СКОПЈЕ СЕ ГУШИ: Најзагадено во Лисиче и кај Ректоратот


7 копии

Воздухот во последното деноноќие во Скопје најзагаден бил во Лисиче и кај Ректоратот. Мерните станици регистрирале највисоки концентрации во Лисиче во 21 часот од 577 микрограми на метар кубен, а кај Ректорат се регистрирани 532 микрограми во 22 часот. Според мерењата на станиците на Министерството за животна средина и просторно планирање највисоките концентрации во Лисиче се регистрирани во текот на ноќта кога се движат над 500 последнователно три часа, по што паѓаат под 500 во наредните четири часа, но остануваат на високо ниво над 400. Утрово нивото на ПМ10 честичките се на 178 микрограми на метар кубен. На мерната станица кај Ректорат се измерени највисоките концентрации во 22 часот, по што се намалуваат и достигнуваат до 130 утрово, но на последното мерење се повторно зголемени и изнесуваат 309 микрограми. Во Карпош најзагадено било во 22 часот со измерени 313 микрограми, а утрово е 142 микрограми, во Гази Баба се движеле од 149 до 358, а утрово во 9 часот се 112 микрограми на метар кубен.
| | веќе видена | слични

Аерозагадувањето во Скопје како по принципот топло- ладно. Два дена енормна загаденост, а потоа малку чист воздух. Изутрината на сите мерни станици ниско ниво на ПМ-10 честичките. Ветерот што од синоќа почна да дува во скопската котлина го расчисти загадениот воздух. Од ноќеска по 22 часот според мерењата, концентрацијата на ПМ-10 честичките се под максимално дозволената граница од 50 микрограми на кубен метар. Утрово, највисоки се вредностите во Кавадарци. Од загадениот воздух најмногу на удар се децата, возрасните и хронично болните. Во детската болница Козле е зголемен бројот на прегледани. Состојбата се следи, велат од животна средина. Активирање на мерките ако два дена последователно аерозагадувањето е високо.
| | веќе видена | слични
11 копии

Ветерот што од синоќа почна да дува во скопската котлина го расчисти загадениот воздух. Од ноќеска по 22 часот според мерењата, концентрацијата на ПМ10 честичките се под максимално дозволената граница од 50 микрограми на метар кубен.Метеоролозите најавуваат и за денеска дека ќе има умерен до засилен ветер.Загадувањето во изминатите два дена беше неколку пати поголемо од дозволеното. Највисоката вредност на ПМ10 честичките беа измерени во Лисиче – 629 микрограми на метар кубен.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Од ноќеска по 22 часот според мерењата, концентрацијата на ПМ10 честичките се под максимално дозволената граница од 50 микрограми на метар кубен. Метеоролозите најавуваат и за денеска дека ќе има умерен  до засилен ветер. Загадувањето во изминатите два дена беше неколку пати поголемо од дозволеното. Највисоката вредност на ПМ10 честичките беа измерени во Лисиче - 629 микрограми на метар кубен. Во првите два дена од новата година концентрациите беа над 200 и достигнуваа до 600 микрограми. Мерки за заштита од загадувањето прогласуваат Владата и Градот Скопје кога во два последователни дена ќе се измерат концентрации над 200 микрограми на најмалку две мерни станици. Поради загадувањето минатата недела Владата и Градот Скопје ги активираа итните мерки против загадување кои траат до намалување на загадување.
| | веќе видена | слични
2 копии

И во новата година Скопје е најзагаден град во Европа. Според податоци од европските мерни станици, Скопје и Тетово ја предводат листата најзагадени градови на европскиот континент. Индексот на ПМ 10 честички е 5 до 10 пати повеќе од дозволеното. Во смог и чад се разбудија скопјани на први јануари. Според податоците на мерните станици од Министерството за животна средина, високо загаден е и воздухот во Куманово. Лицемерито од СДСМ и нивните НВО излегува на виделина. Оние кои ветуваа чист воздух сега никаде ги нема. Петре Шилегов, Дамјан Манчевски, Павле Богоевски, Златко Марин и Јани Макрадули добија власт, Скопје и Македонија се гушат, а тие молчат затворени во своите кабинети. Истите оние невладини под контрола на соросовата фондација кои маршираа за чист воздух, сега молчат и никаде ги нема. Македонија и Скопје се гушат: Ништо од ветуваниот чист воздух на СДСМ, за Шилегов граѓаните се криви за загадувањето Град Скопје има итна потреба од нова градска власт која што системски ќе го реши проблемот со ...
| | веќе видена | слични

Новата година ја почнуваме со стари проблеми. И ова утро скопјани дишат енормно загаден воздух. Највисоки вредности на ПМ10 честички повторно во Лисиче,концентрациите се движеле до 629 микрограми на метар кубен. Во Карпош стигнале до 349, а во Центар до 205 мигрограми на метар кубен. Автомобилите и оние кои се грееат на дрва го загадуваат воздухот велат граѓаните. За решение на проблемот, треба сите да ги смениме навиките. Цел  на отровните ПМ10 честички не се само хронично болните, туку и здравите, велат лекарите.  Граѓаните да избегнуваат прошетки на отворено, во периодот кога е најзагадено.   Изминативе неколку дена на сила стапи  една од мерките на Град Скопје- забрана за достава на стоки во центарот на градот од 7:30 до 18 часот. Кон крајот на минатата година, еден ден беше воведен и бесплатен јавен превоз, со цел да се натераат граѓаните да ги остават своите автомобили дома. За повторно активирање на оваа мерка од Град Скопје велат, ги чекаат официјалните податоци од ресорното министерство.
| | веќе видена | слични

Речиси во сите скопски општини е вклучен алармот поради загадениот воздух. Вчера и денеска највисока загаденост на воздухот е забележана во Центар, Лисиче, Карпош и Гази Баба. Исто така високо ниво на загаденост покажуваат и мерните станици во Миладиновци, Куманово, Тетово и Битола. Од град Скопје соопштија дека внимателно ја следат состојбата, но не планираат да ги вратат мерките кои беа воведени ако два дена по ред индексот на загаденост не ја пречекорува црвената линија. Град Скопје: Град Скопје континуирано презема мерки за загадениот воздух. Моментално се уште ги чекаме официјалните бројки од Министерството за животна средина и просторно планирање. На сила ќе стапат најавените мерки веднаш по добивање официјална информација дека се пречекорени црвените линии, односно 200 милиграми на кубен метар два дена по ред“. Анкетираните граѓани од Алсат М велат дека оган на отворено и возилата се најголеми загадувачи на воздухот. “Воздухот навистина е загаден но мене не ми смета моментално. Би препорачал Град ...
| | веќе видена | слични

Скопје ја заврши 2017 и ја почна новата година како најзагаден град во Европа. Според европските мерни станици главниот град и Тетово ја предводат листата најзагадени градови на европскиот континент. При врвот се и на светската листа а индексот на ПМ 10 честички се движи од 5 до 10 пати повеќе од дозволеното. Во смог и чад се разбудија скопјани на први јануари. Иако поради неработниот ден за празниците, фреквенцијата на возила беше значително намалена, тоа не придонесе за почист воздух во метрополата. Граѓаните во Лисиче и Аеродром вчера дишеа отров, концентрацијата на штетни честички достигна над 600 микрограми на метар кубен. Досегашните мерки на надлежните власти не даваат резултати, иако од таму велат дека итните мерки ќе стапат на сила доколку два дена последователно загадувањето ги надмине дозволените граници. Во меѓувреме од вчера стапија на сила дел од долгорочните мерки на градот. Од 7.30 до 18 часот на дистрибутерите им е забрането да истовараат стока во центарот на Скопје. Иако беа најавени ...
| | веќе видена | слични

Скопјани веќе втор ден дишат загаден воздух. Се врати маглата во главниот град, а со неа и отровните ПМ-10 честички. Измешани со грипот и вирозите може да имаат тешки последици по човечкото здравје, велат лекарите. На Институтот за белодробни заболувања „Козле“ хоспитализирани се 90 деца, а докторите за празниците имале преку стотина пациенти. Покрај загадениот воздух, голем дел од пациентите имаат вирус и бактерии. Директорот Андоновски порачува родителите да не ги лекуваат на своја рака. „Болницата располага со своите капацитети, гледаме веднаш да дојде до подобрување на општата состојба, па пациентите да ги испратиме барем на дневна болница. Родителите треба да знаат дека патологијата што се јавува кај нас е поради хемиското влијание на белодробието, коешто е предизвикано не само од загадувањето, туку и од самиот вирус или одредена бактерија“, смета д-р Андоновски. Вчера вечерта најзагадено беше во скопско Лисиче. Таму мерните станици измерија над 600 микрограми ПМ-10 честички на метар кубен. Утрово ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мерните станици во повеќе општини во Македонија денеска и вчера регистрирале енормно загадување на воздухот. Податоци од мерните станици на социјалните мрежи и драматични наслови во медиумите денеска алармираат за превисоката застапеност на ПМ10 честичките во воздухот. Поради овие причини во државата, особено во Скопје, расте и бројот на лицата што заболуваат од малигни болести, граѓаните имаат проблеми со алергии и аспираторни заболувања. Токму поради тоа, минатиот месец тужба против Македонија до европскиот суд за човекови права во Стразбур и жалби до сите меѓународни институиции најави иницијативата О2 за чист воздух поради алармантната загаденост во државата. Според нив, станува збор за Еко геноцид и елементарна непогода. Согласно Уставот една од темелните вредности е хуманизација на просторот и заштита на животната средина и државата треба да гарантира здрава животна средина. Поради загадувањето кое е настанато како последица на неработењето на државните органи за контролата на воздухот, водата и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СКОПЈЕ СЕ ГУШИ: Најзагадено во Лисиче и кај Ректоратот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: