ЈКПД “Комуналец” од Струмица со демант на наводите на ВМРО-ДПМНЕ


Се наоѓаме во кругот на ЈПКД „Комуналец“ каде што во понеделникот одржав состанок со вработените за состојбите во нашето претпријатие. Поради големиот број на вработени, состанокот се одржа надвор, но тоа некој, со задни намери го искористи да го снима и да го прикаже како штрајк. Ова е вистината. Не се работи за штрајк, туку за состанок со вработените кој се одржа на моја иницијатива. Целта на состанокот беше да се образложи состојбата во комуналното претпријатие и предлогот за излез од настанатата состојба. Вработените го прифатија предлогот и дадоа целосна поддршка на менаџментот на претпријатието за излез од состојбата. А на таквата состојба му кумуваше ВМРО ДПМНЕ преку донесувањето на МЕАП програмата во 1999 година од претходната општинска власт предводена токму од ВМРО ДПМНЕ и тенденциозното зголемување на цената на сировата вода од страна на водостопанското претпријатие „Струмичко поле“. Исто така, тврдиме дека давањето паушал на членови на СДСМ е чиста лага, исто како што е лага дека ќе се даваат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

-Бидејќи ВМРО ДПМНЕ со денови шири лаги и манипулации за ЈПКД „Комуналец“, денеска во интерес на вистината им препорачуваме да го прочитаат конечниот извештај од овластениот државен ревизор во 2004 година, кога со претпријатието раководеше ВМРО ДПМНЕ, а во кој стои, цитирам: „Склучениот договор меѓу Комуналец, Општина Струмица и ЕБОР не се испочитувани во целост и тоа во периодот на кредитирање не се изготвени одделни сметки за вода и отпадни води“, рече Зоран Ѓоргиев, директор на ЈПКД „Комуналец“, Струмица, на денешната прес конференција. Тој цитираше и уште еден ден од овој извештај во кој се вели: „На ревизијата не ѝ беше образложено од кои причини кредитот од Фаре програмата за увоз на опрема во износ 467.100 евра не се отплаќа. Плаќањето на ануитетите е пролонгирано од страна на Министерството за развој во два наврати и со два анекса со динамика на конечна отплата на кредитот до 24.03.2002 година со првиот и до 24.03.2003 година со вториот анекс, но и покрај тоа не е платено“. -Каде и во кои џебови ...
| | веќе видена | слични

Според „Курир“, на вработените им се нудело да потпишат договори за 3 месеци за плата од 8500 денари, а остатокот ќе им бил рефундиран од месец април натаму, наведува порталот . Од договорите кои вработените ги потпишуваат не им даваат копија за нив, што остава сомнеж дека вработените може да бидат изманипулирани. Во јавното претпријатие Комуналец во Струмица, според тврдењата на дел од вработените пред неколку дена имало штрајк поради доцнењето на исплата на две плати. На вработените кои ќе проговорат за овој штрајк според извори од Курир им се заканувале со бркање од работа. Овој штрајк директорот на претпријатието го негираше, но призна дека се соочуваат со незавидна состојба од која бараат излез. Од претпријатието нема одговор зошто на три дена пред локалните изборите на околу 1300 семејства во Струмица им бил отпишан долгот за неплатени сметки за вода во вкупен износ од над 36 милиони денари.
| | веќе видена | слични

Постојат проблеми во јавното комунално претпријатие во општина Струмица . Сите вработени се повикуваат поединечно на разговор со раководството на претпријатието. Според извори од Стримица, на вработените им се нуди да потпишат договори за три месеци за плата од 8.500 денари, а другиот дел ќе им биде рефундиран од април, па натаму. Од договорите што ги потпишуваат вработените не им даваат копија за нив, што остава сомнеж дека вработените може да бидат изманипулирани. Во јавното претпријатие Комуналец во Струмица, според тврдењата на дел од вработените, пред неколку дена имало штрајк поради доцнењето на исплата на две плати. На вработените што ќе проговорат за овој штрајк според наши извори, им се заканувале со бркање од работа. Директорот на претпријатието го негираше овој штрајк, но призна дека се соочуваат со незавидна состојба од која бараат излез. „Курир“ вчера објави дека постојат основи за сомнеж дека ова јавно претпријатие било вклучено во предизборен скандал бидејќи на три дена пред локалните изборите ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Дека состојбата во јавното комунално претпијатие во општина Струмица не е сјајна говорат и последните инфорации дека се повикувани сите вработени поединечно на разговор со раководството на претпријатието, јавува Според нашите информациите, на вработените им се нудат да потпишат договори за 3 месеци за плата од 8500 денари, а остатокот ќе им биде рефундиран од месец април па натаму. Од договорите кои вработените ги потпишуваат не им даваат копија за нив, што остава сомнеж дека вработените може да бидат изманипулирани. Во јавното претпријатие Комуналец во Струмица, според тврдењата на дел од вработените пред неколку дена имало штрајк поради доцнењето на исплата на две плати. На вработените кои ќе проговорат за овој штрајк според наши извори им се заканувале со бркање од работа. Овој штрајк директорот на претпријатието го негираше, но призна дека се соочуваат со незавидна состојба од која бараат излез. Вчера информиравме дека постојат основи за сомнеж ова јавно претпријатие можеби било вклучено во ...
| | веќе видена | слични

Градежната механизација за зимско одржување ЈП „Комуналец“ ја набави годинава со дел од средствата обезбедени од Светска Банка за проектот „Подобрување на општинските услуги“. - Во одржувањето ќе бидат вклучени скип, трактор и мултифункционлана машина опремени со додатни алатки. Обезбедени се доволни количини индустриска сол и ризла, а за навремено и беспрекорно одржување на патиштата, воведено е 24 часовно дежурство, за што се ангажирани седум вработени, информираше директорот на ЈП „Комуналец“, Томе Тодоровски. Првите количини рилза и индустиска сол беа фрлени веднаш по паѓањето на првиот снег, а градежната механизација е во приправност, зависно од временските услови, да интервенира на територијата на целата општина. /Извор: МИА/
| | веќе видена | слични

Документи од Јавното претпријатие за комунални дејности Комуналец отвараат сомнеж за изборна злоупотреба во Струмица? Порталот Курир обајви документи кои според нив отвараат основ за сомнеж дека е можна злоупотреба на локалните институции во општина Струмица во насока на исполнување на изборната цел на тогашниот и актуелен градоначалник Зоран Заев. Според порталот, Комуналец – Струмица на 21.03.2013 година, на само три дена пред одржување на локалните избори изготвило околу 1.300 индивидуални решенија за субвенционирање на неплатен долг, односно за бришење на долг на сметките на граѓаните и ги доставило до истите. Овие решенија се однесуваат токму на најранливите категории на граѓани. Општина Струмица, преку ЈПКД Комуналец, раководена од кандидат за градоначалник Зоран Заев, им простува долгови на 1.300 фамилии, со што се поставува прашањето дали се отвора основ на сомнеж дека за возврат се очекуваат нивните гласови? – пишува Курир. Вкупната сума што требало Општина Струмица да ја исплати е околу 36 милиони ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва побара итно распуштање на Парламентот и организирање предвремени избори. Овој став е реафирмиран на средба со партиите во ...
сите 239 | | | веќе видена

Постои рок во кој ќе треба да ги смениме личните документи поради новото име на земјата, која со уставните измени е преименувана во Република Северна ...
сите 182 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЈКПД “Комуналец” од Струмица со демант на наводите на ВМРО-ДПМНЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: