Поранешни аргентински диктатори осудени за кражба на бебиња

Поранешниот аргентински диктатор Хорхе Рафаел Видела осуден е на 50 години затвор поради крадење бебиња од затвореници, во текот на владеењето на воената хунта и војната против левичарските дисиденти пред три децении. Рејналдо Бинјоне (84), последниот аргентински диктатор, исто така е прогласен за виновен за тоа злосторство и осуден е на 15 години затвор. Видела и Бинјоне веќе се обвинети и за други злосторства против човештвото и служат казна затвор, иако воглавно аргентинскиот закон на осудените постари од 70 години им дозволува и да служат казна дома. Воената хунта била на власт од 1976 до 1983 година, а вонасилни пресметки со левичарите, според официјални податоци, настрадале 13.000 луѓе, меѓу кои имало и многу бремени жени кои се породиле во тајни породилишта и после тоа исчезнале. Видела бил на чело на Аргентина од 1976 до 1981г. а Бинјоне од 1982 до 1983 година.
| | веќе видена | слични

Исто така и последниот аргентински диктатор, Бињоне, доби 15 години казна затвор. Двајцата се осудени заради крадење бебиња од затвореници кои се киднапирани, вршење тортура и убивање. На Видал му е судено заедно со последниот аргентиснки диктатор Бињоне и уште деветмина други поранешни воени и полициски функционери.
| | веќе видена | слични

Останато

Со 10 гласа за, 5 против и ниту еден воздржан, Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот зборот Република Македонија да се смени со Република Северна ...
сите 458 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов да го спречи политичкиот прогон во Македонија и да не дозволи затворите да се исполнат со политички затвореници, напишаа вечерва во ...
сите 94 | | | веќе видена

Ревија на фотографии во Хелсинки. Како сестринска десничарска партија, ВМРО ДПМНЕ учествува на конгресот на Европската народна партија, но со две делегации. ...
сите 130 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денеска одржа прес-конференција во која изрази сочувство до семејството Меџити за губење на нивната ќерка и ги ...
сите 132 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 127 | | | веќе видена

Има катастрофална лоша економска слика, има криминал кој цвета, се краде на ангро, владата прави криминални иновации, тендери кои завршуваат во приватни џебови ...
сите 103 | | | веќе видена

Владата донесе одлука за носење законски измени за справувањето со кучињата скитници. Како што ни рече вчера владиниот портпарол Миле Бошњаковски, законските ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поранешни аргентински диктатори осудени за кражба на бебиња

Од:
До кого (е-маил):
Порака: