Вардар напиша историја со елиминацијата на Барселона


Македонскиот машки ракометен првак Вардар со самиот пласман на завршниот турнир од елитното екипно натпреварување, Лигата на шампионите, во Kелн, испиша историја за себе и за мак-ракометот. Со елиминацијата на Барселона во полуфиналето (26-25) со која стаса до првата победа во досегашните единаесет средби од елитното натпреварување, „црвено-црните“ направија огромен успех, без разлика на синоќешниот исход во финалето, во кое играа два дебитанта Вардар и францускиот ПСЖ, кој во полуфиналето за еден гол беше поуспешен од унгарскиот Веспрем (27-26). Вардаровото ракометно семејство сезонава се избори за второ европско финале. Девојките останаа со среброто, но направија исчекор по трите освоени бронзени медали на завршниците во Будимпешта, а момците во првиот обид стасаа до големото финале. Одиграа меч за паметење против големиот ривал, во чии редови беа и двајца македонски интернационалци, Kирил Лазаров, кому му ја скусија можноста да се збогува од шпанскиот првак со европска титула и голманот Борко Ристовски. ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска федерација направи моќно видео како поттик пред настапите на сениорската и младата репрезентација. Македонската фудбалска федерација направи моќно видео како поттик пред настапите на сениорската и младата репрезентација. На одличниот видео-материјал кај нашата најдобра репрезентација се капитенот Пандев, Алиоски и Трајковски, додека кај младите се Николов, Барди и Аврамовски. На овој начин ФФМ сака да испрати порака до навивачите да дојдет во недела навечер на Арената „Филип втори“, и да ги подржат нашите најдобри фудбалери во обидот да се направи уште еден сензационален успех за македонскиот спорт. Да бидат подобри од Шпанија.
| | веќе видена | слични

ФФМ тргнува во акција, фудбалски да се обединиме. изработија едно видео кое е дополнителен поттик за двете селекции пред она што ги чека во дуелот со Шпанија, но и настапите на младата репрезентација на Македонија на Европското првенство во Полска. Едно моќно видео кое е и порака за навивачите да дојдет во недела навечер на Арената „Филип втори“, и да ги подржат нашите најдобри фудбалери во обидот да се направи уште еден сензационален успех за македонскиот спорт. Да бидат подобри од Шпанија. Секоја чест за видео материјалот
| | веќе видена | слични
2 копии

Првиот човек на ракометната федерација на Македонија (РФМ), Живко Мукаетовек му додели плакети на семејството Вардар за успехот во машка и женска конкуренција, во Лигата на шампионите. Машкиот тим на завршниот турнир во Келн успеа да ги победи Барселона и ПСЖ и да ја освои титулата, додека женскиот тим играше во финалето и беше поразењн од Ѓер. Мукаетов вели дека нивниот успех е голем за Македонија и во иднина им посакува нови титули. -Голема благодарност за господинот Сергеј Самсоненко за се што прави за македонскиот спорт, како и на актерите за прикажаното. Искрено, на Вардар му посакувам одбрана на титулата, а на женскиот тим да ја освои титилата наредната сезона. Македонија е горда што има машки шампион и женски вицешампион, изјави Мукаетов. Нареден предизвик за Вардар ќе биде светската титула на Суперглоуб кое се игра во Доха, Катар. ФОТО: ГОЛ. МК
| | веќе видена | слични

Македонија слави. Македонија се радува. До доцна во ноќта во неделата во главниот град на Македонија, голем број граѓани со развиорени македонски знамиња се собраа во центарот на Скопје да го изразат своето огромно задоволство, својата радост од огромниот успех. Но овој пат не за некоја изборна победа или нешто слично, каде што спротивната страна би била разочарана и со наведната глава. Овој пат сите беа громогласни и задоволни од нова спортска победа, од титулата на Вардар во годинашната ракометна Лига на шампионите (ЛШ), со победата во финалето над Пари сен Жермен со 24-23.Направен е нов спортски чекор од седум милји, кој го сплоти македонскиот народ уште повеќе, а Македонија повторно ја стави во епицентарот на позитивните спортски потреси. Успехот ја направи Македонија горда, сплотена и радосна.Еден замислен сон се претвори во стварност. Желбата и машки македонски ракометен клуб да се искачи на врвот на Европа во неделата попладне конечно се оствари. Ракометарите на македонскиот првак Вардар, предводени ...
| | веќе видена | слични

Вардар претходниов викенд ја освои првата своја европска титула и тоа во своето деби на завршните турнири каде ги реши Барселона и Пари Сен Жермен и дојде до врвот во најквалитетното натпреварување на стариот континет. Денеска пак „црвено-црните“ ќе пристигнат во Скопје каде се очекува големо славје низ улиците и низ плоштадот, па како едно загревање погледнете моќно видео од историскиот пат на нашиот Вардар до европската титула.
| | веќе видена | слични

Вардар испиша историја за македонскиот машки ракомет, откако ја освои европската шампионска титула во Келн, со победата над дрим-тимот од Париз, ПСЖ, со 24:23. „Црвено-црниот“ тим беше отпишан од многумина пред стартот на Ф4, но вардарци ги демантираа сите и сега уживаат гледајќи од европскиот врв. Како изгледа последниот дел од сезоната на македонскиот и европски првак Вардар, во 4 минути, погледнете во видео прилогот…
| | веќе видена | слични

Меѓународната Ракометна Федерација го соопшти идеалниот тим на завршниот турнир во Келн. Во него доминираат играчи од европскиот шампион Вардар. Од седум играчи, четворица се од редовите на црвено-црните од Скопје. Најдобар голман и играч на турнирот е Арпад Штербик, додека другите се Дибиров, Душебаев и Чупиќ. Инаку, како европски првак, Вардар обезбеди учество на светското клупско првенство кое од 25 до 28 август ќе се игра во Доха, Катар.
| | веќе видена | слични

Голманот Арпад Штербик, Тимур Дибиров, Алекс Душебаев и Иван Чупиќ се четворицата ракометари од редовите на новиот европски првак Вардар, кои се најдоа во идеалниот тим на завршницата од ЛШ. Идеален тим од мечевите во Kелн е следниот: Арпад Штербик (голман, Вардар), Тимур Дибиров (лево крило, Вардар), Микел Хансен (лев бек, ПСЖ), Арон Палмарсон (среден бек, Веспрем), Алекс Душебаев (десен бек, Вардар), Иван Чупиќ (десно крило, Вардар), Андреас Нилсен (пикер, Веспрем).
| | веќе видена | слични

Утре ракометарите со чартер лет слетуваат на скопскиот аеродром околу 11 15 минути. Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски најави голем пречек на хероите на плоштадот Македонија. Македонија е една од трите земји со Словенија и Шпанија кои имаат ракометен шампион и во машка и во женска конкуренција во Лигата на шампионите. Во 2003 година, во женска конкуренција, тоа беше Кометал  Ѓорче Петров. Повеќе за ова во прилогот на Зоран Цветановски.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 238 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 100 | | | веќе видена

На претседателските избори се работи за два концепта, од кои едниот ја носи земјава во рзвиениот свет и е гарант дека тоа така ќе биде за век и веков, а ...
сите 99 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар напиша историја со елиминацијата на Барселона

Од:
До кого (е-маил):
Порака: