Куп на Италија: Јувентус на чекор до финалето (видео)

Фудбалерите на Јувентус направија голем исчекор кон финалето на италијанскиот Куп откако ноќеска на Сан Сиро го совладаа Милан со 2-1, во првиот полуфинален натпревар во ова натпреварување. Двата гола за Старата дама ги постигна Мартин Касерес во 53. и 83. минута, додека Ел Шарави беше единствениот стрелец за Милан во 63. минута. „Мора да го прифатиме поразот, иако сеуште ништо не е изгубено“ – изјави по мечот Алегри, тренерот на Милан и додаде: „Наивно го примивме вториот гол и тоа е разочарувачки во ваков натпревар. Такви грешки мора да се избегнуваат. Остануваме смирени. Ја знам моќта на мојата екипа, иако имаме голем број чудни повреди. Ќе биде тешко да се стигне до финалето, но ви велам, ништо не е изгубено“. Реваншот е на програмата на 21 март во Торино, додека во второто полуфинале денес се среќаваат Сиена и Наполи.
| | веќе видена | слични
7 копии

Тимот на македонскиот репрезентативец Горан Пандев, Наполи синоќа го загуби првиот полуфинален натпревар од фудбалскиот Куп на Италија. На гостувањето кај Сиена, Наполи загуби со 2:1. Пандев на теренот беше до 71.минута кога беше заменет со Едуардо Варгас. Головите за Сиена ги постигнаа Режиналдо во 42.минута и Гаетано Д‘Агостино во 66.минута. Наполи намали во 86.минута со автоголот на Емануеле Песоли. Во второто полуфинале во средата Јувентус како гостин го победи Милан со 2:1. Реванш натпреварите ќе се одиграат на 21.март во Торино и во Неапол.
| | веќе видена | слични
3 копии

Капитенот на нашата репрезентација Горан Пандев и Наполи загубија со 2-1 на гостувањето во Сиена на првиот натпревар од полуфиналето во Купот на Италија, а од срам ’наполитанците’ ги спаси Песоли кој во 86-та минута си постигна автогол. Наполи успеа да извлече поволен резултат пред реваншот благодарение на автоголот кој си го постигна Песоли во 86-та, откако претходно Сиена имаше водство од 2-0 со головите на Реџиналдо до 42-та минута и Д’Агостино во 66-та минута. Горан Пандев одигра 71 минута пред да биде заменет од Варгас, а во 18-та минута заработи жолт картон. sz�lj hozz�: Siena v Napoli 2:1 HIGHLIGHTS
| | веќе видена | слични

Наполи на Горан Пандев загуби нагости против Сиена во првиот полуфинален меч од Купот на Италија. Капитенот на македонската репрезентација го започна мечот во првиот тим, имаше неколку шанси кои за жал не ги искористи, а во 71. минута беше заменет со Едуардо Варгас. Домаќините го отворија резултатот преку Режиналдо (42’), Гаетано Д’Агостино зголеми на 2-0 во 66. минута, а конечниот резултат беше постигнат во финишот на мечот кога Емануеле Песоли постигна автогол (86’). Реваншот е закажан за 21. март во Неапол.
| | веќе видена | слични

Сиена го совлада Наполи со 2:1 во првиот натревар од полуфиналето на купот на Италија. Горан Пандев беше стартер во составот на Наполи играше до 71 минута. Сиена поведе со 2:0 со головите на Реџиналдо во 42 минута и Да Агостино во 66 минута додека единствениот гол за Наполи кој е всушност автогол е дело на Песоли на 4 минути пред крајот. Реванш средбата се игра на 21 марто. Претходно на првиот полуфинален натпревар Јувентус на Сан Сиро го совлада Милан со 2:1.
| | веќе видена | слични

Екипата на Сиена која се бори за опстанок во Серија А ја надигра екипата на Наполи која се бори за излез во Европа во првиот полуфинален натпревар од купот на Италија со 2-1. Домаќините многу лесно со головите на Реџиналдо и Д'агостино дојдоа во водство, а единствениот гол за Наполи всушност беше автоголот на играчот на Сиена, Песоли. Екипата на Валтер Мацари од пораз не ја спасија и четворицата напаѓачи Лавези, Кавани, Пандев и Варгас кои континуирано атакуваа на противничкиот гол. Реваншите од полуфиналето во купот на Италија се играат на 21-ви март. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Сиена се стекна со предност против Наполи, по првиот полуфинален натпревар во купот на Италија. Екипата на Горан Пандев, кој играше до 71. минута, кога беше заменет со Варгас, загуби во Сиена со 2:1. Режиналдо и Д`Агостино и донесоа убава предност на Сиена од 2:0, но гостите од Неапол поразот го направија пристоен со авто-голот на Песоли во 86. минута. Возвратниот дуел помеѓу овие два тима ќе се одигра на 21. март, во Неапол. Во првиот полуфинален меч, кој е наречен финале пред финалето, Јувентус како гостин го победи Милан со 2:1. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Македонскиот репрезентативец Горан Пандев и неговата екипа Наполи имаат негатива од 2-1 по поразот од Сиена првиот полуфинален натпревар во “Копа Италија“. Капитенот на “црвено жолтите“ Пандев на теренот помина 71 минута, потоа беше заменат со Варгас при резултатат 2-0. За Сиена погодоците ги постигнаа Региналдо во 41-та и Д`агостино во 66-та додека почесниот гол за “азурите“ беше “автогол“ на Песоли. Реванш натпреварот од 1/2 финалето во “Копа Италија“ се игра на 23 март. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Наполи доживеа пораз на гостувањето кај Сиена, тимот на Горан Пандев загуби со 2-1. Гостите во текот на целиот натпревар ја имаа иницијативата, беа опасни само во финишот од натпреварот. Горан Пандев на теренот беше до 71. минута кога на негово место влезе младиот Варгас. Сиена поведе во 42. минута, убава акција на домаќините која со погодок ја круниса Реџиналдо. Наполи напаѓаше, Сиена се бранеше и повремено се закнуваше од контра напади. При еден таков напад, Дагустино во 66. минута зголеми и на 2-0. На четири минути до крајот, Лавеци нафрли, Песоли си постигна автогол за конечни 2-1. Гостите во финишот од натпреварот во два наврати ја погодија и пречката од голот на Сиена. Сепак, 2-1 е негатива која може да се надополни во реваншот на Сан Паоло.
| | веќе видена | слични

Eдинствената непоразена екипа во Италија, Јувентус ја продолжи одличната серија со победа на гостувањето кај Милан во првиот полуфинален натпревар од италијанскиот куп. Уругваецот Мартин Касерес, иако игра како дефанзивец, беше пресуден за триумфот откако ги постигна двата гола и буквално сам го победи Милан. Особено убав беше вториот гол за победа на „бјанконерите“, откако ја погоди мрежата од 16 метри како вистински виртуоз, со технички удар во голот на домаќинот. Стефан Ел Шарави беше стрелец на голот за „росонерите“. Реванш натпреварот во Торино ќе се игра на 21 март. Вечер својот прв полуфинален дуел ќе го одиграат екипите на Сиена и Наполи. Почетокот на овој дуел е во 20 часот и 45 минути.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Откако по дводневна расправа завчеравечер повторно доби доверба од грчкиот Парламент, следната станица за Владата на Алексис Ципрас е ратификацијата на ...
сите 595 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 306 | | | веќе видена

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 88 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 211 | | | веќе видена

Откако неговата сопруга Јелена Карлеуша се најде во центарот на скандолозната афера која го тресе Балканот со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш, Душко Тошиќ да ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Куп на Италија: Јувентус на чекор до финалето (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: