Вградено првото вештачко срце во институтот „Дедиње“ во Белград

3 копии

Првото вештачко срце во овој регион е вградено во Институтот за кардиоваскуларни болести „Дедиње“ во Србија. Како што објавија Новости, зафатот бил извршен во саботата од тим лекари на тој Институт врз пациент на возраст од 43 години, кој имал изразена слабост на работата на срцето и со тоа добил значајно време да почека соодветен орган и трансплантација. Механичкото срце е слично со големина како и вистинското. Се напојува со батерии кои пациентот по излегување од болница ги носи на грб во ранец тежок шест килограми. Операцијата траела речиси пет часа. Секој детаљ е снимен, а видеото ќе биде прикажано во јавноста, објави весникот.
| | веќе видена | слични

Зафатот бил извршен во саботата од тим лекари на тој Институт врз пациент на возраст од 43 години, кој имал изразена слабост на работата на срцето. Првото вештачко срце во овој регион е вградено во Институтот за кардиоваскуларни болести „Дедиње“ во Србија. Како што објавија Новости, зафатот бил извршен во саботата од тим лекари на тој Институт врз пациент на возраст од 43 години, кој имал изразена слабост на работата на срцето и со тоа добил значајно време да почека соодветен орган и трансплантација. Механичкото срце е слично со големина како и вистинското. Се напојува со батерии кои пациентот по излегување од болница ги носи на грб во ранец тежок шест килограми. Операцијата траела речиси пет часа. Секој детаљ е снимен, а видеото ќе биде прикажано во јавноста, објави весникот.
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 374 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вградено првото вештачко срце во институтот „Дедиње“ во Белград

Од:
До кого (е-маил):
Порака: