Перо Антиќ се враќа во Атланта?

Македонскиот кошаркар Перо Антиќ се враќа во НБА лигата поточно во Атланта. Тој ги игра последните натпревари за Фенербахче. Со ваква бомбастична информација излегоа турските медиуми. Кам бекот е на барање на тренерот Мајк Буденхоцлер на Атланта поради што и бил присутен и на фајнл-фор турнирот во Истанбул. Антиќ со Буденхолцер имаше одлична соработка и многу добро се снајде во тимот за времето поминато во НБА. Тој двете натпреварувачки сезони ги одигра на високо ниво што доби и добри оценки од аналитичарите во НБА. Во последните месеци Перо Антиќ имаше се помала минутажа во дресот на Фенер и според неофицијални извори блиски до клубот, Перо со освојувањето на европскиот трофеј ја активирал клаузулата за продолжување на договорот со турскиот клуб Фенербахче, меѓутоа тој бил решен да замине. Во моментов, македонскиот кошаркар е максимално посветен за настапите на својот тим, каде се очекува од клубот да ја одбрани титулата во домашното првенство. Исто така, во насока за потврда на овие информации говори и ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот кошаркар на Чешка и член на турски Фенербахче, Jан Весели од наредната сезона би требало да настапува во НБА лигата.За овој кошаркар се заинтересирани тимовите на Бруклин,Филаделфија и Далас.Весели во 2011 година настапуваше во најсилната кошаркарска лига на светот во тимот на Вашингтон каде остана до 2014 кога се пресели во тимот на Денвер. По бледите настапи чешкиот репрезентативец се врати во Европа во тимот на Фенербахче каде веќе е трета сезона и каде оваа година дојде до европската титула.
| | веќе видена | слични

Јан Весели игра една од најуспешните сезони во кариерата, откако триумфираше во Евролигата со Фенербахче. Доброто претставување на чешкиот центар во најавторитетното клупско натпреварување на Стариот континент во оваа сезона, логично доведе и до сериозен интерес од страна на екипи од НБА, кои сакаат да го вратат Весели во САД. Три клуба, се борат за неговиот потпис и ота Бруклин Нетс, Филаделфија 76ерс и Далас Маверикс. 27-годишниот кошаркар ја познава добро ситуацијата во НБА, каде што мина три сезони зад себе. Чехот е избран во Драфтот во 2011-та година од тимот на Вашингтон Визардс, потоа преминува и во Денвер, но не успева да се наметне зад океанот и решава да се врати во Европа.
| | веќе видена | слични

Кошаркарската екипа на Фенербахче постигна договор со корпорацијата „Догуш“ во вредност од 45 милиони евра за наредните три години, потврди првиот човек на актуелниот европски шампион, Азиз Јилдирим. Со ваков буџет кошаркарските работници сметаат дека уште од сега турскиот гигант ќе биде првиот фаворит за освојувањето на Евролигата, односно ќе успее да ја одбрани титулата освоена пред две седмици во Истанбул.
| | веќе видена | слични

Се е скоро подготвено, останува само првиот човек на Фенербахче да стави параф на договорот за соработка со „Догуш" корпорацијата, инаку досегашен главен финансиер на уште еден друг турски кошаркарски клуб, Дарушафака. Најавите од Истанбул се дека „Догуш" ќе стане генерален спонзор на новиот евролигашки првак Фенербахче,, и дека договорот ќе биде со важност од три години. „Подготвени сме за потпишување на договорот со "Догуш' групата, недостасуваат само потписите. Тој договор ќе 'покрие' половина од нашиот годишен буџет кој оваа сезона изнесуваше 30 милиони евра"- ги открива деталите претседателот на Фенербахче, Азиз Јилдирим. Значи, покрај досегашните 30. милиони евра кои „канаринците" ги обезбедија оваа сезона, сега ги чекаат дополнителни 15. колку што ќе добиваат во секоја од трите сезони од договорот со „Догуш". Една таква сума на пари е повеќе од доволна за најтрофејниот европски тренер Жељко Обрадовиќ направи една долгогодишна империја, а „Фенер" во целост да завладее со европската кошарка. Дали со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фрустрирачки е што во НБА во моментов нема ниту еден играч од Кина. Таму кошарката се игра повеќе отколку на било кое друго место на светот, ијави Силвер Првиот човек на НБА лигата, Адам Силвер призна дека кај него постои фрустрираност поради фактот дека во овој момент во лигата не настапува ниту еден кошаркар од Кина. -Фрустрирачки е што во НБА во моментов нема ниту еден играч од Кина. Таму кошарката се игра повеќе отколку на било кое друго место на светот. Освен тоа, сигурен сум дека тука и се гледа најмногу кошарката, поточно натпреварите од НБА, секако во однос на останатите делови на светот. Разговарав со Јао-Минг за тоа, и мислам дека наша заедничка цел е да поработиме на тренингот на најдобрите кинески кошаркари. Тоа на некој начин се однесува и за американските играчи. Но мораме да ги тренираме кинеските играчи како тие би биле подготвени да играат на највисоко ниво во НБА, изјави Силвер.
| | веќе видена | слични
2 копии

Актуелниот европски кошаркарски шампион, Фенербахче, за кого настапува македонскиот интернационалец Перо Антиќ, ја договори соработката во наредните три сезони со моќната компанија Догуш Груп (спонзор во Евролигата) во вредност од 45 милиони евра, односно 15 по сезона Со овие пари Фенер ќе може да го покрие половина од буџетот на клубот за наредната сезона и да направи одличен тим за одбраната на титулата во најквалитетното клупско натпреварување во Европа. Инаку, минатата сезона оваа компанија беше спонзор на екипата на Дарушафака, но поради тоа што екипата не успеа да избори место во Евролигата за наредната година, се откажа од вложување во тимот. Имено, Дарушафака полека се распаѓа откако раководството на компанијата обелодени дека во иднина нема да инвестира во екипата, бидејќи не ги оправда очекувањата. Турскиот гигант собра врвни играчи на чело со тренерот Дејвид Блат, но не се пласираше на Ф4 турнирот во Евролигата, а играше променливо и во домашното првенство. Самото тоа придонесе од тренерската ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на НБА лигата Адам Силвер призна дека кај него постои фрустрираност поради фактот дека во овој момент во лигата не настапува ниут еден кошаркар од Кина. „Фрустрирачки е што во НБА во моментов нема ниту еден играч од Кина. Таму кошарката се игра повеќе отколку на било кое друго место на светот. Освен тоа, сигурен сум дека тука и се гледа најмногу кошарката, поточно натпреварите од НБА, секако во однос на останатите делови на светот. Разговарав со Јао-Минг за тоа, и мислам дека наша заедничка цел е да поработиме на тренингот на најдобрите кинески кошаркари. Тоа на некој начин се однесува и за американските играчи. Но мораме да ги тренираме кинеските играчи како тие би биле подготвени да играат на највисоко ниво во НБА" – истакна Силвер. Инаку на НБА драфтот во 2016 година се појавија само двјца играчи од тие простори. Но тие и понатаму играат во домашната, кинеска лига.
| | веќе видена | слични
3 копии

Турскиот конгломерат Доуш, кој е главен спонзор на кошаркарската Евролига, од наредната сезона ќе го спонзорира новиот европски шампион, Фенербахче. Соработката помеѓу Доуш и Фенербахе е „тешка“ 45 милиони евра. Фенербахче и Доуш ќе потпишат тригодишна соработка, а клубот со парите кои ќе ги добие ќе покрие половина од годишниот буџет кој изнесува 30 милиони евра. Овој спонзорски договор ќе биде најголем во историјата на европската кошарка. Доуш заклучно со оваа сезона беше спонзор на Дарушафака, но соработката престана бидејќи овој клуб наредната сезона нема да игра во Евролигата. Фенербахче минатата финансиска година остварил вкупен приход од 12 милиони евра, но и дефицит од 18 милиони евра. Доуш е еден од трите најголеми турски конгломерати. Компанијата покрива разни дејности (банкарство, автомобилизам, градежништво, енергетика, туризам, медиуми).
| | веќе видена | слични

Фенербахче ја елиминираше Дарушафака во полуфиналето во плеј-оф серијата на турскиот шампионат. Тимот на Перо Антиќ ќе ја брани титулата против Бешикташ или Анадолу Ефес. По две победи на Фенер, сега дојде и третата со 90:71 (26:14, 20:21, 12:18, 32:21). Најефикасен играч кај победничкиот тим беше Богдан Богдановиќ, кој го заврши мечот со 19 поени, а Никола Калиниќ со 17 поени. Боби Диксон постигна 15, а Луиџи Датоме 12. Од другата страна, Андерсон заврши со 21 поен, а Бред Вонамејкер со 17 поени и Даирис Бертанс со 13 поени. Македонскиот интернационалец Паро Антиќ не доби шанса. Бешикташ води во серијата со 2:0, во другото полуфинале.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 154 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 325 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 236 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

Воислав ЗАФИРОВСКИ Долго размислував дали вреди да се пишува на темата Рекет, за инволвираните во аферата, особено за Јанева и генералите кои "после битката" ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Перо Антиќ се враќа во Атланта?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: