Ќе ви се заврти во глава кога ќе видите колку снег падна во Маврово

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи.Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево 44, а во Скопје 12 сантиметри.Најстудено изутринава е во Скопје, Крива Паланка, Крушево и Маврово со минус осум степени.Од денеска попладне до недела времето ќе биде стабилно и суво со ниски утрински температури кои во поголемиот дел од населените места ќе се во интервал од -5 до -15 степени. Наутро ќе има услови за појава на магла по котлините. Во недела попладне ќе се зголемува облачноста, а во понеделник во текот на денот ќе има нови врнежи од снег со слаб до умерен интензитет.
| | веќе видена | слични
2 копии

Денешните ниски температури се чини ќе бидат последниот удар на оваа зима. Студено ќе биде и понатаму но температурите нема да одат толку длабоко под нулата како во последните неколку недели. Веќе од утре се најавуваат околу 1 степен под нулата минимални температури во Скопје, а од почетокот на идната недела ќе има и денови кога нема да се регистрираат негативни температури. Тоа ќе биде последица од наоблачувањето кое се очекува од понеделник и кое треба да донесе главно дожд, а само на повисоките места снег. Најтопло до крајот на овој месец ќе биде кон средината на идната недела кога се очекуваат максимални 8 степени, а минималните температури ќе останат над нулата. Еден исклучително студен ден ќе имаме на крајот од идната недела за кога се очекува преодно разведрување. Доколку се исполнат прогнозите и денот биде ведар, се очекува ноќта температурата да падне и под минус 15. Но ваквата состојба според синоптичарите нема да се задржи долго бидејќи се очекува ново наоблачување кон крајот на месецот кое ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Утринските температури во целата држава се под нулата. Најстудено е во Битола каде во седум часот се измерени -18 степени, а најтопло е во Маврово -1 степен. Тетово е вториот град во кој утринава е најстудено и таму се измерени -13 степени, додека во Петровец кај Скопје и во Берово утринската температура е -12 степени. Во Прилеп и во Струмица се измерени -11 степени, во Штип, Демир Капија и Куманово -10, во Скопје на Зајчев Рид -8, во Крива Паланка и Дебар -7, во Лазарополе -5, во Охрид, Претор и Виница -4, во Гевгелија -3 и во Дојран -2 степени. Утринава е значително облачно и студено, а на планините е потопло. Во Полог има појава на магла. За денеска, Управата за хидрометеоролошки работи најавува претежно облачно време со магла по котлините. Во југозападните делови ќе има слаб локален дожд, а во Пелагонија ќе има услови за замрзнат дожд. Ќе дува слаб јужен ветер. Максималната температура ќе се движи во интервал од -2 до 10 степени. Во Скопје ќе биде претежно облачно со слаб јужен ветер и температура до три ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, по одделни котлини магливо. Во југозападните и јужните делови ќе има слаби врнежи од дожд и снег. Ќе дува слаб јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус три до минус 11 степени, а дневната температура од два до 10 степени. Во Скопје ќе биде претежно облачно. Ќе дува слаб јужен ветер. Утринската температура ќе достигне до минус девет степени, а дневната до три степени. Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе сончеви периоди ќе има во сабота. Пообилни врнежи се очекуваат во вторник.
| | веќе видена | слични

Во викендот што претстои, времето во гостиварскиот регион ќе биде облачно и со дневни температури над нулата. Денес, петок Сонцето изгреа во 7 часот, а ќе зајде во 16:34 часот. Според метеоролозите, ќе владее облачно време со услови за слаб дожд. Утрово беа измерени температури од -1 степен, додека дневните ќе достигнат до 4. Облачното време ќе продолжи и утре (сабота), за кога е најавена температура од -3 до 5 степени. Во текот на неделниот ден, се прогнозираат услови за врнежи од дожд, а на повисоките места од снег. Температурата ќе се движи од -2 наутро до 6 степени во текот на денот.
| | веќе видена | слични
8 копии

Времето денеска ќе биде претежно облачно, по котлините магливо. Во југозападните делови ќе има слаб локален дожд, во Пелагонија со услови за замрзнат дожд. Ќе дува слаб јужен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од -2 до 10 степени. Во Скопје претежно облачно со слаб јужен ветер. Температурата ќе достигне до 3 степени. Утре ќе биде променливо облачно со повеќе сончеви периоди, а во следните денови ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла.
| | веќе видена | слични

Утринава значително облачно и студено. За денеска, Управата за хидрометеоролошки работи најавува претежно облачно време со магла по котлините. Во југозападните делови ќе има слаб локален дожд, а во Пелагонија ќе има услови за замрзнат дожд. Ќе дува слаб јужен ветер. Максималната температура ќе се движи во интервал од -2 до 10 степени. Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе сончеви периоди ќе има во сабота. Пообилни врнежи се очекуваат во вторник.
| | веќе видена | слични

Тетово е вториот град во кој утринава е најстудено и таму се измерени -13 степени, додека во Петровец кај Скопје и во Берово утринската температура е -12 степени. Во Прилеп и во Струмица се измерени -11 степени, во Штип, Демир Капија и Куманово -10, во Скопје на Зајчев Рид -8, во Крива Паланка и Дебар -7, во Лазарополе -5, во Охрид, Претор и Виница -4, во Гевгелија -3 и во Дојран -2 степени. Утринава е значително облачно и студено, а на планините е потопло. Во Полог има појава на магла. За денеска, Управата за хидрометеоролошки работи најавува претежно облачно време со магла по котлините. Во југозападните делови ќе има слаб локален дожд, а во Пелагонија ќе има услови за замрзнат дожд. Ќе дува слаб јужен ветер. Максималната температура ќе се движи во интервал од -2 до 10 степени. Во Скопје ќе биде претежно облачно со слаб јужен ветер и температура до три степени. Утре ќе биде променливо облачно со повеќе сончеви периоди, а во следните денови ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на ...
| | веќе видена | слични

Последниот ден од оваа работна недела ќе ни донесе нова промена на времето. Не станува збор за особено голема промена во секој случај. И ова утро ќе биде студено, со појава на слаба магла и ниска облачност по одделни котлини. Минималната температура во северниот и западниот крај ќе се спушти во интервалот помеѓу -6°С и -11°С а постудено ќе биде во малешевијата и југот на Пелагонија, каде наутро се очекува температурата да се спушти до околу -14°С. Гевгелиско-дојранскиот регион наутро очекуваат температура околу -3°С, пишува метеопро. Претпладне ќе имаме позначајно наоблачување во западниот и јужниот крај. Од оваа облачност ќе имаме услови за слаб снег во планинскиот дел во западниот крај од земјава, додека во понискиот дел се очекуваат слаби врнежи од дожд. Скопскиот крај го очекува ниска облачност наутро со услови за појава на слаба магла. Во текот на денот ќе имаме позначајно наоблачување, но без услови за врнежи. Минималната температура ќе се спушти до околу -9°С, а максимална вредност ќе достигне до ...
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, по одделни котлини со услови за утринска магла. Утринската температура ќе се движи од минус два до минус 12 степени, а дневната температура од еден до девет степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе достигне до минус седум степени, а дневната температура до четири степени. Во петок и за време на викендот ќе преовладува облачно време со магла по одделни котлини. Во крајните западни делови ќе има услови за слаби врнежи од дожд, а на планините од снег. Повеќе врнежи се очекуваат од вторник.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 425 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 210 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 258 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 309 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Реал Мадрид успеа да ја добие пресметката со Севилја со 2-1, но дуелот на „Сантијаго Бернабеу“ го одбележаа спорни моменти од кои најмногу внимание доби ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе ви се заврти во глава кога ќе видите колку снег падна во Маврово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: