Франција - нова Грција за Македонија?


Евентуалната блокада од Франција на европскиот пат на Македонија би била речиси смртоносен удар за компромисот за името, оценуваат експерти во медиумите на германски јазик. Советот на ЕУ мора да остане веродостоен. Медиумите на германски јазик и натаму ја следат ситуацијата околу договорот меѓу Грција и Македонија за спорот за името и претстојниот самит на Европската инија во Брисел, на кој меѓу другото би требало да биде одлучено дали Македонија може да започне пристапни преговори со ЕУ. Германската новинска агенција ДПА јавува за протестот на неколку стотици луѓе во понеделникот вечерта (25.6.) во Солун против компромисот за повеќедеценискиот конфликт околу името Македонија: „Демонстрантите извикуваа националистички и екстремно-десничарски пароли обвинувајќи ја владата во Атина, на чело со Алексис Ципрас, за предавство. 'Македонија е само грчка', извикуваа тие. Околу 200 маскирани демонстранти фрлаа со камења на полицијата, која употреби солзавец да ги растера“, известува агенцијата. Таа потсетува дека ...
| | веќе видена | слични

Минатонеделниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, на кој тема беше препораката од Европската комисија за отворање пристапни преговори со Македонија и со Албанија, има неколку главни актери. Покрај шефовите на бугарската и на грчката дипломатија Екатерина Захариева и Никос Коѕиас, кои биле најгласни во убедувањето на своите колеги да се донесе позитивна одлука, забележителна улога одиграл и министерот на една од шесте држави-основачи на Европската Унија. Тоа е мотивот за „ 360 Степени “ да отиде во Луксембург и да направи интервју со шефот на дипломатијата Жан Аселборн. Министре, кога во вторникот попладне го напушташе Советот за општи работи, германскиот министер за Европа, Михаел Рот, им дофрли на новинарите дека дискусијата за Македонија била разочарувачка, се чинеше дека министрите за надворешни работи на ЕУ нема да се усогласиле за заклучок за Македонија и за Албанија. Но, еден час подоцна, дојде друга вест. Што се случи? Некои велат дека Вие сте имале клучна улога? Не знам, дали беше ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Амбасадорката на Европската унија во Тирана, Романа Влахутин изјави дека до јуни 2019 година, кога се очекува датум за почеток на преговорите за членство на Албанија во ЕУ, Тирана има голем предизвик поврзан со политчкото единство и забрзувањето на реформите. Во обраќањето на Конференцијата на тема „Што ја очекува Албанија по заклучоците на Советот на ЕУ за општите прашања: Очекувања и должности”, евроамбасадорката упати апел за единство на албанските политички партии, бидејќи во спртивно, како што рече, процесот на интеграција ќе биде многу тежок. – Ќе имате голем предизвик. Овој процес бара да има вистинско, а не реторичко единство, не единство во смисла на зборување за заедничките цели. Треба да биде вистинска национална цел за која ќе работат сите. Една работа што ја констатиравме во секоја друга земја и мислам дека ја гледам и тука е дека некои групи ќе разберат што значи ЕУ и може да учат од примерите на другите. Ќе има некои групи кои нема да сакаат да брзаат, бидејќи тоа не е во нивна корист, изјави ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателката на Движењето за социјалистичка интеграција Моника Круемади, партија трета по големина во Абанија, одлуката на Советот на Европската унија за условени преговори во јуни 2019 година,ја оцени како изгубена шанса и за се го обвини премиерот Еди Рама и неговата влада. -Отворањето на преговарачкиот процес претставуваше витална можност за Албанија, да го развие не само политичкиот, туку и економскиот живот во земјата. Сепак, проблемите што ги има владата со спроведувањето на правната реформа, неапсењето на „големите риби", кои се под заштита на Рама, но и поврзаноста со организираниот криминал, условија битката за започнување преговори да почне од почеток следната година, но сега со повеќе услови, изјави Круемади на денешната прес- конференција по враќањето во Тирана од повеќедневниот престој во САД. Таа не ја поштеди дури и иронијата во врска со однесувањето на албанската влада, која според неа „се обидува да го продаде неуспехот за големо достигнување". - Ветингот за судиите го минаа само 25 ...
| | веќе видена | слични

Жален е фактот што идентификува појава дека она што е напишано на хартија (устав, закони, подзаконски акти, процедури…) е едно, а тоа различно се случува во практика, како „остварување“ или придржување кон она што значи позитивно право и утврден правен систем. Еден мал хронолошки преглед недвосмислено би ни покажал слика на поинакви процеси и постапки, на сосема поинакво дејствување и работење од она што е де јуре предвидено како треба да функционира. Имено, она што значи де јуре е сѐ уште многу далеку од она што се прави де факто. И тоа токму во институциите на власта. Исклучително е длабок јазот меѓу нормативното и стварното работење на институциите. Инцидентно, но сепак сѐ пофреквентно се продлабочува јазот меѓу нормативното, од една страна, и стварното работење на институциите, од друга страна Обликувањето на Собранието со изразен плурален, демократски капацитет, кој ќе стимулира отворена дебата, широки консултации со релевантни стручни и професионални организации и здруженија, со познати експерти во ...
| | веќе видена | слични

Холандија, преку својата Амбасада во Тирана, побара од албанските власти поконкретни резултати во борбата против криминалот и корупцијата. Честитајќи и на земјата за напредокот и реформите, како што се наведува во денешното соопштение од Амбасадата, сега постои водич за продолжување на патувањето до јуни 2019 година. – Подготвени сме и понатаму да соработуваме со Албанија за клучните реформи. Време е за конкретни резултати во борбата против криминалот и корупцијата – се истакнува во соопштението. Инаку, во пресрет на Самиот на ЕУ холандскиот Парламент го блокираше отворањето на пристапните преговори на Албанија со Европска унија. Повеќе од половина од пратениците, 76 од 150, вклучувајќи ги и оние што ја поддржуваат Владата на премиерот Марк Руте, го блокираа почетокот на преговорите на Албанија со ЕУ поради сериозна загриженост во врска со борбата против криминалот и корупцијата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Албанската опозициска демократска партија обвини дека дрогата и перењето пари од криминални организации со поддршка на владата, се двете главни причини што Албанија не добила почеток на преговири со ЕУ,ниту тоа ќе го добие и во јуни 2019 година. Изнесувајќи го ставот на партијата, пратеникот Фљамур Нока, изјави дека според официјалната статистика на италијанската полиција во Албанија продолжува да се произведува марихуана во големи количини што е потврда повеќе дека Еди Рама лаже кога вели дека Албанија ја избришал од мапата на земји каде се произведува марихуана. – Во првите четири месеци од годинава во Бари запленети се 10 тони марихуана,која не е старо производство, туку произведена е последните месеци, во период кога Рама прогласи победа против одгледувањето дрога. Странските медиуми пишуваат дека парите од дрогата се пари на политиката на власт- изјави Нока. -Борбата против призводството и трговијата со дрога е еден од условите кои ЕУ и ги постави на Албанија,со цел да се донесе одлука за започнување ...
| | веќе видена | слични
4 копии

- Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија и побара од двете земји тоа да го сфатат како поттик. - Европската Унија оваа недела донесе важна одлука: од 2019 година може да започнат преговорите за приклучување со поранешната југословенска Република Македонија и Албанија. Многу се залагавме за овој силен насочувачки сигнал, со кој им се оддава признание на реформските напори од последните години. Преговарачкиот процес во Брисел не беше секогаш лесен, но нѐ радува што на крајот беше можен компромис на сите 28 земји членки на ЕУ. Апелирам до сите политичари во Скопје и во Тирана овој успех да го сфатат како поттик за ангажирано продолжување на реформите. Германија во тоа и натаму целосно ќе ги поддржува, вели Мас во изјава за Дојче веле. Германскиот министер за надворешни работи и на средбата што ја имаше во средината на овој месец со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, вети дека Германија ќе лобира активно во Франција, Холандија и други земји ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на Европска унија се согласија да почнат преговори за членство со Македонија и со Албанија до крајот на 2019 година, ако двата балкански соседа покажат доволен напредок во правосудните и во антикорупциските реформи. Во соопштението од денешниот самит на Европски совет во Брисел лидерите на ЕУ го прифатија договореното од вторникот од министрите за надворешни работи на земјите-членки да се разгледа прогресот на Македонија и на Албанија во јуни 2019 година и, во случај на позитивна оценка, да се отворат преговори на меѓувладина конференција до крајот на идната година. Иако немаше дебата за ова прашање на дводневниот состанок на лидерите, соопштението има цел да го цементира компромисот меѓу владите на членките на ЕУ да се одржат во живот надежите на земјите од Западен Балкан, но и да се побараат понатамошни реформи пред преговорите и формално да почнат. Франција и Холандија побараа поголем напредок, и покрај поддршката од другите 25 членки на ЕУ и препораката на Европска комисија за преговори со ...
| | веќе видена | слични

Македонија ќе добие покана за НАТО на претстојниот самит, потврди генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Сепак, тој истакна дека за членство во Алијансата мора да се спроведе договорот со Грција. Премиерот Зоран Заев рече дека за една година Македонија го постигнала она што никој не можеше да го предвиди. „Добредојдовте во НАТО!“ Со овие зборови, генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг го заврши своето обраќање пред јавноста, по состанокот со македонскиот премиер Зоран Заев, во кое и официјално потврди дека земјите членки на НАТО се подготвени да ја поканат Македонија да почне пристапни преговори на претстојниот самит на 11 и 12 јули во Брисел. „Очекувам на самитот за две недели да бидете поканети на пристапни преговори, а по финализирање на договорот, да влезете во НАТО. Без финализирање, не можете да го сторите тоа. Оваа е историска шанса која не смее да се пропушти. Вратaта на НАТО е отворена, а вие сте сега на прагот“, изјави Столтенберг. Првиот човек на НАТО го поздрави договорот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иран ќе се врати на ситуацијата пред нејзиниот нуклеарен договор со светските сили, ако европските земји не ги исполнат своите обврски, изјави во понеделникот ...
сите 118 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 139 | | | веќе видена

Хроно исхраната неколку години по ред е многу користена во светот, како начин за здрав живот и симнување килограми и сало. Светот збудале по хроно диетата, но ...
сите 147 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 91 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 181 | | | веќе видена

Предвремени парламентарни избори оваа година нема да има, а ако воопшто има, тоа најрано може на почетокот на наредната година, која и онака е изборна. До ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Франција - нова Грција за Македонија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: