Верувања и обичаи: Ако ги правите овие работи можете сосема несвесно да привлечете несреќа

Во некои случаи од лошите духови ќе се заштитите ако со прстите направите облик на крст. Тука е пописот на некои работи кои би требало да ги избегнувате ако не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кој ќе излезе од одма па ќе се врати по нешто што заборавил тој на тој ден нема да има никаков успех. Ако пак два или три пати се врати по заборавените работи, ...
| | веќе видена | слични

Кога 13 луѓе седат зад една маса, некој од нив ќе се разболи, вели старото народно верување. Во народот се верува дека некои појави навестуваат идни настани, а ...
| | веќе видена | слични

Затоа не е паметно да ја туркате од себе поради страв од влакна,зошто за мачките велат дека се волшебни животни. На пример, ако се плашите од уроци или се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

Продолжува максималниот ефект на ракометарите на Вардар на средбите со шведски Кристијанштад, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните триумфираа со ...
сите 153 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 69 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Верувања и обичаи: Ако ги правите овие работи можете сосема несвесно да привлечете несреќа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: