Ветрот носи убаво време


Вилнее, јачи во нас. Ветрот носи убаво време. Убавото е убаво и поминува. Останува тагата. Понекогаш она нè обзема полека, легнува на нашите очи, и густо напластена погледот ни го смрачува. Тогаш нешто страшно тегобно и болно, нешто големо и наше, непојмливо за другите нè измачува. Но некогаш тагата нè докоснува како трепетлика, како измаглина над жуберлива река крај која стоиме загледани бесцелно и немо. Тогаш сите предмети прилегаат на сказна па велиме: невозможно, колку е сè убаво. Ветрот вилнее и јачи. Ветрот носи убаво време.
| | веќе видена | слични

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 153 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

Српскиот фудбалер Душко Тошиќ го прослави 34 роденден во Кина заедно сопругата Јелена Карлеуша и нивните две ќерки, Ника и Атина. Во 2008 година, кога Тошиќ ...
сите 209 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ветрот носи убаво време

Од:
До кого (е-маил):
Порака: