Македонија чествува 10 години од смртта на Борис Трајковски


Македонија чествува 10 години од смртта на Борис Трајковски Македонија денеска ја чествува 10-годишнината од трагичната смрт на претседателот Борис Трајковски и неговите соработници кои ги загубија животите во авионска несреќа. Во земјата се организираат пригодни настани во спомен на човекот што се залагаше за подобра иднина на сите граѓани и беше силен поборник за евро-атланска перспектива на државата. По повод чествувањето, актуелниот шеф на државата д-р Ѓорге Иванов престојува во Босна и Херцеговина. Претседателот Иванов и владина делегација денеска во Ротимље ќе положат венец на спомен-обележјето каде што загинаа претседателот Трајковски и членовите на делегацијата. На одбележувањето во Ротимље ќе присуствуваат и претставници на Армијата на Република Македонија и на властите од Босна и Херцеговина. Во рамки на чествувањето се одржа Комеморативна академија во новиот објект на Македонскиот народен театар на која се обрати претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, кој зборуваше за заложбите и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

„Верувам во Македонија“ е насловот на книгата од говори, обраќања и пораки на поранешниот претседател на Македонија Борис Трајковски што денеска беше промовирана во Скопје, а чиј автор е новинарката и публицист Јасмина Миронски. Во присуство на сопругата на Трајковски, Вилма и неговата ќерка Сара, на негови поранешни соработници и почитувачи, пратеници во Собранието, и во рамки на одбележувањето на годишнината од неговата трагична смрт, Миронски подвлече дека тоа што на секоја земја и треба е лидер кој умее да зборува на јазикот на обичниот човек, а сепак кога ќе се најде во друштво на светските политичари подеднакво умешно да комуницира со нив. „Борис Трајковски беше еден од ретките што имаа среќа да ја имаат таа дарба дадена од Бога. Но, истовремено тој беше и доволно умен таа умешност да ја негува и надградува кога сосема неочекувано за многумина стана вториот претседател на независна Република Македонија. Трајковски сакаше да се дружи, да разговара, да учи, да осознава нови работи и да ги согледа ...
| | веќе видена | слични

Во присуство на сопругата на Трајковски, Вилма и неговата ќерка Сара, на негови поранешни соработници и почитувачи, пратеници во Собранието, и во рамки на одбележувањето на годишнината од неговата трагична смрт, Миронски подвлече дека тоа што на секоја земја и треба е лидер кој умее да зборува на јазикот на обичниот човек, а сепак кога ќе се најде во друштво на светските политичари подеднакво умешно да комуницира со нив. - Борис Трајковски беше еден од ретките што имаа среќа да ја имаат таа дарба дадена од Бога. Но, истовремено тој беше и доволно умен таа умешност да ја негува и надградува кога сосема неочекувано за многумина стана вториот претседател на независна Република Македонија. Трајковски сакаше да се дружи, да разговара, да учи, да осознава нови работи и да ги согледа проблемите како ретко кој. Тој се соочуваше со проблемите и бараше решение за нив. Не ги пренебрегнуваше, не ги криеше, како што не криеше дека политичките решенија што се носат во даден момент не се можеби најдобрите, но дека се ...
| | веќе видена | слични
21 копии

Со комеморации во Македонија и во Босна и Херцеговина вчера беше одбележана десетгодишнината од смртта на поранешниот македонски претседател Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа кај Ротимље во близината на Мостар Семејството и голем број делегации положија венци на гробот на Трајковски во Алејата на великаните на гробиштата во Бутел. Македонска делегација предводена од претседателот Ѓорге Иванов присуствуваше на одбележувањето на годишнината во Ротимље. - Македонија загуби голем државник и визионер со европска и евроатлантска стратегија, регионот миротворец посветен на дијалогот, градењето доверба и меѓусебно разбирање и почитување, а светот пак човек со големо срце. Денес, 10 години подоцна, сѐ уште чекаме да се исполни визијата на Трајковски за европска Македонија - истакна претседателот Иванов. Претседавачот на босанското претседателство Желко Комшиќ рече дека покојниот претседател Борис Трајковски беше пријател на БиХ, политичар, дипломат и државник.
| | веќе видена | слични
17 копии

Македонија загуби голем државник и визионер со европска и евроатлантска стратегија, регионот миротворец посветен на дијалогот, градењето доверба и меѓусебно разбирање и почитување, а светот пак човек со големо срце кој со својата добра мисла ги поврзуваше луѓето каде и да одеше. Ближните загубија сакан сопруг, татко, син, брат, роднина, пријател... Ова го истакна претседателот Ѓорге Иванов кој денеска ја предводеше македонската државна делегација на одбележувањето на 10 години од авионската несреќа и загинувањето на поранешниот претседател Борис Трајковски и неговите соработници во месото Ротимље кај Мостар. Како што јави известувачот на МИА од Мостар, во нашата делегација беше и министерот за образование и наука Спиро Ристовски, претставници на АРМ, а венци свежо цвеќе на спомен обележјето положија и претставници на највисоките власти на БиХ, како и претставници на здруженијата на Македонците во БиХ и македонските миротворци дел од АЛТЕА и Марија Трајковска внука на починатиот претседател. - Денес 10 ...
| | веќе видена | слични

Трајковски ќе остане запаметен како државник, политичар, лидер со уникатна визија и сон за Македонија и нејзините граѓани и пред се, човек кој знаеше да прости Ротимље, Скопје и Струмица беа местата на кои вчера се одбележа десетгодишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски и неговиот тим. Претседателот Ѓорѓе Иванов, делегации од Владата и Собранието на РМ, Град Скопје и Општина Струмица му оддадоа почит на Трајковски, потенцирајќи ја загубата што ја претрпеа Македонија и граѓаните. Претседателот Ѓорѓе Иванов ја предводеше делегацијата во која беа претставници на Владата, АРМ, мисијата АЛТЕА и на босанската власт и положи венец на брдото Матиќ, кај спомен-плочата поставена во Ротимље, на местото каде што се урна владиниот кингер". - Македонија загуби голем државник и визионер со европска и евроатлантска стратегија за регионот, миротворец посветен на дијалогот, градењето доверба и меѓусебното разбирање и почитување, а светот, пак, човек со големо срце кој со својата добра мисла ги поврзуваше луѓето ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов на Јахорина одржа средба со членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина, Жељко Комшиќ и Небојша Радмановиќ. На средбата, претседателот Иванов изрази благодарност за севкупниот ангажман на властите во Босна и Херцеговина за достоинствено одбележување на 10-годишнината од загинувањето на поранешниот претседател Борис Трајковски и членовите на делегацијата. Претседателот Иванов и членовите на Претседателството на БиХ разменија мислења и информации за билатералните односи и соработката, како и за актуелните политички и економски состојби во Република Македонија и Босна и Херцеговина. Двете држави имаат исклучително блиски и пријателски односи, негуваат традиционално пријателство со висок степен на заемно разбирање и меѓусебна поддршка, а билатералната соработка има позитивна динамика, беше заемно заклучено на средбата. Во контекст на економската соработка, соговорниците констатираа заемен интерес за нејзино натамошно интензивирање, но и дека обемот ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Општина Струмица во средата ја одбележа десетгодишнината од трагичната смрт на поранешниот претседател на Република Македонија, Борис Трајковски. Пред споменикот „Македонија“ подигнат во негова чест, свежо цвеќе положи градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, кој пред големиот број роднини, пријатели и почитувачи на Трајковски, зборуваше за животот и делото на трагично загинатиот претседател. „Иако јавноста на различни начини ја коментираше неговата работа, факт е дека Борис Трајковски работеше со чесни намери да и помогне на Република Македонија и на нејзините граѓани. Тоа тој го правеше со нагласена енергија, верба во успех и со многу, многу љубов“ рече градоначалникот Заев. Според него, Трајковски останал верен на својот препознатлив стил со кој манифестираше ведрина, топлина, срдечност и безпрекорна ширина во своите погледи и ставови. „Без разлика дали се среќаваше со високи државници ширум светските меридијани или со обичните граѓани низ македонските градови и села, Борис Трајковски остануваше ...
| | веќе видена | слични

Свежи се сеќавањата на кобниот 26 февруари кога пред 10 години падна владиниот Кингер во Ротимље. Неизбежни беа погледите на присутните кон ридот каде загинаа претседателот Борис Трајковски со соработниците. Чествувањето се одржа под ведро небо. Сликата ги разбуди сеќавањата кај дел од обезбедувањето кои утрото по несреќата се качиле на ридот. Почит за најистакнатиот државник кој се залагаше за мир и стабилност на регионот му одадоа државните делегации на Македонија и Босна и Херцеговина. Свежо цвеќе на споменикот положија членовите од семејството Трајковски, претставници на македонските здруженија во Босна и Херцеговина, делегација на АРМ и босанската армија. Претседателот Иванов се потсети на големите заложби кои Трајковски ги даде за Македонија за да ја исполни неговата визија, земјата да стане пример за мир и стабилност на регионот и дел од Европското семејство. Токму и последниот документ на кој се потпиша Трајковски беше апликацијата за членство на Македонија во ЕУ. Со тага и воодушевување за ...
| | веќе видена | слични

ОДБЕЛЕЖАНА ДЕСЕТТАТА ГОДИШНИНА ОД ТРАГЕДИЈАТА KАЈ МОСТАР Борис Трајковски е светлиот моментум во поновата македонска историја, олицетворение на еден систем на вредности за кој вреди да се залагаме, да го следиме. Тој останува личност, чие наследство и во иднина ќе ја определува смислата на македонската политика, истакна Трајко Вељановски, претседателот на Собранието на прексиноќешната комеморативна академија, на која се одбележа 10-годишнината од загинувањето на македонскиот претседател и на неговите соработници во авионската несреќа крај Мостар, БиХ. Тој додаде дека Трајковски беше навистина претседател на сите граѓани што живеат во оваа држава. - Н` задолжи да го следиме патот кој значи безусловна посветеност кон сопствената држава. Нашите демократски заложби и заложбите за интегрирање на Македонија како достоинствен и горд член на ЕУ, како и НАТО-алијансата се врежани во нашите стратешки определби како негов најценет аманет - нагласи Вељаноски. Почит вчера искажа и шефот на државата Ѓорге Иванов, кој ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 250 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова во телевизиската дебата помеѓу тројцата кандидати за претседател, го обвини нејзиниот ...
сите 170 | | | веќе видена

Со оглед на тоа дека во недела ни претстојат претседателските избори на сите нас ни е важно тоа какво време не очекува за време на изборите. Времето во недела ...
сите 193 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 163 | | | веќе видена

Пендаровски ги повике граѓаните во недела, на 21 април, со својот глас  за бројот 3 да одлучат за сигурна иднина и да изберат напредок за европска држава Со ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија чествува 10 години од смртта на Борис Трајковски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: