Борисов: Да и помогнеме на Србија да влезе во ЕУ


2 копии

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов нагласи дека неговата земја заедно со Романија и Грција треба да и помогнат на Србија да стане членка на ЕУ. Ова тој го порача за време на средбата на Советот за соработка на високо ниво, помеѓу Бугарија, Романија, Србија и Грција. Третата средба помеѓу четворицата лидери се одржа во Букурешт, а нејзин домаќин беше премиерката на Романија, Виорика Данцила. Фокусот беше ставен на развојот на инфраструктурата во регионот, како и зголемување на растот на економиите на Балканот. извор: Makfax
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, го посочи примерот со Северна и Јужна Кореја како позитивен за решавање на билатералните прашања и порача дека е крајно време да ѝ се покаже на ЕУ оти самите држави можат самостојно да ги решат отворените проблеми. https://www.youtube.com/watch?v=qKmOrjnjbiE „Она што се случи во Косово беше неприфатливо, ги молев двајцата лидери да најдат договор, да не дојдеме до точка некој да го опструира процесот. Ако девете Кореи најдоа начин да ги решаваат прашањата, а до неодамна си имаа упатено воени бродови, но донесоа историска одлука да се ракуваат, зошто не и ние“, рече Борисов. Тој го посочи примерот со договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија како позитивен пример на Балканот и додаде дека се надева оти Македонија и Грција што побргу ќе изнајдат прифатливо решение за спорот за името. (Makfax)
| | веќе видена | слични

Шееесет години од сега историчарите ќе го оценуваат овој момент и ќе ги запишат нашите имиња, порача бугарскиот премиер Борис Борисов зборувајќи за надминување на меѓусоседските проблеми и за спорот за името. Тој изрази надеж дека Македонија и Грција брзо ќе го решат спорот околу името. За тоа сега постои историска можност, рече бугарскиот премиер. Борисов направи паралела со Северна и Јужна Кореја, напоменувајќи дека кога овие две држави успеале да постигнат договор, земјите од регионот сигурно ќе можат да ги надминат разликите.„Имаме историска шанса да ги придвижиме земјите кон ЕУ. Денеска е решен проблемот меѓу двете Кореи, зошто ние да не можеме да ги решиме нашите балкански проблеми. Навистина се надевам дека лидерите ќе разберат што нѐ очекува на самитот во Софија. Крајно време е да ѝ покажеме на ЕУ дека ние сами можеме да си ги решаваме нашите отворени прашања, додаде Борисов.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Бугарија, Бојко Борисов, на денешниот Брдо Бриони состанок, посочи дека крајно време е да се покаже на ЕУ дека самите држави можат самостојни да ги решат отворените прашања. „Имаме историска шанса да ги придвижиме земјите кон Европска унија. Денеска е решен проблемот меѓу двете Кореи, зошто ние да не можеме да ги решиме нашите балкански проблеми. Навистина се надевам дека лидерите ќе разберат што не очекува во Софија на Самитот. Крајно време е да и покажеме на ЕУ дека ние самите можеме да си ги решаваме нашите отворени прашања“, посочи Борисов. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, испрати оптимизам, додавајќи дека сето може да има среќен крај. „Може да сметате на нас и тоа не се празни зборови туку факти. Секако можен е позитивен развој на насатаните во западен балкан. Можно е историјата на Балканот која личи на хорор филм кој никогаш не завршува, да има среќен крај. Првиот и најважен предуслов е да се смират емоциите, да се биде попрагматичен. Имавме разговорми со Белград и ...
| | веќе видена | слични

Бугарија, Грција и Романија треба да направт се што е можно за Србија да стане дел од Европската унија. Тоа го нагласи денеска премиерот на Бугарија Бојко Борисов на прес-конференција во Будимпешта, по средбата на Советот за соработка на високо ниво меѓу Бугарија, Романија, Србија и Грција. Третата средба меѓу лидерите на четирите држави се одржа во Букурешт и нејзин домаќин беше романската премиерка Виорика Данцила, јави БТА. На неа учествуваа и грчкиот премиер Алексис Ципрас и претседателот на Србија Александар Вучиќ. Борисов оцени дека ако некоја држава од Балканот има проблеми тоа се рефлектира врз сите. Тој напомена дека цел на средбата е развој на инфраструктурата во регионот, дигиталната инфраструктура, поврзаноста, билатералните односи, како и зголемување на растот на економиите на Балканот.
| | веќе видена | слични

Бугарија, Романија, Грција и Србија разговараа за конкретни проекти за развој на Балканот за време на Советот за соработка на високо ниво, што се одржа во Букурешт. Коридорите, како и енергертската и дигиталната конекција, беа во фокусот на разговорите помеѓу премиерите Бојко Борисов, Виорика Данцила, Алексис Ципрас и претседателот Александар Вучиќ. Лидерите одлучија да формираат работни групи на министрите за транспорт и врски на четирите земји што ќе ги финализираат проектите пред средбата од форматот 16+1 во јули во Софија. Борисов рече дека фактот што сè уште се одржуваат нивните состаноци е добра вест, а Ципрас истакна дека целта на четириаголниот совет е да придонесе кон мирот, стабилноста и безбедноста во регионот. Романската премиерка за време на заедничката прес-конференција се осврна на приоритетот на бугарското претседателство за интеграција на Западен Балкан во Унијата потврдувајќи ја нејзината поддршка. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се заблагодари за нивниот ангажман со Западен ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 144 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 218 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Борисов: Да и помогнеме на Србија да влезе во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: