Дијабетичарите со писмо до Заев: Ставете крај на инсулинската криза


6 копии

Здружението на лица со дијабетес „Шечерче- Лолипоп“ од Велес со отворено писмо, бара од премиерот Зоран Заев лично да се ангажира да с ереши кризата со недостаток на инсулин, неопходен за дијабетичарите. Во писмото тие потсетуваат дека ситуацијата е повеќе од сериозна, бидејќи до денес речиси цел месец нема инсулин. Тие потенцираат дека во јавноста досега повеќемина говореле за оваа тема, но како што велат од тоа немаат корист дијабетичарите. -Скоро еден месец некои си поигруваат со судбините на над 50.000 инсулинзависни граѓани, од кои над 500 се деца. Време е Вие лично да се ангажирате и дејствувате. Пред се, кон оние кои се законски обврзани и надлежни, а и кон оние кои земале обврска преку тенедери навремено и редовно да ја остваруваат уставната обврска, во име на Република Македонија, за достава и достапност на лекување со инсулин во регуларните инсулински аптеки во количини кои треба да ги иамаме, це вели во писмото. Тие потсетуваат дека не е првпат да побараат да се стави крај на инсулинската криза ...
| | веќе видена | слични

За големите тендери преку кои ќе го намали влијанието на веледрогериските моќници, за плановите да го оживее колабираното здравство и одливот на кадар, проблемите со набавка на нови современи лекови, но и соочувања со минатото кое го следи од скандалите од времето кога министер беше неговиот татко, ова се само дел од прашањата со кои што Менче Атанасова Точи го соочува министерот за здравсто Венко Филипче.
| | веќе видена | слични

Веледрогериските моќници контра државата. Како да не ни се повторат случаји како смртта на малата Тамара? Гневот на пациентите се излева по здравствениот систем. Дали лекарите кои молчат со години, денес се дел од решенијата на болното здравство? 24 анализа со Менче Атанасова Точи и новиот министер за здравство Венко Филипче.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во четири очи и со директно договорање, Министерството за здравство обезбеди нови количини инсулин за дијабетичарите. Дрогеријата „Пановски“ за 40 илјади евра доби бизнис од државата да го набавува лекот за следните три месеци, информира АлсатМ. Сепак ресорното министерство на официјалниот документ објавен на Бирото за јавни набавки ја правда одлуката зошто зделката била доделена со преговарање, а не преку тендер. Се сомневаат во квалитетот на инсулинот од паралелен увоз на компанијата Зегин, кој е пратен на анализи. Поради итноста било одлучено да се пристапи кон договарање во четири очи, начин кој често е критикуван поради можноста за корупција. „ Врз основа на дописот од Агенцијата за лекови, Националната комисија за дијабетес мелитус доставено до Министерството за здравство се известува дека не смее да се појави дефицит на соодветниот инсулин кој го примаат пациентите и дека е во таков случај можно е да настанат витално загрозувачки компликации кај пациентите.“ – велат од Биро за јавни набавки ...
| | веќе видена | слични

Здруженијата за ретки болести со месеци алармираат до надлежните – буџетот за следната година не може да ја покрие терапијата ниту за веќе регистрираните пациенти. Здруженијата за ретки болести со месеци алармираат до надлежните – буџетот за следната година не може да ја покрие терапијата ниту за веќе регистрираните пациенти. Лековите се трошат, а доколку Министерството не распише нов тендерот до крајот на месецот, повеќе од 100 пациенти ќе останат без терапија. Министерот за здравство Венко Филипче на својата прва прес-конференција потенцираше дека има лекови за ретки болести, но дека на почетокот на 2018 година треба да се распише тендер . Родителите на болни деца не можат да чекаат, молат за помош, а лековите ги шверцуваат од странство. Во однос на инсулинската криза, Филиче, одговарајќи на новинарско прашање рече дека пропустот е во процедурата, дека нема обврска добавувачот доволно време однапред да ја снабди потребната количина и се подготвуваат да сменат во следната процедура добавувачот да има ...
| | веќе видена | слични

Немавме конкретна соработка со екс министерот за здравство Никола Тодоров, ова денес го изјави новиот министер за здравство, Венко Филипче, преземајќи го испразнетото место во Владата. Во периодот на Тодоров, министерот за здравство во времето на владеење на сега опозициската ВМРО ДПМНЕ, вели дека бил избран како советник поради професионалниот ангажман на Клиниката за неуро-хирургија. „Би сакал да порачам во оваа прилика на младите лекари дека воопшто својата стручна работа не треба да ја поврзуваат со никаква партија или со политика. Значи стручната работа е стручна работа ангажман за пациентите и за подобрување на сервисот и услугата што ние ја даваме“, истакна Филипче. На прашање како се вклучи во контра пленумот, организиран како одговор по критиките од група универзитетски професори кои пред три години бараа реформи во високото образование но и вкупно во државата, Филипче признава дека било грешка. „Контра-пленумот беше едно големо недоразбирање. Јас од секогаш сум бил поддржувач на сите демократски ...
| | веќе видена | слични

Ќе се зголемат платите за дежурствата на лекарите и медицинските сестри, се преговара за зголемување на буџетот за лекување на пациентите со ретки болести, ќе се формира и регистар за сите болести – ова се дел од -приоритетите на кои ќе работи новиот министер за здравство – Венко Филипче. „Обезбедени се средства за покачување на платата за 5 проценти од втората половина на идната година, ќе се зголеми ценатана дежурствата најверојатно март или април 2018 година, ќе вреди 2,500-3.000денари, а викенд дежурството кое што е 2,800 сега ќе биде 4,000 денари“, вели Венко Филишче – Министер за здравство Измени ќе претрпи и електронскиот систем Мој термин. Лекарите нема да треба да вршат административна работа, наместо нив административци ќе ги внесуваат податоците на пациентите. Сообраќајниот хаос на Клинички пак, ќе се решава со сообраќајна полиција која постојано ќе биде присутна на улицата Мајка Тереза, каде ќе биде забрането паркирањето. Во владина процедура е и законот за паралелен увоз на лекови, со кои се ...
| | веќе видена | слични

Процедурата за набавка е виновна за инсулинската криза во земјата. Ова на првата прес конференција во јавноста го изјави Венко Филипче, кој по три месеци преговарање седна во министерската фотеља во здравство. Тврди дека во моментот има доволно инсулин како донација, иако здруженија на дијабетичари вчера преку отворено писмо побараа проблемот со немањето на терапија да го реши премиерот Заев. Овој месец имаше недостиг на инсулин и поради проверка на квалитетот на цела пратка од страна на Агенцијата за лекови. Од МАЛМЕД соопштија дека дистрибутерот заработи прекршочна пријава поради несоодветна документација а лекот кој се покажал како безбеден е пуштен во промет. -Ова што се случи, нема повеќе да ни се случува. Проблемот е во процедурата, дека добавувачот нема обврска доволно време однапред да ја набави претходната количина, па затоа процедурата ќе се менува, за да може да се обезбедат и залихи, изјави министерот за здравство Венко Филипче. Покрај инсулинската криза, Филипче вети дека ќе го реши и проблемот ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Повеќе клучни проекти што ќе бидат во интерес на пациентите, но и на здравствените работници, најави денеска на својата прва прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. - Уверени сме дека имаме капацитет и дека мораме здравствениот систем што сега фукционира на работ на издржување да го трансформираме во европски модерен здравствен капацитет. Имаме човечки капацитет, знаења и за тоа што ни недостасува подготвени сме да се надоградиме, рече Филипче. Посочи дека еден од клучните проекти ќе биде надградување на електронскиот систем „МојТермин“ и целта им е да се подобри квалитетот на здравствената услуга и да формираат интегриран здравствен систем во кој ќе има контрола и на потрошувачката и на вистинските потреби. Инициравме, појасни, да започне формирање на регистри на сите болести во Република Македонија. Министерот нагласи дека времетраењето на прегледот ќе го договорат со директорите на клиниките и институциите, затоа што секоја струка е специфична и ќе инсистираат клиниките да примат ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Агенцијата за лекови и медицински помагала (МАЛМЕД) донела решение со кое се дозволува дистрибуција на инсулин во земјава, од последната пратка која дистрибутерот ја увезе кон крајот на ноември. Од агенцијата информираат дека во рамките на своите надлежности и активности, после доставено известување од страна на дистрибутер за пристигната пратка на инсулини, инспекцискиот тим на МАЛМЕД спровел инспекциски надзор. При тоа инспекторите во тек на два дена направиле детален инспекциски надзор над секое поединечно пакување и зеле соодветни примероци за понатамошни испитувања. При првичниот инспекциски надзор, преку читање на дата логерите утврдено е дека производствената локација, наведена на надворешното пакување не е пријавена соодветно во Македонија поради што беше побарано од дистрибутерот да ја дополни документацијата. Подоцна за истиот пропуст е поведена прекршочна постапка. После комплетирањето на целосната документација пристапено е кон понатамошни лабораториски испитувања на квалитетот на донесените ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дијабетичарите со писмо до Заев: Ставете крај на инсулинската криза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: