(ВИДЕО) Шилегов: Разлигавеното диктаторче не заслужува ниту една гребаница на народот


2 копии

Пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов потврди дека наскоро ќе има избор на нов собраниски спикер и промена на власта, но не го соопшти начинот и датумот бидејќи не сакал да има конфликти. – Никола Груевски не заслужува ниту една гребнатина, а не жртва на народот. Позади оваа Баба Рога наречена платформа стои едно разлигавено диктаторче кое сака да избегне одговорност, рече Шилегов.
| | веќе видена | слични

Пратеникот од СДСМ, Петре Шилегов ги прозва пратениците од ВМРО ДПМНЕ за кочење на собранието и процесите во државата со читање на реплики кој им ги напишал Груевски. – Дозволивте колеги пратеници да ве третира Груевски како политички полуписмени пратеници кои читаат напишано без личен интегритет – од собраниската говорница рече Шилегов на денешното проодлжение од Конститутивната седница на собранието на РМ. Тој го потсети Трајко Вељаноски дека е должен да ги исклучува говорниците кои се надвор од точката на дневен ред. – Дозволивте да се развие лакрдија на други теми кои не се прашање на дневен ред со цел преку онаа мала сламка за спас, политички на претседателот на партијата на која припаѓате да му овозможите да ја развие во јавноста – рече Шилегов.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов, го потсети Трајко Вељаноски дека е должен да ги исклучува говорниците кои се надвор од точката на дневен ред. - Дозволивте да се развие лакрдија на други теми кои не се прашање на дневен ред со цел преку онаа мала сламка за спас, политички на претседателот на партијата на која припаѓате да му овозможите да ја развие во јавноста - рече Шилегов. Тој кажа дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ имаат третман на полуписмени пратеници зошто мораат да го кажат она што им е напишано. - Има некој пописмени од полуписмените политичари, па тие го водат орото. Македонија нема да исчезне, ќе исчезне груевизмот кој ве тера да глумите полуписмени пратеници - рече Шилегов.
| | веќе видена | слични
5 копии

Промени ќе има многу бргу, во многу брза иднина, а парламентарното мнозинство ќе ја преземе одговорноста, изјави денеска пратеникот и портпаролот на СДСМ Петре Шилегов, не откривајќи го начинот и терминот кога ќе биде избран претседател на Собранието, а потоа и новата влада. - Дозволете дека нема да можеме јавно и транспаретно да го соопштиме начинот и терминот, рече Шилегов додавајќи дека заради комплексноста на состојбата СДСМ сама ќе процени за терминот. Овој процес, како што кажа, мора да биде изведен до крај мирно и интерес е на Република Македонија да има мирен трансфер на власта. Шилегов тврди дека постапката за избор на нова влада ќе биде деблокирана и побара одговорност од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, од претседавачот на Парламентот и од претседателот на државата. - Одговорност за ваквото поведение надвор од политичката, мора да има и за Никола Груевски, како нарачател, и за Трајко Вељаноски и Ѓорги Иванов, како извршители на таквата нарачка. Се доведува во прашање и иднината на државата, изјави ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Управата за јавни приходи – ги контролира сметките на актуелниот портпарол на СДСМ, Петре Шилегов. Се бараат детали за текот на парите за сите членови на семејството. Од УЈП велат – истрагата е даночна тајна.
| | веќе видена | слични

На новинарско прашање кога ќе се деблокира Собранието, тој вели дека тоа ќе биде наскоро, но не прецизираше кога. „Промени ќе има многу брзо. Овој процес ќе биде откочен, а за Никола Груевски како нарачател и за Трајко Вељановски како спроведител на оваа лакрдија ќе следи кривична одговорност. Многу е јасно дека зад оваа ‘баба Рога’ односно платформа стојат тие за да ја избеднат одговорноста за сторениот криминал“, рече Шилегов. Според Шилегов, лидерска средба нема да има затоа што со договорот од Пржино сите биле согласни за избори и сите го признале изборниот резултат.
| | веќе видена | слични
3 копии

УЈП и антикорупциска досега по 10. пат бараат отчет за мојата имотна состојба, која е транспарентна и нема што да се крие, рече пратеникот Петре Шилогов во изјавата за медиумите, по информацијата дека УЈП бара отчет за неговиот имот од 2012 наваму. „Она што го прават е партиски инструирано затоа што институциите се во заложништво. Поскандалозно е тоа што во изминатите три години антикорупциска отвори постапка против опозицијата, наместо да го истражува она што ние го објавивме во ‘Вистината за Македонија’. Но, добра вест е што наскоро ќе има смена на власта и ќе има независни регулатори и вистинска анткорупциска која ќе истражува вистински криминал.“ Што се однесува до поклопувањето на постапката за имотот на Зоран Ставрески, Шилегов рече дека тоа е случајност и дека не сака да има никаква поврзаност со него. На новинарско прашање кога ќе се деблокира Собранието, тој вели дека тоа ќе биде наскоро, но не прецизираше кога. „Промени ќе има многу брзо. Овој процес ќе биде откочен, а за Никола Груевски како ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот и портпарол на СДСМ, Петре Шилегов кажа дека Управата за Јавни Приходи по десети пат бара увид во неговата имотна состојба. - Девет пати досега УЈП бара мои имотни листови, за да ми ја провери имотната состојба од 2012. година. Девет пати не најдоа ништо, не ми е јасно што ќе најдат сега - рече Шилегов. На прашање дали овој случај е поврзан со тоа што УЈП проверува имотна состојба на екс-министерот Зоран Ставрески, Шилегов дека немал ниту сакал да има нешто со него. Извор: А1он
| | веќе видена | слични

УЈП ги демантира информациите кои се појавија во јавноста дека се чешлаат сметките на целото семејство на пратеникот Петре Шилегов и на семејството на екс министерот за финансии Зоран Ставревски, односно дека од банките се бараат податоци за приливи и одливи од девизни и денарски сметки и штедни книшки, кредити со динамика на нивна исплата и договори како и податоци за налогодавачот и крајниот корисник и тоа почнувајки од 2012 до денеска. Од УЈП велат дека објавените документи не се нивни но не откриваат многу детали согласно начелото на даночна тајна. „По извршената проверка од страна на надлежните служби на УЈП на документите презентирани во јавноста, утврдено е дека истите не се издадени од страна на Управата за јавни приходи. Од тие причини, а поради сомниние и постоење на индиции за фалсификување на службени документи на Управата за јавни приходи, ќе биде покрената постапка пред надлежните истражни органи. Управата нема да коментира информации во јавноста кои очигледно и со намера се пласираат за дневно ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 604 | | | веќе видена

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 214 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ВИДЕО) Шилегов: Разлигавеното диктаторче не заслужува ниту една гребаница на народот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: