Унгарија започна воени вежби на границата со Србија!


Унгарската армија започна воена вежба како би ги подготвила војниците да ја чуваат јужната граница, изјави началникот на Генералштабот генерал Тибор Бенко. Воените вежби претходно беа најавени од српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, кој изјави дека за тоа го известил денеска по телефон неговиот унгарски колега Петер Сирто. „Министерството за одбрана на Унгарија ќе го извести нашето Министерство за одбрана дека ќе има воени вежби во близина на границата, кои не се насочени кон некаква воена опасност од наша страна“, изјави Дачиќ во Белград Унгарија планира да испрати војници кои би им помогнале на полициските патроли долж јужната граница, преку која секој ден влегуваат илјадници бегалци и мигранти од Србија. Премиерот Виктор Орбан изјави дека донесувањето на законот за распоредување на армијата нема да биде можно пред 20 септември.
| | веќе видена | слични

Голем број бегалци ја преминуваат македонската граница во брзање да стигнат до Унгарија, каде веќе ги чека војска со автомати, извор а1он.мк Десетици унгарски војници се распоредени долж границата на местото каде бегалците без контрола ја преминуваа границата.
| | веќе видена | слични
5 копии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, низ чија земја дневно транзитираат илјадници бегалци на пат кон Германија, денеска ја повика ЕУ да испрати сили за да ја заштити границата со Турција во Грција. - Бидејќи Грција очигледно не може да ја заштити сопствената граница, Европа треба да има право да мобилизира човечки ресурси, граничари, кои ќе бидат распоредени за заштита на внатрешната граница на Грција, изјави Орбан пред новинари во Будимпешта. Според Орбан, ако Грција не е способна да го направи тоа, тогаш тие треба да се заложат за тоа, во спротивно проблемот се преместува во Унгарија, Австрија и Германија. Над 175.000 бегалци пристигнаа во Унгарија од почетокот на годината, во најголем дел од Грција, земја која е во Шенген зоната. Бегалците, откако ќе минат низ Грција, тргнуваат низ Македонија и Србија и се обидуваат да влезат во Унгарија со цел да стигнат до Западна Европа. Унгарија летово започна изградба на 175 километарска безбедносна ограда долж границата со Србија, а планира од 15 септември јужната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Виктор Орбан го смени и министерот за одбрана Чабу Хенде, бидејќи изградбата на ѕидот од бодликава жица се одвивала бавно, а камионите со унгарски војници се веќе распоредени долж границата со Србија. Подигањето на граничната ограда и ТВ снимателката која што ги шутира бегалците се само дел од неколкуте примери кои што го потврдуваат непријателскиот став на Унгарија кон мигрантите. Во меѓувреме, Виктор Орбан го смени и министерот за одбрана Чабу Хенде, бидејќи изградбата на ѕидот од бодликава жица се одвивала бавно, а камионите со унгарски војници се веќе распоредени долж границата со Србија. На јужната унгарска граница се распоредени околу 3.800 војника, а нивната главна задача е да учествуваат во изградбата на оградата долж границата со Србија, изјави утрово унгарскиот министер за одбрана Иштван Шимичко. Унгарскиот премиер очигледно решил да продолжи со листата од непријателски гестови кон бегалците па најави дека Унгарија ќе испрати војска на границата со Србија како би се сочувал интегритетот на земјата ...
| | веќе видена | слични

Подигањето на граничната ограда и ТВ снимателката која што ги шутира бегалците се само дел од неколкуте примери кои што го потврдуваат непријателскиот став на Унгарија кон мигрантите. Во меѓувреме, Виктор Орбан го смени и министерот за одбрана Чабу Хенде, бидејќи изградбата на ѕидот од бодликава жица се одвивала бавно, а камионите со унгарски војници се веќе распоредени долж границата со Србија. На јужната унгарска граница се распоредени околу 3.800 војника, а нивната главна задача е да учествуваат во изградбата на оградата долж границата со Србија, изјави утрово унгарскиот министер за одбрана Иштван Шимичко. Унгарскиот премиер очигледно решил да продолжи со листата од непријателски гестови кон бегалците па најави дека Унгарија ќе испрати војска на границата со Србија како би се сочувал интегритетот на земјата од навалата на имигранти. Хаос на станицата Келети Унгарските полицајци вчера носејќи хируршки маски и ракавици, не им дозволија на стотината бегалци да се качат на возот на железничката станица ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека кризата со мигрантите во неговата земја во последните денови излезе од контролата и дека полицијата веќе од следната недела ќе преземе построги мерки и ќе ги апси мигрантите кои границата ја минуваат нелегално, пренесоа британските медиуми. - Мигрантите прогласија бунт против унгарските власти, преземаат железнички станици и одбиваат да се регистрираат. И покрај тоа, полицијата си ја врши својата работа на видлив начин, без да употребува сила, рече Орбан по средбата со Манфред Вебер, претседател на парламентарната група на Европската народна партија. (Фото: ЕПА) Орбан прецизраше дека од 15 септември во сила влегуваат построгите имиграциски закони во Унгарија. Новиот министер за одбрана, Иштван Шимичко, денеска соопшти дека 3.800 војници се разместени долж границата со Србија за да не го дозволат нејзиното нелегално преминување, пренесоа француските медиуми.Тој дополни дека нивната приоритетна задача е доизградба на оградата. Мигранти на граница во Унгарија (Фото: ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во изминатите два дена, околу 3.800 војници на унгарската армија се распоредени на границата со Србија и имаат наредба да не ги пуштаат бегалците во оваа европска земја, објавија унгарските медиуми. Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека кризата со мигрантите во неговата земја во последните денови излезе од контролата и дека полицијата веќе од следната недела ќе преземе построги мерки и ќе ги апси мигрантите кои границата ја минуваат нелегално, пренесоа британските медиуми.
| | веќе видена | слични

Во последниве денови мигрантите одбиваат да соработуваат со унгарските власти, окупираат железничката станицата и не сакаат да се регистрираат. Тоа го рече унгарскиот премиер, Виктор Орбан и предупреди дека од следната недела полицијата ќе реагира посериозно. “Полицијата ги извршува беспрекорно обврски, без употреба на сила, со оглед дека сме соочени со бунт од страна на илегалните мигранти”, истакна Орбан. Унгарскиот премиер потсети дека од 15 септември стапуваат во сила построгите закони против нелегалната миграција, а оние кои поминуваат нелегално границата ќе бидат уапсени. Според него, „решението на кризата е во Европа и зависи од Грција”. – Треба да го решиме проблемот таму каде настанува. Ако Грција не е во состојба да ги заштити своите граници, тогаш ние сме должни да ги мобилизираме европските сили и да ги испратиме на грчките граници, за да може тие да ги исполнат целите на европското законодавство наместо грчките власти, истакна Орбан. Согласно европското законодавство за бегалците оние кои бараат ...
| | веќе видена | слични

3.800 унгарски војници се распоредени на Унгарско – српската граница. Учествуваат во изградбата на уште една ограда која би го спречила приливот на мигранти. Унгарскиот министер за одбрана потврди дека секој ден се градат по 10 километри. Додека во секој момент расте бројот на раселени луѓе, владата се соочува со напади за нехуман однос кон бегалците. Австриска волонтерка објави видео во кое се забележуваат лошите услови во кампот во селото Роске. Околу 150 мигранти се туркаат во обид да дојдат до храна. Во меѓувреме австриските власти од изутрината затворија автопат поради големиот број бегалци кои се движат по коловозот .
| | веќе видена | слични

На границата на Унгарија со Србија веќе се распоредени околу 3.800 војници, а нивната главна задача ќе биде да учествуваат во изградбата на оградата долж јужната граница, изјави унгарскиот министер за одбрана Иштван Шимичко. Унгарската полиција уапсила 3.266 бегалци кои вчера илегално ја преминале границата. Шимичко во изјава за каналот ТВ2 ги потврди новинарските наводи дека секој ден се гради околу 10 километри од оградата, пренесува Танјуг. Во согласност со иницијативата наречена „Оdлучна акција 2015“, која е покрената во средата, задачата на унгарската војска е да ја обезбедува границата заедно со полицијата бидејќи “долж границата е потребна заштита со жива сила, оградата не е доволна#, заклучува унгарскиот министер за одбрана Како што е соопштено од кабинетот на унгарскиот премиер, државата би можело да ја заврши изградбата на четири метри високата и 175 метри долга ограда на границата со Србија уште на почетокот од октомври, пред најавениот рок до 31 октомври, како би го спречила приливот на бегалци и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 210 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 215 | | | веќе видена

Двајца од повредените во сообраќајната несреќа, што се случи на автопатот Скопје-Тетово на 13 февруари, се во тешка состојба. Од нив, еден е на одделот за ...
сите 284 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус ...
сите 202 | | | веќе видена

Алсин Левент, возачот на „мазда“ возилото, кој ја предизвика несреќата во кој почина кралот на народната музика, Шабан Шаулиќ и неговиот пријател, Мирсад ...
сите 209 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 106 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 171 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Унгарија започна воени вежби на границата со Србија!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: