Турција дава гаранции за Гадафи ако ја напушти земјата

Турција понуди гаранции за либискиот лидер Моамер Гадафи доколку се повлече од власт и ја напушти својата земја, но се' уште не доби одговор од Триполи „Му понудивме на Гадафи гаранции. Преку нашите претставници му порачавме дека ќе му овозможиме да оди каде што ќе посака. За жал, се уште не добивме одговор од Гадафи,“ изјави синоќа премиерот Таип Ердоган во интервју кое го дал за локалната ТВ станица НТВ. Премиерот Ердоган во таа изјава не објасни каква гаранција му понудиле на Гадафи во неговата земја. Во последно време Ердоган, чија што земја е членка на НАТО, забележително се дистанцираше од својот поранешен пријател со кој имаа блиски врски. По почетната воздржаност, Анкара последните неколку дена повеќе пати го повика Гадафи да ги прекине непријателствата и да се повлече од власт за да се отвори политички дијалог во земјата и да се избере нова влада која би била прифатлива за сите граѓани на таа земја. Турција ја прифати резолуцијата на Советот на безбедноста на ОН за Либија, но не учествуваше во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Либиската државна телевизија емитувала видео снимка на која либискиот лидер Моамер Гадафи игра шах со претседателот на Светската шаховска федерација ФИДЕ, Кирсан Иљумжинов. Тој изјавил дека одиграл партија шах со Гадафи и дека либискиот лидер му рекол дека нема намера да се повлече, ниту да ја напушти земјата. “Состанокот со Гадафи траеше околу два часа и игравме шах“, изјавил Иљумжинов, кој го посетил Триполи во својство на претседател на ФИДЕ. Иљумжинов, кој воедно е и претседател на руската република Калмикија, навел дека Гадафи рекол дека нема да ја напушти Либија оти таа е негова татковина и земја во која загинале неговите деца и внуци. “Гадафи исто така рече дека не разбира од која положба би требал да се повлече. Ми рече: “Не сум ниту премиер, ниту претседател или пак крал, немам никаква функција во Либија“, рекол Иљумжинов
| | веќе видена | слични
4 копии

"Либиската телевизија емитуваше инсерти од лидерот Моамер Гадафи како игра шах со претседателот на Меѓународната шаховска федерација Мирсан Иљумжинов. Според изјава на Иљумжинов, либискиот лидер нема намера да се повлече од власта ниту да ја напушти својата држава. - Средбата со Гадафи траеше околу два часа и игравме шах, изјави тој. - Исто така рече дека не разбира од која функција да се повлече. Не сум ниту премиер, ниту претседател ни крал. Немам никаква функција во Либија и од таа причина нема функција од која треба да се повлечам, ми рече Гадафи, изјави Иљумжинов, кој е и претседател на руската република Калмикија. Истовремено режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи соопшти дека синоќа либиските трупи го завзеле градот Завија. Портпарол на либиската Влада, Муса Ибрахим изјави дека силите на Гадафи во целост ја имаат контролата врз подрачјето од Аџдабија на исток, до границата со Тунис, на запад во државата. - Нема повеќе од стотина бунтовници таму. Армијата некои од нив уби, некои зароби, а со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Портпаролот на либиската влада, Муса Ибрахим изјави дека режимот одбива секаква расправа во врска со заминувањето од власт на лидерот Моамер Гадафи, одбивајќи ја понудата на Турција за гаранција за негов егзил. “Отфрламе секаков дијалог за заминувањето на Моамер Гадафи“, рече Ибрахим, додавајќи дека никој нема право да бара од нивниот лидер да ги напушти. „Никој не може тука да дојде со план кој вклучува заминување на нашиот лидер“, повтори портпаролот. Според него, таквиот предлог е „неморален, незаконски и бесмислен“. Турција му понуди гаранција на Гадафи доколку се повлече од власта и ја напушти својата земја. “Му понудивме гаранција на Гадафи. Преку наш претставник порачавме дека ќе му помогнеме, дека ќе му овозможиме да оди каде сака“, рече во саботата премиерот на Турција, Реџеп Таип Ердоган. Либискиот режим тврди дека скршил отпор во градот Завија Режимот на либискиот лидер Моамер Гадеафи соопшти дека синоќа либиските трупи го скршиле отпорот во Завија, град западно од Триполи, додека ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Либискиот лидер Моамер Гадафи се сретна со претседателот на Светската шаховска федерација(ФИДА) Кирсан Љумжинов, со кој одиграл и една партија шах. „Состанокот траеше два часа и игравме шах“, изјави Љумжинов за руската агенција Интерфакс и додаде дека либискиот лидер воопшто не размислува за заминување. „Ми рече дека не разбира од која позиција би требало да се повлече, дека ниту е претседател, ниту премиер, ниту крал, дека нема никаква функција во Либија и дека тоа е причината поради која не заминува“, рече шефот на ФИДА.
| | веќе видена | слични
3 копии

Режимот на либискиот лидер Моамер Гадеафи соопшти дека синоќа либиските трупи го скршиле отпорот во Завија, град западно од Триполи, додека НАТО соопшти дека презема чекори за заштита на цивилите во тој дел од Либија. Портпарол на либиската Влада, Муса Ибрахим изјави дека силите на Гадафи во целост ја имаат контролата врз подрачјето од Аџдабија на исток, до границата со Тунис, на запад во државата. Тој отфрли извештаи за напредување на бунтовниците, но призна дека во Завија имало судири. - Нема повеќе од стотина бунтовници таму. Армијата некои од нив уби, некои зароби, а со останатите се преговара за предавање, изјави тој. Ибрахим додаде дека режимот не прогласил победа во Мисрата и Зинтан и отфрла разговори за евентуално предавање на власта на Гадафи и негово замминување од државата. - Никој нема право да бара од лидерот да се повлече. Никој не може да дојде со план кој опфаќа негово заминување, рече тој и додаде дека таквата идеја е „неморална, незаконска и бесмислена“. Обединетите Арапски Емирати во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Либиските власти соопштија дека силите на лидерот Муамер Гадафи го скршиле отпорот во градот Завија. Портпарол на либиската Влада, Муса Ибрахим изјави дека силите на Гадафи во целост ја имаат контролата врз подрачјето од Аџдабија на исток, до границата со Тунис, на запад во државата. Тој отфрли извештаи за напредување на бунтовниците, но призна дека во Завија имало судири. Нема повеќе од стотина бунтовници таму. Армијата некои од нив уби, некои зароби, а со останатите се преговара за предавање, изјави тој. Ибрахим додаде дека режимот не прогласил победа во Мисрата и Зинтан и отфрла разговори за евентуално предавање на власта на Гадафи и негово замминување од државата. - Никој нема право да бара од лидерот да се повлече. Никој не може да дојде со план кој опфаќа негово заминување, рече тој и додаде дека таквата идеја е „неморална, незаконска и бесмислена”. Обединетите Арапски Емирати во меѓувреме, порачаа дека ја признаваат либиската бунтовничка политичка група за легитимен претставник на таа држава. З. В/ ...
| | веќе видена | слични

Според изјава на Иљумжинов кој одиграл партија шах со Гадафи, либискиот лидер нема намера да се повлече од власта ниту да ја напушти својата држава. - Средбата со Гадафи траеше околу два часа и игравме шах, изјави тој. - Исто така рече дека не разбира од која функција да се повлече. Не сум ниту премиер, ниту претседател ни крал. Немам никаква функција во Либија и од таа причина нема функција од која треба да се повлечам, ми рече Гадафи, изјави Иљумжинов, кој е и претседател на руската република Калмикија. Триполи, според него, претрпел сериозни оштетувања.
| | веќе видена | слични
2 копии

Либискиот лидер, Момаер Гадафи, вчера беше прикажан на државната телевизија како игра шах. Тој на претседателот на меѓународната шаховска федерација Мирсан Иљумжинов му соопштил дека нема намера да ја напушти земјата. Полковникот му кажал на соиграчот дека во Либија тој нема никаква функција од која треба да се повлече. Ова го потврди и портпаролот на либиската влада, Муса Ибрахим, кој изјави дека режимот ја одбива секоја расправа за заминување на полковникот, а со тоа ја одбива понудата на Турција која гарантираше за неговиот можен егзил. Додека, Гадафи играше шах, во предградието на Триполи имаше жестоки борби меѓу владејачките сили и бунтовниците. Доцна синоќа либиските трупи го скршиле отпорот во Завија, додека НАТО соопшти дека презема чекори за заштита на цивилите во тој дел од Либија.
| | веќе видена | слични

На државната телевизија во Либија биле емитувани снимки од Муамер Гадафи кој остварил средба со претседателот на Меѓународната шаховска федерација Мирсан Иљумжинов. Според изјава на Иљумжинов кој одиграл партија шах со Гадафи, либискиот лидер нема намера да се повлече од власта ниту да ја напушти својата држава. - Средбата со Гадафи траеше околу два часа и игравме шах, изјави тој. - Исто така рече дека не разбира од која функција да се повлече. Не сум ниту премиер, ниту претседател ни крал. Немам никаква функција во Либија и од таа причина нема функција од која треба да се повлечам, ми рече Гадафи, изјави Иљумжинов, кој е и претседател на руската република Калмикија. Триполи, според него, претрпел сериозни оштетувања.
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 356 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 192 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе ја оспорува и содржината и процедурата во која е донесен законот за употреба на јазиците. Партијата на Христијан Мицкоски денеска ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Турција дава гаранции за Гадафи ако ја напушти земјата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: