појавиле многу пред самиот развод. Случката која го започнала расколот меѓу нив се случил уште на роденденот на принцот Хари. Работите наводно биле поврзано со фактот дека Чарлс многу сакал ќерка. „АОЛ“ пренесува дека Чарлс очајнички сакал девојче, но Дајана знаела дека ќе добие син. Изворите велат дека таа тајно го чувала полот на своето дете, но пота кога Хари бил роден, Чарлс реагирал на посебен начин. Неговите зборови и го скршиле срцето. -Чарлс отсекогаш сакал ќерка, се сеќавала Дајана низ ретроспектива. -Хари беше момче , а неговиот прв коментар беше: О боже, момче е. Има дури и црвена коса. Принцот Чарлс очигледно мислел дека ваквиот коментар ќе го сфати како шала, ...
| | веќе видена | слични

Некогашниот љубовник на пронцезата Дајана, Оливер Хоаре (73), почина во вторникот, а приказната за нивната љобов замина со него. Сепак, неговите најблиски пријатели откриваат парчиња од големата сложувалка за вистината која се крие зад повикот кој бил и предмет на полициска истрага во 1995 година. -Дајана беше многу безобразна. Ќе дојдеше до неговата куќа, ќе се паркираше и ќе му ѕвонеше од мобилен, тврдат. Пријателите на Хоаре велат дека го правела тоа ноќе за да може да посматра кога ќе се запалат светилките за да биде сигурна дека ќе дојде до телефонот. Седела така со часови, гледала и му ѕвонела. Знаела дека не може да биде со Хоаре, зашто е оженет. Иако бил исклучително забавен џентлмен, парите не биле негови, туку на жена му. Дајана знаела дека тој никогаш нема да ја остави жена си, но не дозволувала тоа да ѝ застане на патот. Но, велат тие, ии уживала да го малтретира и да го потсетува на своето постење. Дајана играла игри во врската и уживала во тоа, а тој се играл со оган кога почнал однос со неа и ...
| | веќе видена | слични

Дијана по разделбата била вознемирена и почнала да го прогонува со повици… Некогашниот љубовник на принцезата Дијана, Оливер Хоар (73) починал во Франција после долгогодишната борба со тешка болест. Оливер бил трговец на уметнички дела и долгогодишен пријател на принцот Чарлс, но и опсесија и голема љубов на Дијана.Како што се шпекулирало, Дијана и Оливер почнале афера по смртта на таткото на принцезата, Ерл Спенсер, во март 1992. година. Нивната афера завршила кога неговата сопруга му се заканила со развод и тоа поради што обезбедувањето на палатата наводно го нашле Оливер полугол како се крие позади едно дрво на имотот. Дијана и се доверила на една пријателка дека животен сон и било да избега со Оливер и да живее во Италија. Како што наведуваат британските медиуми, Дијана по разделбата била вознемирена и почнала да го прогонува со повици. Неговата сопруга повикала полиција бидејќи деноноќно им ѕвонел телефонот и тогаш откриле дека повеќе од 300 пати било ѕвонето од домот на Дијана. После тоа полицијата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Починал љубовникот на принцезата Дијана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: