Реал гостува на Жерлан

Реал Мадрид и Жозе Мурињо ќе се обидат да ја прекинат традицијата на неуспеси против Лион во Лигата на шампиони. Во досегашните шест меѓусебни дуели, кралскиот клуб нема победа против Французите, кои лани во осминафиналето го елиминираа Реал, а имаат три победи на Жерлан, додека на Сантијаго Бернабе сите три меча завршиле нерешено. "Тоа е само статистика и ништо повеќе", вели Мурињо, кој голема помош во анализирањето на противникот има од Зинедин Зидан. "Зидан го познава противникот подобро од било кој друг во клубот, бидејќи го следи францускиот фудбал. Неговите информации се драгоцени и овој пат се потпревме на неговото знаење во подготовката за мечот", истакна Мурињо. Реал оваа сезона ја брка десетата титула во ЛШ, прва од 2002 година. Лион за вечерашниот меч (20.45часот) не ќе може да смета на напаѓачот Лисандро Лопез кој минатата седмица го повреди коленото. Во вториот дуел Челзи гостува на Копенхаген, но и покрај лошата форма е фаворит против данскиот тим, за кого ова е прво осминафинале, но и ...
| | веќе видена | слични

Иако имаа водство, "кралевите" на крајот мораа да се задоволат со реми на "Стад Жерлан" (1:1), додека Челзи е веќе 1/4-финалист по победата во Копенхаген (2:0) Челзи заврши половина од зацртаната работа, го победи тимот на Копенхаген (2:0) на гости и е на чекор од следната 1/4-финална фаза од Лигата на шампиони. Истото можеа да го направат и фудбалерите на Реал (М) кои имаа позитива во Франција се до 83. минута, но на крајот првата пресметка со стариот должник Олимпик од Лион заврши без победник (1:1). Охрабрен од голот што го постигнаа на "Стад Жерлан", предводникот на "кралскиот клуб", Жозе Мурињо по натпреварот изјави дека Лион досега никогаш нема победено на "Сантијаго Бернабеу". - Лион никогаш не победил во Мадрид. Се уште, се е отворено, и двете екипи имаат шанса да се пласираат во следната фаза. Лион е добра екипа со одлични фудбалери. Жежок ќе биде реваншот. Имаме 1:1 и играме дома, затоа сме оптимисти. Сепак мислам дека шансите се 50:50, изјави португалскиот стручњак. Оптимистички расположен е и ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Реал Мадрид Карим Бензема, е најефикасниот стрелец во Лигата на шампионите. Фудбалската статистика покажува дека тој постигнува гол на секои 60 минути. Бензема во дресот на Реал постигнал пет погодоци, еден повеќе од Кристијано Роналдо. На натпреварот против Ајакс во Амстердам Арената, Бензема го постигна еден од најубавите голови оваа сезона, а против Оксер дури три пати ја затресе противничката мрежа. 23 годишниот Бензема постигна гол и на вчерашниот натпревар против Лион, и тоа во првата негова акција откако влезе од клупата за резерви.
| | веќе видена | слични

Стрелецот на единствениот гол за Реал во дуелот против Лион во рамките од ЛШ, Карим Бензема не го прослави голот кој го постигна против својот поранешен тим... Напаѓачот на Кралевите влезе во игра во 64. минута од натпреварот, беше поздравен со овации од трибините, а само 30 секунди подоцна постигна гол за водство на Реал Мадрид. "Не можев да замислам подобар кам-бек на Герланд. Неверојатно е тоа што постигнав гол при првиот мој контакт со топката" - изјави Бензема и додаде: "Среќен сум што постигнав гол, но не славев бидејќи Лион е клубот во кој пораснав, клубот кој многу го сакам." Инаку, Бензема потпиша со Реал Мадрид во 2009. година за сума од 35 милиони Евра.
| | веќе видена | слични

Нова фудбалска ноќ на стариот континент. Осминафиналето во најбогатото натпреварување во Европа, Лигата на шампионите продолжува вечерва со дуелите Лион- Реал Мадрид и Копенхаген – Челзи. Кралевите од Мадрид на гостувањето во Франција отпатуваа со желба за премиерен триумф над незгодниот Лион во елитната шампионската лига, а Челзи против најпријатното изненадување во осминафинале ќе се обиде да ја спаси сезоната без трофеј и да го трасира патот кон деветтото последователно четврфинале во Лигата на шампионите. Дуелот меѓу Лион и Реал сигурно и годинава еден од најнеизвесните осминафиналиња во Лигата на шампионите. Минатата сезона во осминафиналето Лион беше посреќен од кралевите од Мадрид и отпатува во шампионското четврфинале со биланс од минимален триумф на Жерлан од 1-0 и реми на Сантијаго Бернабеу од 1-1. Но годинава Реал на клупата го има „специјалниот“ Мурињо што сигурно ќе биде нов дополнителен мотив за осветнички расположениот Реал. Мурињо ќе се обиде да биде првиот тренер на Реал кој успеал од ...
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Реал Мадрид Карим Бензема изрази задоволство од играта за време на вчерашниот натпревар за „кралскиот клуб“ против Лион во првиот осминафинален меч од Лигата на Шампионите. Французинот влезе како резерва и речиси веднаш постигна за 1:0 во корист на Реал. На крајот од натпреварот Лион успеа да израмни, но предноста е на страната на Шпанците. Бензема не се израдува по постигнувањето на голот, бидејќи е поранешен играч на Лион. „Тренерот ми даде 27 минути играње време и јас сум задоволен што успеав да постигнам гол. Мислам дека постигнатиот погодок ми е навистина важен. Моја задача е да работам повеќе за да добивам поголема шанса за докажување.“ „Тренерот ми даде 27 минути и овој гол е мојот одговор на неговата одлука. За време на престојот во Лион се чувствував навистина многу добро и токму поради тоа не се радував. Сите мои соиграчи ме поздравија, а овој гол ни дава предност за крајниот епилог.“ - изјави Бензема.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Лион, Клод Пуел вели дека неговиот тим има шанси да го елиминира Реал Мадрид од Лигата на Шампионите втора година по ред. Двата тима одиграа 1:1 во првиот натпревар од осминафиналето на овогодинешното издание на турнирот. „Кога играш како домаќин е подобро да не примите гол, но во такви натпревари не можеш да бидеш сигурен во ништо. Ни недостигаше добриот последен последе пас во целина, но важно е дека успеавме да изедначиме.“ „Во Мадрид се може да се случи па во никој случај не сме се откажале да бараме краен успех.“ - рече Пуел по натпреварот.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Лион, Бафатимби Гомис верува дека неговиот тим во втортиот натпревар со Реал Мадрид, би можел да се избори за четврт финале во Лигата на Шампионите. Реванш мечот се игра на 16-ти март на 'Сантиаго Бернабе', а Гомис е убеден дека таму Лион ќе слави. "Беше тешко, но резултатот е добар и ну дава шанси и во вториот дуел. Покажавме добар карактер, како против Ливерпул минатата година. Сепак се добро направивме на крајот од натпреварот, а овој тим покажува голем потенцијал" изјави стрелецот на голот за Лион и додаде. "Голот против Реал не е крајот на мојата кариера. Не сум единствениот кој тоа му тргнало од рака и сеуште сум млад. Има простор да бидам уште подобар" заклучи Гомис.
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема изјави дека не сакал да го прослави голот кој синоќа го постигна само 60 секунди од кога влезе во игра на дуелот со Лион. Тој многу го почитува клубот од каде дојде во Реал и призна дека посакувал малку повеќе време на теренот. Сепак покажа што може кога му се даде шанса. "Мојот гол беше важен и ме прави среќен, бев многу среќен во Лион, но не можев да го прославам голот. Сите ме гушнаа бидејќи тој гол ни дава предност пред реванш дуелот. Работам за да играм повеќе. Тренерот ми даде 27 минути и јас му вратив со гол" изјави Бензема.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 239 | | | веќе видена

За да се најде и усогласи консензуален кандидат, лидерот на СДСМ Зоран Заев завчера и вчера имаше одделни разговори со лидерите на три партии на Албанците – ...
сите 225 | | | веќе видена

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска во Сител ...
сите 161 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 257 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 134 | | | веќе видена

Гостиварската локална самоуправа изрази благодарност до жителите на селото Ласкарце, до медицинскиот персонал и до сите оние кои на било кој начин помогнале во ...
сите 214 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реал гостува на Жерлан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: