СПРЕМНИ ЗА ШАМПИОНИТЕ: Два брендирани автобуса ќе ги возат ракометарите на Вардар (ФОТО)


На панорамските автобуси, кои се дел од возниот парк на ЈСП, стојат боите и амблемот на Вардар „Шампиони во Европа“, стои на двата панорамски автобуса со кои ракометарите на Вардар од скопскиот аеродром ќе се упатат кон Скопје и триумфално ќе поминат под порта „Македонија“ пред да дојдат на плоштадот каде што ќе се одржи главната прослава по повод нивната шампионска титула. На автобусите, кои се дел од возниот парк на ЈСП, стојат боите и амблемот на Вардар . Од утрово низ Скопје е раздвижено, голем број поддржувачи на Вардар се упатени кон плоштадот во градот, а по улиците се движат возила со закачени македонски знамиња и знамиња на Вардар . Со оглед дека завчера, после победата во Лигата на шампионите, голем број спонтано се собраа на градскиот плоштад, очекувањата се дека неколку десетици илјади граѓани ќе дојдат да ги пречекаат ракометните херои . Ракометарите на скопскиот аеродром треба да слетаат по 11 часот, а на плоштадот се очекува да пристигнат околу 13 часот, со придружба од нивните фанови. ...
| | веќе видена | слични

Почнува новата анимирана серија „Плоштад Македонија“ ! Секоја недела „Плоштад Македонија“ ќе се обиде да понуди сатиричен и фарсичен осврт на сето она што изминатите години ни се случуваше. Настани и лични судбини на кој мора постојано да се потсетуваме, за да не се заборави. Во иднина авторите планираат уште повеќе да ги вреднуваат и превреднуваат настаните кои допрва не очекуваа. Погледнете ја "Фантомка" првата епизода од серијалот „Плоштад Македонија“.
| | веќе видена | слични

Напладне ракометарите кои Македонија ја закотвија на тронот во Европа ќе му бидат гости на премиерот Заев. Според најавите од кабинетот на Владата Заев во 12 часот ќе ги прими ракометарите . Шампионите вчера титулата Европски шампион ја донесоа во Скопје каде беа масовно пречекани од навивачите и граѓаните кои заедно со нив се радуваа на победата.
| | веќе видена | слични

Фото: Маја Јаневска-Илиева и Дарко Андоновски Илјадници навивачи на Вардар, граѓани од Скопје, но и од другите градови на Македонија, вчера на достоинствен начин како што му доликува на еден европски шампион, ги пречекаа ракометарите на Вардар. Колона од возила, повеќе автобуси, стотици развиорени знамиња придружени со извиците „Вардар е шампион“... од утрото се упатија кон скопскиот аеродром да ги пречекаат своите ракометни миленици. А ракометарите на Вардар, во 11 часот и 15 минути слетаа на аеродромот „Александар Велики“, каде што по излегувањето од авионот први ги пречека градоначалникот на градот Скопје, Коце Трајановски, директорот на Агенцијата за млади и спорт (АМС), Марјан Спасески, претседателот на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), Живко Мукаетов, генералниот секретар на РФМ, Филип Милошевски, генералниот секретар на Македонскиот олимписки комитет (МОК), Сашо Поповски и други... и им честитаа за историскиот успех.Уште поеуфорична слика беше видена кога црвено-црните со победничкиот пехар ...
| | веќе видена | слични

Неколку илјади граѓани денеска беа дел од свечениот дочек на плоштадот „Македонија“ на ракометарите на Вардар откако во неделата направија историска победа во Лигата на шампионите и го освоија европскиот трон. На бината пред присутната публика беа поздравени сите ракометари од тимот, членовите на стручниот штаб и сите оние кои придонесоа за подготвеноста на тимот за победата во Келн. Овации и скандирање доби и тренерот на Вардар, Раул Гонзалез, кој најави дека и следната година ќе се потруди Вардар да биде европски првак. – „ Сакам да се заблагодарам на сите за вашата голема поддршка, сите треба да бидеме горди. Сакам да им се заблагодарам на моите играчи, сите играа со мозок, со срце. Сакам да му се заблагодарам на нашиот претседател Сергеј Самсоненко, без него немаше да бидеме тука“ – изјави тој. Инаку, голем број на поддржувачи ги поздравија ракометарите на аеродромот „Александар Велики“ и по скопските улици по кои се движеше автобусот. Ракометарите ги дочекаа и поздравија неколку илјади поддржувачи на ...
| | веќе видена | слични

Илјадници граѓани денеска /06.06.2017 година, вторник/ присуствуваа на пречекот на ракометарите на Ракометниот клуб „Вардар“, кои ја освоија титула во Европската лига на шампиони во Келн, Германија. Голем број на поддржувачи ги поздравија ракометарите на аеродромот „Александар Велики“ и по скопските улици по кои се движеше автобусот. Ракометарите ги дочекаа и поздравија неколку илјади поддржувачи на Плоштадот Македонија. Градоначалнникот на Град Скопје, Коце Трајановски на сите ракометари и раководството на РК Вардар им го честита историскиот успех, а на капитенот Стојанче Стоилов му додели плакета за особен придонес и афирмација на спортот. Свечениот дочек на ракометарите на Вардар беше одранизирано од Град Скопје, а од ЈСП СКОПЈЕ беше организиран бесплатен автобуски превоз за организиран пречек на ракометарите на аеродромот „Александар Велики“.
| | веќе видена | слични

Илјадници грла го пречекаа европскиот шампион со извиците: "Вардаре, Вардаре...", "Шампионе наш", Вардар шампионе, шампионе..., со што се покажа точна паролата дека "Сите се за Вардар, ама не признаваат"Македонскиот ракометен шампион Вардар им ги затна устите на сите што велеа дека "Вардар е само река која тече низ Македонија". Но, "црвено-црните" изминатиот викенд докажаа дека се најдобриот амбасадор на Македонија и од завршниот турнир во Келн, во Лигата на шампионите, се вратија со титулата, прва во историјата на македонскиот машки ракомет.Меѓутоа, уште поважно е дека успехот на Вардар ги изнесе сите на улица од 7 до 77 години, а идентично беше и на вчерашната официјална прослава на Плоштадот "Македонија", организирана од Град Скопје. Илјадници грла го пречекаа европскиот шампион со извиците: "Вардаре, Вардаре...", "Шампионе наш", Вардар шампионе, шампионе..., со што се покажа точна паролата дека "Сите се за Вардар, ама не признаваат".Македонскиот народ на најдобар начин им се заблагодари на ...
| | веќе видена | слични

Скопје денеска ги пречека ракометните херои. На плоштадот во главниот град, за членовите на ракометниот клуб Вардар беше организиран пречек, откако претходно тие со панорамскиот автобус пристигнаа во центарот на Скопје. Европскиот шампион од аеродромот „Александар Велики“ па се до Порта Македонија беше следен од многу возила, во кои беа навивачите кои први ги дочекаа на аеродромот. Колоната возила на чие чело беа новите европски шампиони беше поздравувана од многу граѓани кои излегоа на улиците, беа на мостовите, на терасите на зградите, на градежни објекти, истакнувајќи македонски знамиња и знамиња со боите на Вардар, црвено-црни. И покрај топлото време, скопскиот плоштад беше преполн со луѓе кои ги пречекаа ракометарите, кои, пак, секој поединечно имаа кратко обраќање на бината.
| | веќе видена | слични

Победничката атмосфера цело претпладне се вжештуваше на плоштадот Македонија во исчекување на шампионите. Ескалираше со пристигнувањето на автобусот обоен во боите на ракометниот клуб Вардар. Помина под Трумфаланата капија поздравен од илјадниците граѓани кои дојдоа да ја прослават големата вардарова европска титула. Измешани емоции, солзи, но и среќа. Ракометарите видно возбудени од пречекот не можеа да ги задржат емоциите од спектакуларниот пречек. Посебно внимание добија најзаслужните, тренерот и капитенот кои беа пречекани на раце. Овации и аплауз за нив од публиката но и тие и возвратија со огромна благодарност за поддршката и довербата во тимот. Прославата заврши со една заедничка желба, да не се чека повторорно 15 години за европска титула, туку ова ќе се повторува секоја наредна година, ветија ракометарите. Билјана Николовска Македонија Има видео?: da
| | веќе видена | слични

Ја покорија ракометна Европа и пехарот го донесоа дома. Вардаровите момчиња испишаа историја. Скопје во радост, обоено во црвено- црна боја. На аеродромот „Александар Велики“ еуфорија и славје. „Ајдее, ајдее Вардарееее“- ечеа грлата на Комитите, верните вардарови навивачи. Ракометни колоси на домашен терен високо го издигнаа победничкиот пехар. Го отворија шампањот, прославија за успехот, за Вардар, за Македонија. Преполниот панорамски автобус тргна кон Центарот на Скопје. Вардарци не ја криеја радоста, три дена го чекаа денот кога ќе прослават со верните навивачи. Испишаа историја, наздравуваа, славеа и пееја, сонот стана јаве и за играчите и за навивачите. Постигнат е најголемиот клубски успех, кој ја дигна Македонија на нозе. А, зад нив се редеше колона од возила, македонското знаме се вееше од автомобилите, народот се излеа на улиците. Вардарци беа поздравувани од домовите, мостовите, булеварите, се чини денеска сите го чекаа вардаровиот автобус. Европските шампиони стигнаа на Плоштадот, славенички мина ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 810 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 106 | | | веќе видена

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СПРЕМНИ ЗА ШАМПИОНИТЕ: Два брендирани автобуса ќе ги возат ракометарите на Вардар (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: