(ВИДЕО) НЕВИДЕНО: Снег ги покри плажите на Хаваи


Снежно невреме го погоди Хаваи. Тоа доведе до прекин на електричната енергија до многу домаќинства, но предизвика и поплави, додека силниот ветер корнеше гранки, кои предизвика оштетувања на некои домови, објекти и блокираа повеќе патни правци. Снегот не е невообичаен за планинските врвови на Хаваите, но неговата појава на височина од 1.900 метри е досега невидена појава на овие острови во централниот дел на Тихиот Океан. Националната метеоролошка служба во Хонолулу објави дека ветерот во некои делови дувал и со брзина од 110 километри на час. Локалните медиуми јавија дека едно лице е повредено кога врз возилото со кое патувал паднала бандера. На неколку острови оштетени се покривите од куќите. Во 2016 година делови од Хаваи беа покриени со 90 цм снег. И во 2014 година за Божиќ на Хаваите имаше 20 цм снег.
| | веќе видена | слични
3 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места каде коловозите се наместа влажни. Виадукт Трејд известува дека денес и утре(19.02.2019 и 20.02.2019) ќе се изведуваат градежни активности на регионален пат Р1102, делница Велес – Градско. Сообраќајот ќе се одвива наизменично во двата правци. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони. Потсетување за возачите, дека законската обврска за задолжително поседување на зимската опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба, трае до 15 март. Патниот правец Р2332 Охрид-Ресен, преку националниот ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 18. февруари 2019 (ИНПРЕС) – Поради изведување на градежни работи на пат, регионалниот патен правец Р1208 Охрид – Струга, на делот од Подмоље до Еврохотел – Струга е затворен за сообраќај за сите видови на возила. Од АМСМ информираат дека забраната ќе важи до завршување на градежните работи. На самото место е поставена соодветна сообраќајна сигнализација.
| | веќе видена | слични

Затворен дел од патот Охрид Струга. Г.П. Илинден – Струга известува дека од 16.02.2019 (сабота) поради изведување на градежни работи на пат, регионалниот патен правец Р1208 Охрид – Струга, на делот од с.Подмоље до Еврохотел – Струга, ќе биде затворен за сообраќај за сите видови на возила до завршување на градежните работи. На самото место ќе биде поставена соодветна сообраќајна сигнализација.
| | веќе видена | слични

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места каде коловозите се наместа влажни, информираат од АМСМ. Од викендов што помина, поради изведување на градежни работи на пат, регионалниот патен правец Р1208 Охрид–Струга, на делот од село Подмоље до Еврохотел–Струга, е затворен за сообраќај за сите видови на возила до завршување на градежните работи. На самото место е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. Извор: OhridNews
| | веќе видена | слични
5 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места каде коловозите се наместа влажни. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони. Од 15 ноември 2018 година стапи на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 март 2019 година. Патниот правец Р2332 Охрид-Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина - врска со А3 и Р1301 - Трпејца), од 15.11.2018 до 01.04.2019 е затворен за сообраќај за сите видови возила. Г.П. Илинден – Струга известува дека од ...
| | веќе видена | слични

Силен циклон над Атлантикот од денес па во следните денови како над целиот Европски Континент па така и кај нас ќе услови стабилно, суво и натпросечно топло време, односно времето ќе биде сончево повремено со мала локална облачност, ветерот кој го имавме од северен правец од денеска ќе намалува на интензитет иако сеуште ќе го има но со сладб до умерен интензитет. Минималните температури на воздухот овој викенд кај нас на повеќе места ќе се спуштат под нулата, пораст на истите ќе има од понеделник, максималните дневни температури пак ќе бележат тенденција на значителен пораст и следниот период ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 17 степени и истите ќе бидат значително над просекот за овој дел од годината. Во делови пак на Европскиот Континент, особено во северната половина од истите овие денови температурите на воздухот ќе бидат дури и за 15 степени повисоки од нормалните. Ваквата ситуација во следните денови ќе услови топење на снежната покривка. Сообраќајот на државните патишта во државата инаку се ...
| | веќе видена | слични

Како што информира АМСМ, интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони. 
| | веќе видена | слични
8 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози во западниот дел од државата, на некои повисоки места со остатоци на кашест снег на коловозот по интервенција на нашите дежурни екипи. Во останатите делови од државата коловозите се претежно суви. Како што соопшти АМСМ, врнежи од снег со слаб интензитет се бележат на Попова Шапка, во Дебар, Прилеп и на планинските премини Стража, Буково и Плетвар, но во моментов не преставуваат пречка за одвивање на сообраќајот. Претходно, од 17:10 часот поради интензивни врнежи од снег е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на ...
| | веќе видена | слични

Oд 17:10 часот на патниот правец Мавровска раскрсница Дебар и обратно, поради обилни врнежи на снег воведена забрана за ТМВ, информираат од АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози во западниот дел од државата, на некои повисоки места со остатоци на кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонијапат. Во останатите делови од државата коловозите се претежно суви. Врнежи од снег со слаб интензитет се бележат на Попова Шапка, во Дебар, Прилеп и на планинските премини Стража, Буково и Плетвар, но во моментов не преставуваат пречка за одвивање на сообраќајот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 227 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 191 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 184 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ВИДЕО) НЕВИДЕНО: Снег ги покри плажите на Хаваи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: