Една година условна затворска казна за екс-директорот на нефрологија


7 копии

Поранешниот директор на скопската Клиника за неврохирургија, Александар Чапаровски, кој е обвинет за поткуп, доби условна затворска казна од една година, доколку во рок од две години не направи кривично дело. Поранешниот директор на скопската Клиника за неврохирургија, Александар Чапаровски, кој е обвинет за поткуп, доби условна казна од една година, доколку во рок од две години не направи кривично дело.Чапаровски во мај минатата година беше пријавен за примање поткуп. При извршениот претрес во неговата работна канцеларија и во неговиот дом беа пронајдени поголема сума денари и девизи. По ова, Чапаровски беше приведен и помина 13 дена во притвор. Потоа судија на претходна постапка му го укина притворот и тој беше пуштен со гаранција да се брани од слобода.
| | веќе видена | слични

„Призна дека затаила данок, па Судот денеска ја казни со две години условен затвор.“ „Експресно стигна и пресудата.“ „Александар Чапаровски, доби условна казна од една година.“ „Докторот се изјаснил за виновен.“ Вестите дека новинарката Ивона Талевска, обвинета за даночно затајување, и екс-директорот на клиниката за неврохирургија Александар Чапаровски, обвинет за поткуп, поминаа со условни казни, предизвикаа бурни реакции во јавноста. „Пораката што се праќа во јавноста е дека вреди, на крајот на денот, вреди да се направат такви кривични дела.“, вели универзитетската професорка по кривично право Беса Арифи. Во случајот со докторот, освен јавноста незаводоволни се и директно оштетените. „Сметам дека е малку парадоксално да се повикува на фактот дека е лекар, односно дека вршел општо корисна дејност, во услови кога одговара за кривично дело кое е злоупотреба против службената должност.“, вели адвокатот Јанаки Митровски. Дали граѓаните се единствени губитници? „Тоа значи ерозија на правната држава.“, смета ...
| | веќе видена | слични

Македонското судство е навистина шокантно!!! Доктор земал мито за лекување на детенце, и најдена му е голема количина на пари во бирото, и замислете нити му е земена докторската лиценца нити ќе лежи затвор?!?!? Поранешниот директор на скопската Клиника за неврохирургија, Александар Чапаровски , кој е обвинет за поткуп на првото судско рочиште призна вина, при што веднаш беше изречена и пресуда. Тој доби условна затворска казна од една година, доколку во рок од две години не стори ново кривично дело. Чапаровски, исто така според пресудата во наредните две години не може да биде избран за директор. Екс директорот на 30 мај беше уапсен по пријава на граѓанин, односно тој пријавил во полиција дека му побарал 1.000 евра за издавање на потврда со која неговото малолетно дете требало да замине на лекување во странство. При претресот во неговата канцеларијата и домот на директорот Чапаровски била пронајдена поголема сума на пари, над 30.000 евра.
| | веќе видена | слични

На социјалните мрежи кружи видеоснимка за новинарката Ивона Талевска. Taa повторно стана мета за мајтап на твитерџиите, откако Основниот суд Скопје 1 претходно ја објави пресудата за случајот „Тифани“, каде што најголемо внимание предизвика нејзината танга од 500 евра. Oва беше уште една шега на социјалните мрежи, поврзана со Ивоna Талевска. Судот претходно ја осуди Талевска за затајување данок со условна казна oд две години.
| | веќе видена | слични

Условна казна од една година, доколку во наредните две не стори ново кривично дело, е пресудата на Кривичен, за Александар Чапаровски, ексдиректорот на Клиниката за неврохирургија. Скопска единица одлучи дека Чапаровски во наредните две години не може да биде избран за директор. Пресудата експресно беше изречена, откако Чапаровски на единственото одржано рочиште призна вина дека примил поткуп од родител кој имал болно дете и требало да се лекува во странство. Чапаровски во судницата се покаја за делото. „Се каам за стореното кривично дело и признавам вина“, рече Александар Чапаровски- ексдиректор на Клиниката за неврохирургија-Скопје. Висината на казната Чапаровски не сакаше да ја коментира, а кога го напушти судот ги избегна камерите. Адвокатот на оштетеното семејството е задоволен од условната пресуда. „Задоволен сум од фактот дека обвинетиот презема одговорност за своето противправно дејание Во поглед на изречената санкција, условна осуда е во рамките на моите очекувања имајќи ги во предвид ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот директор на Клиниката за неврохирургија Александар Чапаровски призна дека побарал поткуп, за што првостепениот суд му изрече едногодишна условна затворска казна која нема да се изврши доколу во следниве две години не стори ново кривично дело. Лекарот, според пресудата, во наредните две години не може да биде избран за директор. Чапаровски беше уапсен во мај минатата година по пријава од пациент дека лекарот му побарал 1.000 евра за да му издаде потврда со која неговото малолетно дете може да замине на лекување во странство.
| | веќе видена | слични

Поранешниот директор на скопската Клиника за неврохиругија, Александар Чапаровски кој е обвинет за поткуп ја призна вината и доби условна казна од една година, доколку во рок од две години не прави кривично дело. Чапаровски според пресудата, во наредните две години не треба да биде реизбран за директор. Адвокатот на оштетената странка Јанаки Митровски, за даде подетални ифромации за целиот случај. – Таткото од кој обвинетиот бараше пари е родител на инвалидизирано малолетно дете кое за потребите на хируршки зафат во Германија требало да прибави потврда од нашата клиника за Неврохирургија дека таков тип на операција не се прави во Македонија. Понатамошниот тек на настаните е повеќе или помалку познат на јавноста – истакна Митровски за Фокус. Тој е задоволен од пресудата, бидејќи обвинетиот ја прифатил одговорноста за своето противправно поведение. – Во поглед на изречената казна истата, познавајки ги законските прописи и фактот да судот мора да цени олеснувачки околности од типот на неосудуваност, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Поранешниот директор на Клиниката за неврохирургија во Универзитетскиот клинички центар „Мајка Тереза“ Александар Чапаровски денеска на првото судско рочиште призна вина и доби условна казна од една година, која нема да се изврши доколку во следниве две години не стори ново кривично дело. Чапаровски во мај минатата година беше пријавен за примање поткуп. При извршениот претрес во неговата работна канцеларија и во неговиот дом беа пронајдени поголема сума денари и девизи. По ова, Чапаровски беше приведен и помина 13 дена во притвор. Потоа судија на претходна постапка му го укина притворот и тој беше пуштен со гаранција да се брани од слобода.
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако на првото судско рочиште, екс директорот на скопската Клиника за неврохиругија Александар Чапароски призна вина и доби условна затворска казна од една година, „Фокус“ го контактираше и адвокатот на оштетената странка Јанаки Митровски кој даде попрецизни информации за случајот. – Таткото од кој обвинетиот бараше пари е родител на инвалидизирано малолетно дете кое за потребите на хируршки зафат во Германија требало да прибави потврда од нашата клиника за Неврохирургија дека таков тип на операција не се прави во Македонија. Понатамошниот тек на настаните е повеќе или помалку познат на јавноста – истакна Митровски. Тој додава дека е задоволен во однос на пресудата, затоа што обвинетиот ја прифатил одговорноста за своето противправно поведение. – Во поглед на изречената казна истата, познавајки ги законските прописи и фактот да судот мора да цени олеснувачки околности од типот на неосудуваност, кооператвиност во постапката, признание на вина изразено каење и жалење и слично, пресудата е во рамките на ...
| | веќе видена | слични

Чапаровски во мај минатата година беше пријавен за примање поткуп. При извршениот претрес во неговата работна канцеларија и во неговиот дом беа пронајдени поголема сума денари и девизи. По ова, Чапаровски беше приведен и помина 13 дена во притвор. Потоа судија на претходна постапка му го укина притворот и тој беше пуштен со гаранција да се брани од слобода. 
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада. Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане жртва. ...
сите 304 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 110 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 80 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вчера по петти пат победи на неофицијалното Светско првенство Вимблдон победувајќи го Роџер Федерер кој важееше за голем ...
сите 314 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Една година условна затворска казна за екс-директорот на нефрологија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: