Прв НБА прстен за Далас во клупската историја

2 копии

Далас победи во шестиот меч во Мајами со 105:95 и го освои својот прв шампионски прстен во историјата на клубот основан во 1980 година Далас го победи Мајами во финалната серија со вкупен резултат 4:2 и се реваншира за загубеното финале во 2006 година кога загуби со идентичен резултат од истиот противник. Во шестиот меч најмногу поени за Далас постигна Џејсон Тери . Новицки кој што последните три меча ги играше со скршен прст и настинка оствари дабл-дабл со 21 поен и 11 скокови. Џеј Џеј Бареа додаде 15 поени и 5 скокови, а Шон Мерион 12 поени и 8 скокови. Во тимот на Мајами Леброн Џејмс оствари 21 поен и 6 асистенции, Крис Бош 19 поени и 8 скокови и Марио Чалмерс 18 поени и 7 асистенции. Двејн Вејд имаше учинок од 17 поени, 8 скока и 6 асистенции, а Удо Хаслем 11 поени и 9 скокови. Жешките претераа со удар за три поени, а шутот не ги служеше бидејки од 23 удари погодија само седум, а имаа и дури 15 загубени топки, па со ваква статистика и не можеа да извојуваат победа против Далас.
| | веќе видена | слични

Иако победата на Далас против Мајами во годинешното НБА-финале се смета за изненадување, повеќето играчи на двете екипи го покажаа токму тоа што добро знаеме дека можат да го одиграат. Препознатливите силни влезови во рекетот на Џејмс, атлетицизмот и снаодливоста на Вејд и надмудрувањето на Новицки со противниците во завршните моменти од натпреварите. НБА синоќа официјално ги објави најдобрите десет моменти од НБА-финалето во 2011 година: Како додаток на овие десет потези, во продолжение можете да ги видите и порано објавените најдобри асистенции и најдобри забивања во финалната серија.
| | веќе видена | слични

„Мајами хералд“ по освојувањето на НБА-лигата на Далас направи неверојатен гаф и шампионската титула им ја честиташе на своите миленици од овој град. Далас во финалната серија славеше со 4:2, а до титулата стигна на паркетот во Мајами. Грешката е уште поголема затоа што „жешките“ и да триумфираа во натпреварот број шест, за шампионскиот прстен ќе им требаше уште една победа. Спорната реклама за „Мејси“ осамна на 11. страница на дневниот лист од Мајами и на тој начин на суперѕвездите на Мајами дополнително им дотури сол на раните. На уредниците на „Хералд“ не им остана ништо друго освен да се извинат. „Рекламата по грешка се најде во весникот. Жалиме поради тоа и се извинуваме за евентуалните непријатности“, пишува во соопштението на „Мајами хералд“.
| | веќе видена | слични

Не сакав таков да излезам и да го примам трофејот, но ме наговорија соиграчите, нагласува Дирк Во два подолги монолога фантастичниот Германец Дирк Новицки појаснува како неговиот тим Далас стигна до првата НБА-титула. - Кога сте во лигата 13 години, а во последните десет низ доигрувањата секогаш ќе останете за малку куси, тогаш ова е дополнително специјално. Ако освоев еден трофеј пред тоа во својата кариера можеби не би вложил толку труд како годинава, вели со воодушевување МВП-играчот на финалната серија Дирк Новицки во која Далас славеше против Мајами. Германецот со последниот свиреж на натпреварот во Мајами поита во соблекувалната, додека другите се прегрнуваа и славеа на паркетот. - Почувствував дека ми доаѓаат солзите. Бев преполн со емоции. Не сакав таков да излезам и да го примам трофејот, но ме наговорија соиграчите, нагласува Дирк. И покрај најголемиот придонес кој Мавси го добија од еден играч, Дирк Новицки прво му оддаде признание на легендарниот Џејсон Кид и другите од тимот. - Чувството е ...
| | веќе видена | слични

Еден од најтиражните весници на Флорида - “Мајами хералд” направи голема грешка, кога во понеделничкиот број пушти реклама со која му ја честита шампионската титула на Мајами хит. “Жешките” во неделата навечер по американско време загубија со 95-105 и со вкупен резултат од 2-4 во победи титулата замина во Далас. На рекламата се наоѓаат слики на капчињата и маичките, отпечатени од Мајами хит за освојувањето на титулата во НБА-лигата. Во неа им се честита на “жешките” за нивниот квалитет и успехот во најсилната кошаркарска лига на светот, а рекламата е на фирмата “Мејси”. Подоцна од весникот се извинија за грешката. Сличен гаф се случи и за време на Светското првенство во фудбал во Јужна Африка кога високотиражен весник од Рио де Жанеиро им се заблагодари на Бразилците за се што направиле на тој мундијал и дека не ја разочарале нацијата и покрај поразот од Чиле. “Кариоките” го победија својот ривал од Јужна Америка со 3-0, но во следното коло испаднаа од светскиот вицешампион Холандија (1-2). Излезе како ...
| | веќе видена | слични

Далас маверикс првпат во својата историја успеа да ја освои шампионската титула во НБА откако во финалната серија беше поуспешен од Мајами хит со 4-2 во победи. Последниот триумф, кој им го донесе толку очекуваното шампионско славје, го остварија со 105-95 и тоа на теренот на „жешките“, со што се одмаздија за поразот во финалето во 2006 година. Тогаш Далас поведе со 2-0 во победи и го направи планот за славеничка парада, но Мајами ги доби наредните четири меча и го остави противникот во солзи. Овој пат солзите кај играчите на Далас беа радосници, а на барање на сопственикот на екипата, Марк Кјубан, шампионскиот пехар му беше врачен на основачот на тимот, Доналд Картер. - Се уште не можам да верувам дека успеавме. Работевме напорно и толку долго за конечно да бидеме шампиони. Ова беше фантастично возење за оваа екипа - изјави првата ѕвезда на екипата Дирк Новицки, кој веднаш по крајот на натпревар замина во соблекувалната за да ги совлада сопствените емоции. Токму Новицки и Џејсон Тери се единствените играчи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Илјадници фанови го пречекаа новиот шампион во НБА лигата Далас Маверикс на аеродромот во Тексас. Прв со трофејот излезе богатиот сопственик Марк Кјубан а зад него и првиот европеец кој беше прогласен за најкорисен играч на финалната серија Дирк Новицки. Градот Далас буквално побудале по освојувањето на првиот трофеј во историјата на клубот откако вчера Мавси им се реваншираа на Жешките со идентични 4:2 во победи за финалето во 2006-тата. Во меѓувреме не стивнува ни радоста во Охајо каде фановите на Кливленд прославуваат што нивниот најголем непријател по заминувањето во Мајами Леброн Џејмс не ја освои шампионската титула.
| | веќе видена | слични

Ветераните на Маверикс ниту скокаа повисоко, ниту трчаа побрзо, ниту пак беа посилни од Мајами, но имаа поголемо срце и тимски дух кој им ја донесе првата титула во клупската историја Новицки е МВП на финалето Резимето на Дирк Новицки е комплетирано. Тој е кошаркарски НБА-шампион. За Леброн Џејмс агонијата продолжува барем уште една година. Сезоната што почна со прославата во Мајами по потпишувањето за Хит на Џејмс, Двејн Вејд и на Крис Бош, заврши на истиот паркет но со радост на ветераните од Далас маверикс, кои со триумфот со 105-95 стигнаа до првата шампионска титула во клупската историја. Далас победи на четири од последните пет натпревари во серијата и стигна до вкупен триумф со 4-2, истиот оној со кој загубија токму од Мајами во финалето во 2006 година. - Навистина уште не можам да поверувам - изјави Новицки (32), кој постигна 21 поен и го освои трофејот за најкорисен играч во финалето (МВП). Тој и Џејсон Тери (33), кој ги предводеше Маверикс со 27 коша, се единствените двајца играчи кои останаа од ...
| | веќе видена | слични

Новицки им ги излечи срцата на фановите во Кливленд За првпат во клупската историја Далас маверикс стана шампион на НБА откако во големото финале со вкупни 4-2 го совлада фаворизираниот Мајами славејќи ја титулата на теренот на противникот по триумот од 105:95. Легендарниот Германец Дирк Новицки е прогласен за МВП на финалето откако на шесте финални средби уфрли 27, 24, 34, 21, 29 и 21 поен и сето тоа со висока температура и скинат лигамент на средниот прст од левата рака. Во добата кога професионалната кошарка во Америка се игра во неверојатна брзина, кога често физичките предиспозиции се поважни од тактиката, а поседувањето на мегаѕвезди во тимот е речиси гаранција за успехот, логично беше тимот на Мајами да стигнеше до титулата, вторпат за пет години и тоа повторно против Далас. Но, не се игра кошарката само брзо, а ниту атлетизмот и ѕвездениот статус не ги носат трофеите сами по себе. Кошарката се игра со срце. Тогаш не е важно што вашиот плејмејкер има 38 години, што најдобриот играч има 32, што ...
| | веќе видена | слични

Крилниот кошаркар на Мајами хит, Крис Бош беше еден од најтажните играчи по поразот од 2-4 во финалето на НБА од Далас маверикс. Тој им честиташе на противниците за освоената титула, но емоционално падна пред да влезе во соблекувалната. Почна да плаче, покажувајќи под колкав стрес и притисок биле домашните кошаркари за време на решавачкиот меч од финалната серија, во кој, ама баш ништо не им одеше од рака.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 724 | | | веќе видена

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 277 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 106 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 319 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче вчера соопшти на граѓаните дека заврши увидот на инспекторите од Агенцијата за лекови, во сите места каде биле ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прв НБА прстен за Далас во клупската историја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: