Осум играчи на Реал во идеалниот тим на сезоната од ЛШ

Реал Мадрид, старо-новит европски фудбалски првак, доминира со осум свои играчи во тимот на сезоната кој го одбра УЕФА за натпреварувањето во Лигата на шампионите. Kристијано Роналдо, Иско, Лука Модриќ, Тони Kрос, Kасемиро, Серхио Рамос, Дани Kарвахал и Марсело се претставниците на „кралевите“, а од редовите на финалистот Јувентус во овој избор на УЕФА со 18 играчи за комплетен тим се најдоа тројца претставници: Џанлуиџи Буфон, Леонардо Бонучи и Миралем Пјаниќ. Од редовите на Барселона претставник е Лионел Меси, најдобриот стрелец сезонава во ЛШ. Еве го списокот со 18 играчи од комплетниот идеален тим во ЛШ сезонава што го направи УЕФА: Џанлујџи Буфон, Јан Облак, Леонардо Бонучи, Дани Kарвахал, Марсело, Серхио Рамос, Диего Годин, Kаземиро, Тони Kрос, Лука Модриќ, Иско, Миралем Пјаниќ, Тимоние Бакајоко, Kристијано Роналдо, Лионел Меси, Антоан Гризман, Kилијан Мбате и Роберт Левандовски.
| | веќе видена | слични
5 копии

Официјалниот спонзор на шпанската Ла Лига, ЕА Спорт, го избра тимот кој ја одбележа сезоната 206/2017. Изненадување е што на списокот од 23 фудбалери го нема играчот на Реал, Лука Модриќ, а меѓу резервите е неговиот соиграч Марсело. ЕА Спорт ги избирал фудбалерите кои влегоа во тимот на сезоната според статистичките параметри. Нападот го предводат Кристијано Роналдо, Лео Меси и Луис Суарез, во средниот ред се Тони Крос, Бруно Соријано и Јаник Караско, во одбраната Дани Карвахал, Џерард Пике, Серхио Рамос и Фелипе Луис, а голман е Јан Облак. Најдобрите 11 (4-3-3): Јан Облај – Дани Карвахал, Џерард Пике, Серхио Рамос и Фелипе Луис – Тони Крос, Бруно Соријано, Јаник Караско – Кристијано Роналдо, Лео Меси и Луис Суарез. Резерви: Тер Штеген, Марсело, Диего Годин, Каземиро, Нејмар, Јаго Аспас, Антоан Гризман, Стивен Н’Зонзи, Ману Тригерос, Педро Леон, Иско, Кевин Принс Боатенг.
| | веќе видена | слични

Ла Лига и „ЕА Спортс“ го објавија идеалниот тим за штотуку завршената сезона. Примера заедно со својот главен партнер „ЕА Спортс“ компанијата која ги има правата врз видео играта „ФИФА“, го објавија идеалниот тим на сезоната во Шпанија. Двете страни се водеа исклучиво од статистиката, па поради тоа во тимот има и мали изненадувања, како на пример изборот на Бруно Соријано пред Лука Модриќ. Според „ЕА Спортс“ идеалниот тим на Примера за изминатата сезона е следниот (4-3-3): Облак – Карвахал, Пике, Рамос, Фелипе Луис – Крос, Караско, Бруно – Меси, Суарез, Роналдо. Клупа за резерви: Марк Андре Тер Штеген, Марсело Виера, Диего Годин, Касемиро, Нејмар, Јаго Аспас, Антоан Гризман, Стивен Нзонзи, Ману Тригериос, Педро Леон, Иско и Кевин Принс Боатенг. The LaLiga Team of the Season for @EASPORTSFIFA is… #TOTSLaLigaFIFA17 #TOTS ⚡️ pic.twitter.com/ctaoikyxmA — LaLiga (@LaLigaEN) June 8, 2017
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 252 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 344 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 275 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 202 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Осум играчи на Реал во идеалниот тим на сезоната од ЛШ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: