“Волшебната шума“,вечерва во Прилеп

Вечерва во 20 часот во кино „Мис Стон“ Прилеп , ќе биде одиграна “Волшебната шума“ завршна претстава на малата група (5-10 г.) при училиштето за театар „Чин 4 Сцена 5“ од Прилеп. Од театарското училиште велат : “Со најмалите ви подготвивме куклени претстави со кукли кои самите си ги изработија, како и една кратка балетско - сценска точка“. Играат: Ева Нонеска, Клара Нонеска, Михаил Богданоски, Леонид Михајлоски, Марко Петрески, Теодор Дамчески, Христина Дамческа, Ангела Димеска, Мила Селчанец, Ана Николиќ, Александра Николиќ, Теа Маческа, Матеа Тризагароска, Фросина Стојческа, Илин Ристески, Михаела Дамески, Мила Пепељугоска, Даниел Стојчески, Гаврил Трпчески, Марија Димоска и Јована Димитриеска. Едукатори: Саша Нацевски, Климентина Трајческа, Димитрина Мицкоска и Виктор Мирчески.
| | веќе видена | слични
2 копии

Со забавна програма и огномет, со топли пијалоци и закуски, голем број прилепчани ја пречекаа Новата година заедно, на плоштадот „Методија Андонов Ченто“ во центарот на Прилеп. Со забавна програма и огномет, со топли пијалоци и закуски, голем број прилепчани ја пречекаа Новата година заедно, на плоштадот „Методија Андонов Ченто“ во центарот на Прилеп. Разиграно, весело, со песна и оро на полноќ сите заедно упатија пораки за здравје среќа, радост и подобра и поспокојна 2018 година. На повеќе пунктови, здруженија жени делеа топли напитоци, закуски кои ги донираа прилепските угостители. За веселата атмосфера од 22 часот на 31 до првите часови по полноќ се погрижија групата „Д фор“, Шило и Белинда и неколку ди-џеи. По одбројувањето на последните секунди од старата и во првите мигови од новата година, градоначалникот Илија Јованоски на прилепчани им посака среќна и бериќетна нова 2018 година. - Нека Новата 2018 година ви донесе здравје, среќа, бериќет и се најубаво во, а оваа вечер хуманоста на сите нас се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп денеска премиерно беше прикажана новата претстава за деца и млади „Аладин и волшебната ламба“, проект на танцовото студио и портал за современи изведувачки уметности „Зодијак“ во партнерска соработка со училиштето за театар „Чин 4 сцена 5“.Љубовната приказна помеѓу Аладин и Јасмин е проткаена со безброј случки, емоции, убави певливи песни на македонски јазик и разиграни кореографии, преку соодветната адаптација и сценска изведба од цртаниот филм „Аладин и волшебната ламба“ од Дизни. Преводот, драматизацијата и адаптацијата на македонски јазик се на Кире Миладиноски кој воедно е и режисер, кореограф и автор на сонговите. Асистент на кореографијата е Климентина Трајческа, музиката е на Алан Менкен и на Томе Темелкоски, додека гласовите во сонговите се на Томе Темелкоски, Александра Трајческа, Даниел Павлоски и Марија Стеваноска Темелкоска. Во претставата играат Дарко Карбески, Давор Петровиќ, Елена Соколоска, Марија Димеска, Бобан Смилкоски, Анастасија Конеска, ...
| | веќе видена | слични

И овој 31 декември прилепчани ќе имаат можност новата година да ја дочекаат на градскиот плоштад „Методија Андонов-Ченто“. Годинешниот пречек ќе биде поразличен од сите досегашни, најмногу заради неговиот хуманитарен карактер, бидејќи средствата, кои досега Општина Прилеп ги трошеше за организација на новогодишната ноќ, ќе бидат пренаменети за отворање Дневен центар за децата заболени од церебрална парализа. Канејќи ги граѓаните на заеднички дочек, прилепскиот градоначалник Илија Јованоски рече дека, освен што со своето позитивно расположение ќе ја збогатат новогодишната атмосфера, граѓаните ќе го имаат чувството на топлина во душата дека го дале својот придонес во новата година да има насмевки и радост кај дечињата со детска парализа. - На овој начин, сите вие, драги мои сограѓани, ќе донирате и ќе помагате во отворањето на Дневниот центар. Да покажеме дека и како општина, и како граѓани сме хумани и дека несебично им подаваме рака на сите наши сограѓани. Посебно ми е мило што нашата хуманитарна цел ја ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да се појави на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, ...
сите 303 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

“Волшебната шума“,вечерва во Прилеп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: