Таравари до Заев: Албанците не те сакаат! Ниту Македонците! Ниту Турците!


2 копии

Поранешниот министер за здравство и актуелен градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари, со писмо му се обраќа Зоран Заев порачувајќи му дека Отворено писмо до г. Зоран Заев, Здраво Зоранe, посакувам моето писмо да те најде добро! Постојат две работи што сакам да ги нагласам уште на почетокот на моето писмо: Како прво, писмото е отворено бидејќи можеби нејзините редови ќе ги разбере целиот владин “блок” што е битно да разбере и, како второ, писмото ти се упатува во лично име, вон функцијата која ја вршиш, затоа што мислам дека има потреба да се вратиш кај Зоран. Само еден совесен Зоран може да го спречи распаѓањето на премиерот, функција која ти ја довери народот. Сега, со право ќе речеш – какво е ова писмо од Арбен?! Ми напишал можеби некоја поплака … нека се занимава со ДУИ! Што има со мене? Јас правам политика … Што да му правам на Невзат?! Тој се однесува како дете! Тера инает со градот што не го избра и сега им прави лошо на граѓаните! Зоране, како прво, до 27 април 2017-та се боревме против истите ...
| | веќе видена | слични

„Почитуван Зоране, кажи ми: Се остава ли град со 100 илјади жители без буџет за атер на ДУИ?! Му се доделуваат ли на еден град вкупно 1 000 евра за цела година ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Против неколку градоначалници кои ги пречекориле своите надлежности, при разрешување на директори на општински училишта, покренати се повеќе постапки за нивно ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Општина Гостивар, Арбен Таравари, рече дека министерката за образование и наука, Рената Десковска, донела одлука да му ги одземе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за образование и наука неодамна донесе одлука за одземање на ингеренциите во областа на образованието на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. По Таравари, градоначалниците на Конче, Липково, Боговиње и Желино се следните кои може да ги изгубат ингеренциите во делот на образованието. Слично како и во случајот со гостиварскиот градоначалник,тие неправилно разрешувале директори на училишта и на нивно место без законска основа поставувале нови. - Во моментов се водат повеќе постапки кои се однесуваат на повеќе градоначалници. Доколку не бидат одстранети законските нерегуларности ќе биде постапено согласно закон - порачаа од МОН. Од политичката партија Алијанса на Албанците обвинуваат дека ингеренциите намерно се одземени од Таравари за да бидат дадени на ДУИ и дека ваквата одлука е сомнителна. Според партијата, намерно се издвоени неколку други рурални општини само за да не биде само Гостивар.
| | веќе видена | слични

По одлуката на МОН, на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари да му се одземат ингеренциите на градоначалникот во делот на образованието поради неколку одлуки на просветниот инспекторат, тој изјави дека ќе поднесе жалба. Иако ден претходно Таравари изјави дека одлуката била донесена без предупредување, тој сега ја промени својата изјава и рече дека бил известен два пати, но немал доволно време за да ги спроведе промените што ги барало Министерството. „Приватно предупредување имаше од министерката за образование, но официјално добивме едно писмо од просветниот инспекторат со некои забелешки и ние планиравме овие забелешки да ги корегираме. Постојат сериозни нерегуларности од страна на поранешните директори и ние, исто така, испративме објаснување кај министерката за образование зошто се сменети овие поранешни директори на училиштата. Некои останаа и како што вели г-дин Заев дека на ВМРО-ДПМНЕ не се сменети, но јас нив ги наследив од господин Бејта и останаа истите и се мислев кого да назначам“, изјави ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 239 | | | веќе видена

За да се најде и усогласи консензуален кандидат, лидерот на СДСМ Зоран Заев завчера и вчера имаше одделни разговори со лидерите на три партии на Албанците – ...
сите 224 | | | веќе видена

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска во Сител ...
сите 161 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 257 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 134 | | | веќе видена

„Џевахир Холдинг со голема тага ја прими веста за трагичната сообраќајна несреќа што нè погоди сите нас. Во овој трагичен и тажен момент го изразуваме нашето ...
сите 199 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Таравари до Заев: Албанците не те сакаат! Ниту Македонците! Ниту Турците!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: