Утревечер промоција на „Улица Диши длабоко“на Игор Џамазов

Новата книга на Игор Џамазов, „Улица Диши длабоко“, стихови надополнети со анегдоти за секоја песна, ќе биде промовирана утревечер во ресторанот „Вип база“ („Трета македонска бригада“, во склоп на Американ колеџ), во среда, 27.12.2017 г., во 19 часот. „Улица Диши длабоко“ е збирка од најпознатите песни напишани или изведени од Игор Џамбазов. Покрај незаборавните блуз-стихови, тука се и забавните описи за инспирацијата и процесот на нивното настанување, како и општествените (не)прилики, интимните исповеди и сите негови (не)згоди и пороци. Извор:Република.мк
| | веќе видена | слични

Македонските актери Весна Бејби Петрушевска и неприкосновениот Игор Џамбазов новата година ја дочекаа во кафеана во друштво на своите пријатели. Игор и Весна сѐ уште имаме можност да ги гледаме заедно како брачен пар во театарската претстава „Брачна игра“, но и покрај професионалната врска, тие двајцата се и блиски пријатели. Фотографии од вечерта објави Весна на својот Инстаграм рофил, која ја искористи можноста и на своите пријатели и фанови на Инстаграм да им ги честита празниците. „Љубов и среќа. Ве сакам сите. Нов почеток. Диши длабоко“ - напиша Весна на социјалните мрежи. Погледнете каква била атмосферата: ____________________________________________________________________________
| | веќе видена | слични

Актерите Весна „Бејби“ Петрушевска и Игор Џамбазов заедно ја дочекаа 2018 година во кафеана. Неколку фотографии од нивното празнично дружење објави Весна, која на своите пријатели и следбеници на „Инстаграм“ им ја честиташе Новата година и напиша „Љубов и среќа. Ве сакам сите. Нов почеток. Диши длабоко“. Весна и Игор глумат сопружници во претставата „Брачна игра“, а нивното другарство трае неколку децении.
| | веќе видена | слични

Седмата книга на Игор Џамбазов, што ја отпечати издателството „Три“, е насловена „Улица диши длабоко“ и во неа се собрани стиховите за стотина песни, што нашиот познат глумец, шоумен, музичар и писател ги напишал од својата 16-та година досега.На промоцијата, што се случи вчеравечер во кафе-барот „ВИП база“, Игор во придружба на гитара на неговиот голем пријател и постојан придружник на концертите Игор Атанасовски Харе, испеа неколку свои песни ( „Срце од силикон“, „Overdose од blues“, „Три еспреса и бонаква“ и секако „Диши длабоко“, по која книгата го доби името) и во негов стил ги поздрави присутните, меѓу кои беа негови драги луѓе, колеги, обожаватели...Недостасуваа само оние за кои ги напишал половина од песните, Пере, Калиопи, Елена, Тијана, Тамара, Ребека, некои од нив оправдано остутни, но дел од пејачите кои на својот репертоар имаат негови песни, како Влатко Иливески и Александар Тарабунов, дојдоа на промоцијата.- Мојата прва книга ја напишав пред 20 години и ѝ ја псоветив на мојата мајка Анче, а ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Потекнувајќи од уметничко семејство, незаборавните актери - мајка му Анче Џамбазова, дедо му Петре Прличко и татко му, композиторот Александар Џамбазов, Игор немал никаква дилема дали да се запише на Факултетот за драмски уметности, но не и неговите родители. - Мајка ми сметаше дека таа професија во тоа време не беше ценета како што треба и постојано ми велеше дека многу подобар живот ќе си проживеам ако запишам нешто сосемa друго. Но, јас бев решен дека ќе бидам актер по секоја цена и тоа уште од времето на „Волшебното самарче" – вели Џамбазов, за Вечер. Признава дека морал многу да се докажува баш поради неговото потекло. - Не затоа што така требаше, туку затоа што јас сакав така. И уште во првата година на Aкадемијата сфатив дека ќе треба многу, многу да се потрудам за да не ми се случи да ја изневерам мајка ми Анче, а особено дедо ми Петре. Секогаш кога бев во некоја криза, а такви имав повеќе на самиот почеток, помислував на нив и тоа ми даваше некоја чудна, невидлива инјекција што ме тераше да ...
| | веќе видена | слични

Преку блуз перформанс заедно со Гуру Харе на гитара, вчеравечер Игор Џамбазов ја промовираше својата седма книга „Улица Диши длабоко" која е сублимат на најпознатите песни што ги има напишано или изведено македонскиот актер, музичар и шоумен. „Овде кај нас, одамна врвот е дно, а доброто зло, а љубовта е на последно место почесно... Затоа мој совет е да најдеме сите заедно едно поле, широко големо поле, и да дишеме заедно длабоко", со познатите стихови од „Врвот е дно" и „Диши длабоко", ја отвори промоцијата Гуру Харе. Во присуство на бројни пријатели, актери, музичари, режисери и новинари, Игор раскажа неколку интересни анегдоти што се во позадина на приказните при создавањето на неговите стихови. „Мојата прва книга „Тоа сум јас" ја напишав за мојата покојна мајка, а нејзиниот поднаслов беше „Нека цркнат душманите", а оваа седма книга има поднаслов „Да живеат душманите, оти без нив сме никој и ништо, тие се нашата мотивација". Покрај незаборавните блуз-стихови, во книгата се објавени и забавните описи за ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот актер и шоумен Игор Џамбазов вчера ја промовираше својата седма книга „Улица Диши длабоко“. Книгата, во издание на „Три“, е збирка од околу 70 најпознати песни напишани или изведени од Џамбазов, како и од „Нокаут“, Тамара, Тијана, Ребека, Елена и од Калиопи. Во збирката има и текстови кои за првпат на промоцијата се прочитаа во јавност. Промоцијата беше во мезе-ресторанот „Вип база“, замислена како неформална дружба со гитара, блуз и поезија. На промоцијата дојдоа повеќе колеги на Џамбазов и режисери од МНТ, пријатели. Чест му направи и манекенката и стоматолог Викторија Јаначковќ, која неодамна се врати од Лондон. Таа сподели и нивна заедничка фотографија на социјалните мрежи.
| | веќе видена | слични

„Подобро да издадеш книга отколку да ја издадеш државата“, им порача на присутните Игор Џамбазов на промоција на неговата седма книга „Улица Диши длабоко“ која се одржа во мезе барот „Вип база“. Книгата „Улица Диши длабоко“ е збирка од најпознатите песни напишани или изведени од Игор Џамбазов. Покрај незаборавните блуз-стихови, тука се и забавните описи за инспирацијата и процесот на нивното настанување, како и општествените (не)прилики, интимните исповеди и сите негови (не)згоди и пороци. „Некаде во моите рани тинејџерски години, татко ми, големиот ’маестро‘ Џамбазов, тогаш сè уште активен како композитор и аранжер, постојано учествуваше на конкурсите за големите фестивали, кои во тоа време ги имаше во секој поголем град од тогашната федерација, и сè повеќе имаше потреба од добри текстови за своите композиции. А текстописци имаше сè помалку и помалку. И еден ден… реши да ми даде шанса. А јас… не ја пропуштив. Оттогаш наваму напишав илјадници стихови. За сè и сешто. За детски композиции, театарски сонгови, ...
| | веќе видена | слични

Промоција на новата книга на Игор Џамбазов, „Улица ’Диши длабоко’“, ќе се одржи вечерва, во 19 часот, во ресторанот „ВИП-база“ (во склопот на Американ колеџ). Овој пат Џамбазов ќе го читаме во стихови, дополнети со анегдоти за секоја од неговите песни. „Улица ’Диши длабоко’“ е збирка од најпознатите песни напишани или изведени од Игор Џамбазов. Покрај незаборавните блуз-стихови, тука се и забавните описи за инспирацијата и процесот на нивното настанување, како и општествените (не)прилики, интимните исповеди и сите негови (не)згоди и пороци.- Некаде во моите рани тинејџерски години, татко ми, големиот маестро Џамбазов, тогаш сè уште активен како композитор и аранжер, постојано учествуваше на конкурсите за големите фестивали, кои во тоа време ги имаше во секој поголем град од тогашната федерација и сè повеќе имаше потреба од добри текстови за своите композиции. А текстописци имаше сè помалку и помалку. И еден ден... реши да ми даде шанса. А јас... не ја пропуштив.Оттогаш наваму напишав илјадници стихови - ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Издавачкиот центар „Три“ ќе ја промовира новата книга на Игор Џамбазов, со наслов „Улица диши длабоко“. Овојпат Џамбазов објавува стихови, надополнети со анегдоти за секоја од неговите песни. Промоцијата ќе се одржи во ресторанот „Вип база“ (3та Македонска бригада, во склоп на „Американ колеџ“) на 27 декември (среда), во 19 часот. Книгата „Улица Диши длабоко“ е збирка од најпознатите песни напишани или изведени од Игор Џамбазов. Покрај незаборавните блуз-стихови, тука се и забавните описи за инспирацијата и процесот на нивното настанување, како и општествените (не)прилики, интимните исповеди и сите негови (не)згоди и пороци. „Некаде во моите рани тинејџерски години, татко ми, големиот ’маестро‘ Џамбазов, тогаш сè уште активен како композитор и аранжер, постојано учествуваше на конкурсите за големите фестивали, кои во тоа време ги имаше во секој поголем град од тогашната федерација, и сè повеќе имаше потреба од добри текстови за своите композиции. А текстописци имаше сè помалку и помалку. И еден ден… реши да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 160 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 211 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, ...
сите 248 | | | веќе видена

Тое беше пораката на претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски вечерва на отворената трибина во Гевгелија. – Првите благодети што ги ...
сите 36 | | | веќе видена

Проект преку кој домашните компании ќе се поврзуваат со странските инвеститори во ТИРЗ, е договорен со Меѓународната финансика корпорација (ИФЦ) за време на ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утревечер промоција на „Улица Диши длабоко“на Игор Џамазов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: