Вежбајте со класична музика

Постарите личности треба да вежбаат со музика од пијано, за да го намалат ризикот од паѓање. Во едно истражување, половина од доброволците кои вежбале со музика имале подобра концентрација и полесно одржувале рамнотежа. Во истражувањето учествувале 134 луѓе, чија просечна возраст била околу 75 години. Тие вежбале еднаш неделно по еден час. На крајот од периодот, групата која вежбала со музика имала многу помалку падови. Па, така, истражувачите сметаат дека класичната музика од пијано има големо влијание врз подобрување на концентрацијата и движењето.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 184 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 433 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вежбајте со класична музика

Од:
До кого (е-маил):
Порака: