[Галерија] Уметнички дела и инсталации на Венециското биенале

„Златниот лав“ на централната изложба „Да живееш во интересни времиња“ на тековното Венециско биенале на уметноста годинава го добија три уметници, ...
| | веќе видена | слични

Павилјонот на Литванија и американскиот уметник Артур Џафа се годинашните добитници на Златен лав на Венециското биенале на уметност. Делото на Џафа, наградено ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во рамките на Биеналето во Венеција, една од најзначајните меѓународни манифестации за визуелни уметности, беше отворен и павилјонот на Северна Македонија со ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Државава се претстави со проектот ,,Субверзија во црвено” на уметницата Нада Прља во Палацо Рота Иванчиќ со перформативното уметничко дело „Црвена дискусија“. ...
| | веќе видена | слични

Во рамките на 58. Биеналето во Венеција, беше отворен и павилјонот на Северна Македонија со проектот Субверзија во црвено на уметницата Нада Прља во Палацо ...
| | веќе видена | слични

Во Венеција официјално е отворен павилјонот на Македонија со проектот на Музејот на современата уметност (МСУ) „Субверзија во црвено“ на авторката Нада Прља, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 167 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска – 16 мај 2019 година, четврток, во 16:15 часот ќе го прими претседателот на Владата ...
сите 296 | | | веќе видена

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 157 | | | веќе видена

На социјалните мрежи потсетување на изјава на пратеникот Павле Богоевски кој е под притисок да си даде оставка откако во скандалот “кокаин за пратеник” беше ...
сите 228 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Кој има проблем со циркулација, главоболка, вртоглавица и недостаток на железо, треварите препорачуваат единствен рецепт. Лекот датира од стари времиња, а ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

[Галерија] Уметнички дела и инсталации на Венециското биенале

Од:
До кого (е-маил):
Порака: