Османи: Евентуалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе го дочекаме подготвени

Имаме добра основа да се надеваме дека во наредната година ќе го затвориме прашањето за евроинтеграциите, што значи да ги отвориме преговорите за членство во Европската Унија, изјави вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој учествуваше на Едукативно-дебатната сесија, каде што пред претставници на граѓанското општество ги образложи состојбите со европските интеграции, досега постигнатите резултати, како и предизвиците кои ја очекуваат земјава. Османи додаде дека Секретаријатот како институција која е најодговорна да го води процесот на преговори, има обврска да го дочека евентуалниот старт на преговорите со подготвен тим, структура и администрација, која ќе може да се носи со предизвикот на преговорите.
| | веќе видена | слични
5 копии

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и министерот за здравство Венко Филипче на денешната средба ги отвориле прашањата за предизвиците на здравствениот систем, предвидените реформи, но и можноста за соработка меѓу Министерството за здравство и Секретаријатот за европски прашања, особено во делот на странската помош наменета за здравствениот систем. - Како поранешен министер, но и како доктор, свесен сум за големината на предизвиците на здравствениот систем за чие справување ја имате целосната моја поддршка, но и поддршката од СЕП за справување со потребните реформи, истакнал Османи на средбата, соопшти неговиот Кабинет. Тој додал дека е запознаен со фактот дека реформите во здравството се тешки, напорни, но и скапи, и дека клучен предизвик е обезбедувањето финансиска поддршка за нивното спроведување за што, како што истакна Османи, Министерството за здравство ќе ја има целосната поддршка од СЕП, но и неговата лична поддршка како Национален координатор на странската помош во Република Македонија. ...
| | веќе видена | слични

По 10 години во владата поради кои Европската Унија преку експертот Рајнхард Прибе ја прогласи Македонија за “заробена” држава вицепремиерот Бујар Османи зборува токму на оваа тема. Во своето видео новгодишно обраќање вицепремиерот кој беше министер за здравство во владата која што “ја заробила државата” и портпарол на ДУИ партија одговорна за “заробувањето” сега се оградува од својата и одговорноста на ДУИ и индиректно целата вина ја префрла на ВМРО – ДПМНЕ. Целотото новогодишно обраќање на Османи кој е дел од истрагите за незаконитост на обвинителството.
| | веќе видена | слични

- Како поранешен министер, но и како доктор, свесен сум за големината на предизвиците на здравствениот систем за чие справување ја имате целосната моја поддршка, но и поддршката од СЕП за справување со потребните реформи, истакнал Османи на средбата, соопшти неговиот Кабинет. Тој додал дека е запознаен со фактот дека реформите во здравството се тешки, напорни, но и скапи, и дека клучен предизвик е обезбедувањето финансиска поддршка за нивното спроведување за што, како што истакна Османи, Министерството за здравство ќе ја има целосната поддршка од СЕП, но и неговата лична поддршка како Национален координатор на странската помош во Република Македонија. - Приближувањето кон Европската Унија, не значи само спроведување на болни реформи, туку и придобивки од приближувањето кон европските вредности и стандарди. Напредокот во приближувањето кон ЕУ значи и напредок во остварување на европско здравство, европски стандарди во здравството, што претставува една од најважните европски перспективи на Македонија, истакна ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Реформите во здравството се тешки, напорни, но и скапи, а клучен предизвик е обезбедувањето финансиска поддршка за нивното спроведување, истакна заменик-претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, на средбата со новиот министер за здравство, Венко Филипче. На средбата беа отворени прашањата за предизвиците на здравствениот систем, предвидените реформи на новиот министер, но и можноста за соработка меѓу Министерството за здравство и Секретаријатот за европски прашања, особено во делот на странската помош наменета за здравствениот систем. „Како поранешен министер, но и како доктор, свесен сум за големината на предизвиците на здравствениот систем за чие справување ја имате целосната моја поддршка, но и поддршката од Секретаријатот за европски прашања за справување со потребните реформи“, истакна Османи на средбата. Тој додаде дека е запознаен со фактот дека приближувањето кон Европската Унија не значи само спроведување болни реформи, туку и придобивки од приближувањето кон европските ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денес оствари средба со новиот министер за Здравство, Венко Филипче. На средбата беа отворени прашањата за предизвиците на здравствениот систем, предвидените реформи на новиот Министер, но и можноста за соработка меѓу Министерството за здравство и Секретаријатот за европски прашања, особено во делот на странската помош наменета за здравствениот систем. „Како поранешен Министер, но и како доктор, свесен сум за големината на предизвиците на здравствениот систем за чие справување ја имате целосната моја поддршка но и поддршката од Секретаријатот за европски прашања за справување со потребните реформи“ – истакна Османи на средбата. Тој додаде дека е запознаен со фактот дека реформите во здравството се тешки, напорни но и скапи, и дека клучен предизвик е обезбедувањето финансиска поддршка за нивното спроведување за што, како што истакна Османи, Министерството за здравство ќе ја има целосната поддршка од Секретаријатот за европски ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи пред претставници на граѓанското општество ги образложи предизвиците кои ја очекуваат земјава во 2018 година Имплементацијата на деловите шест и девет од планот е фокусирана на приоритетните области реформите на безбедносните служби, реформите во правосудството, како и реформите на јавната администрација, вели османи и додава дека владата презела обврска истите да ги имплементира заклучно со февруари 2018, пред излегување на стратегијата за проширување на Европската Комисија, која ја најави претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер. Имаме добра основа да се надеваме дека во 2018 ќе го затвориме прашањето за евроинтеграциите, што значи да ги отвориме преговорите за членство во еу. Ова е најважниот предизвик за 2018 година, истакна Османи.
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи учествуваше на Едукативно-дебатната сесија #EUROTALK, каде пред претставници на граѓанското општество ги образложи состојбите со европските интеграции, досега постигнатите резултати, како и предизвиците кои ја очекуваат земјава во 2018 година. Во поглед на Планот 3-6-9, Османи изрази задоволство од имплементацијата на првиот дел од Планот, делот три, со чија имплементација се создадоа услови за одржување фер, слободни и кредибилни локални избори, соопшти Кабинетот на вицепремиерот. Тој додаде дека имплементацијата на деловите Шест и Девет од Планот е фокусирана на приоритетните области реформите на безбедносните служби, реформите во правосудството, како и реформите на јавната администрација, додавајќи дека Владата презела обврска истите да ги имплементира заклучно со февруари 2018, пред излегување на стратегијата за проширување на Европската комисија, која ја најави претседателот на ЕК Жан Клод Јункер. - На вчерашната седница на Владата помина клучниот пакет ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека сака да ја подели наградата што ја доби во Минхен со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

 Но, велат колку професорката од Правниот факултет ќе успее да привлече непартиски гласови на контото на ВМРО ДПМНЕ ќе зависи и од кандидатот што ќе го ...
сите 162 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп подготвен е првпат да употреби вето ако Конгресот биде против неговата објава за вонредна состојба долж границата со ...
сите 119 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи: Евентуалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе го дочекаме подготвени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: