Венизелос - Дациќ: Србија во ЕУ 2020


Венизелос - Дациќ: Србија во ЕУ 2020 Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос и српскиот премиер Ивица Дациќ изразија денеска уверување дека Србија за кусо време ќе ги исполни критериумите и оти 2020 година ќе стане членка на Европската унија. Венизелос при денешната средба со српскиот премиер вети дека Атина ќе стори се Белград да отвори што е можно повеќе поглавја. „Ние ќе сториме сме, иако предизборната кампања е во тек, Србија да не заостанува во процесто на европските интеграции и реформи што треба да се спроведуваат, како и во дијалогот со Приштина“, изјави Дачиќ на заедничката конференција за новинари. Според него, Србија сака до 2018 година да ги исполни сите технички критериуми за да може во 2020 година да стане членка на ЕУ. Шефот на грчката дипломатија изјави дека планот за работа на Грција за време на нејзиното претседателство со Унијата во првата половина од годинава ќе биде Србија во пристапните преговори да отвори што е можно повеќе преговарачки поглавја за да може побрзо да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Не успеаа напорите на шефот на грчката дипломатија да ја "избегне" македонската кралска династија, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Одби да слета на "Александар Велики", но се смести во "Александар Палас", а со македонскиот колега Никола Попоски се сретна на адреса "Филип Втори". “Тоа што Венизелос намерно го избегнал скопскиот аеродром поради името, ако е вистина, тогаш е уште еден доказ за тоа колку е безнадежна ситуацијата околу разговорите за името”, вели за Нетпрес аналитичарот и новинар Јоргос Пападакис. “Посетата на Венизелос е обрска кон функцијата која што ја има во Европската Унија до јуни. Да не беше таа функција, немаше да има ништо од оваа посета”, вели Пападакис. Грчкиот печат се обидуваше посетата на Венизелос да ја претстави како конструктивен гест, обвинувајќи ја македонската Влада дека наводно креирала негативна атмосфера, со изјавите како онаа на шефот на дипломатијата Попоски дека Грција ја блокира европската интеграција на Македонија. Но, фактичката состојба во Македонија е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Општа констатација е дека политичката реалност во Грција не остава простор за суштински напредок во однос на спорот за името, изјави министерот за надворешни работи Никола Попоски по повеќе од едночасовната средба со својот грчки колега Евангелос Венизелос. Додаде дека владеењето на меѓународното право, преземените обврски и искрениот и отворен дијалог на политичко ниво се единствениот начин за напредок во однос на ова прашање. Ние во секој случај ќе бидеме посветени на она што е во доменот на наша контрола, а тоа е сите подобрувања и реформи кои ги правиме за подобра Македонија. Никола Попоски, министер за надворешни работи. „Ние во секој случај ќе бидеме посветени на она што е во доменот на наша контрола, а тоа е сите подобрувања и реформи кои ги правиме за подобра Македонија и во секој случај ќе останеме отворени за дијалог во секој момент, на секое место и во секој формат“, изјави Попоски. x Според Попоски неконструктивни се изјавите од грчка страна дека блокадата за членство на Македонија ...
| | веќе видена | слични

Посетата на Венизелос на Скопје, политички Берлин не ја регистрира.Јасно е дека доближување на Македонија до Унијата може да се очекува на есен - по изборите во ЕУ и по евентуалните предвремени парламентарни во земјата Обиколката на шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос на Балканот и конкретно на Македонија, вчера и денес не е никаква тема во политички Берлин. Парламентарците кои се занимаваат со Западниот Балкан и Македонија, целосно се преокупирани со внатрешно-политичкиот скандал кој ја разниша коалицијата и настанот на месецот за регионот не сакаат да го коментираат. Оф рекорд, меѓутоа, неколкумина познавачи на приликите за ДВ јасно и гласно подвлекоа „Ситуацијата не е сменета. Грција е во Унијата и НАТО, а Македонија не е! Грција сега, како претседавач со Европскиот совет, ги влече конците. Атина во овој момент нема интерес да го отвори евро-атлантскиот пат на Македонија“. Со други зборови кажано од ветувањата за европските и НАТО перспективи за Македонија, до нивното вистинско исполнување - ...
| | веќе видена | слични

Шефот на грчката дипломатија денеска во Скопје ќе разговара со државното раководство во својство на претседавач со Советот на министрите на ЕУ. Грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, во рамките на неговата турнеја низ шест главни градови на земјите во Западен Балкан, денеска е во Скопје на средби со македонскиот државен врв. Во својство на претседател на Советот на министри на ЕУ, Венизелос треба да се сретне со претседателот на државата Ѓорге Иванов, со премиерот Никола Груевски, со вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими, со шефот на дипломатијата Никола Попоски, како и со лидерите на ДУИ, Али Ахмети и на СДСМ, Зоран Заев. Венизелос пристигна во Скопје синоќа со автомобил од Приштина. Медиумите во Грција пишуваат дека и покрај тоа што грчката делегација патува со владиниот авион, во Скопје доаѓа со автомобил „за да не мора да слета на аеродромот кој се вика Александар Велики“. Шефот на грчката дипломатија од Скопје ќе се врати во Приштина од каде што со авион ќе ...
| | веќе видена | слични

Националистите го пречекаа Венизелос, Попоски беше ироничен. Ова е насловот во грчкиот весник „Прото тема“ за посетата на шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос, кој денеска е во Македонија, како дел од регионалната турнеја. Грчките медиуми, информирајќи за посетата, главно се задржуваат на тоа дека Венизелос одбил да има заедничка прес-конференција со македонскиот колега. Притоа, ја пренесуваат изјавата од министерот Никола Попоски, кој на новинарско прашање зошто немаат заедничка прес-конференција со грчкиот колега објасни дека „можеби затоа што не му се допаѓа заднината“, и оти во прашање „се вкусови“, мислејќи притоа на паното на кое се испишани официјалното име на Република Македонија и на Министерството за надворешни работи пред кое се одржуваше прес-конференцијата. Грчки „Капитал“ во наслов пренесува дека Венизелос одбил да даде изјава со заднина „Македонија“. Името - тема на разговорите Спорот за името бил тема на денешната средба на Попоски со грчкиот колега Венизелос. - Од наша страна, ...
| | веќе видена | слични

Република Македонија нема посебни очекувања барем не пред мајските локални и европски парламентарни избори во Грција, за суштински напредок во процесот за името. Грчката политичка реалност не остава простор за такво нешто-изјави шефот на македонската дипломатија Никола Поповски по средбата со Грчкиот министер за надворешни работи и претседавач со Советот на Европската Унија Евангелос Венизелос. Тој сепак  ја пренесе подготвеноста за дијалог во било кое време, место и формат. Се додека не се откочат евроинтеграциските процеси,Македонија ќе се потпира на она што може да го направи сама во делот на реформите и во тој контекст  на пристапниот дијалог на високо ниво со Европската Унија, рече Поповски се гледа како на мошне корисен инструмент. На прашањето, зошто одвоени пресови со Венизелос , Поповски со одговор дека тоа „е можеби затоа што не му се допаѓа позадината“, и оти во прашање „се вкусови“, мислејќи притоа на паното на кое се испишани официјалното име на Република Македонија и на ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Спорот за името бил тема на денешната средба на министерот за надворешни работи Никола Попоски со грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Евангелос Венизелос кој престојува во посета на Македонија во својство на претседавач со Советот на министри на ЕУ. - Да, секако. Од наша страна е прашање за кое мораме отворено да дискутираме бидејќи знаеме дека е тоа клучната пречка која ни е поставена кон ЕУ и кон НАТО. Не верувам дека во моментов има политичка клима за суштинска посветеност од другата страна на ова прашање за придвижување напред. Ние во секој случај ќе бидеме посветени на она што е во доменот на наша контрола, а тоа се сите реформи кои ги правиме за подобра Македонија. Ќе останеме отворени за дијалог во секој момент, на секое место и во секој формат, рече министерот Попоски на новинарско прашање дали на средбата со Венизелос станало збор за името. Попоски воедно го подвлече ставот на Македонија дека владеењето на меѓународното право, преземените обврски и искрениот и отворен дијалог на политичко ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски денеска во Скопје се сретна со грчкиот министер за надворешни, Евангелoс Венизелос, кој е во посета на земјава како дел од неговата турнеја во рамките на грчкото претседателство со Европската Унија. Попоски по едночасовната средба со грчкиот колега рече дека разговарале за повеќе теми како унапредување на соработката, напредокот на Македонија кон евроинтеграција, но и за спорот за името. Сепак, Поповски вели дека поради политичката ситуацијата во Грција во овој момент не може да стане збор за суштинско поместување во разговорите за спорот за името. „Констатацијата е дека политичката реалност таму во моментов не остава многу простор за суштинско поместување. Така што не би имал посебни очекувања не пред мајските европски парламентарни избори кои ќе се случат таму. Впрочем ние веќе подолг временски период сме го искажале нашиот став дека во секој случај владеењето на меѓународното право и преземените обврски и искрениот и отворениот дијалог на политичко ниво се ...
| | веќе видена | слични

Шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос денес се сретна со вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими, министерот за надворешни Никола Попоски и со претседателот Ѓорѓе Иванов. Во текот на денешниот ден предвидени се средби и со премиерот Никола Груевски, лидерот на ДУИ, Али Ахмети и лидерот на СДСМ, Зоран Заев. По средбата, министерот Попоски рече дека со Венизелос освен за претседавањето на Грција со ЕУ, разговарале и за спорот за името. „Да, секако. Од наша страна е прашање за кое мораме отворено да дискутираме бидејќи знаеме дека е тоа клучната пречка која ни е поставена кон ЕУ и кон НАТО. Не верувам дека во моментов има политичка клима за суштинска посветеност од другата страна на ова прашање за придвижување напред. Ние во секој случај ќе бидеме посветени на она што е во доменот на наша контрола, а тоа се сите реформи кои ги правиме за подобра Македонија. Ќе останеме отворени за дијалог во секој момент, на секое место и во секој формат“, рече министерот Попоски. Тој додаде дека се надева ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По терористичките напади во Шри Ланка со најмалку 359 убиени, многумина се прашуваат зошто цел беше токму оваа јужноазиска земја и какви врски има таа со ...
сите 413 | | | веќе видена

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, а ...
сите 282 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Не треба да сте експерт за избори за да заклучите дека во историјата на европските избори од каков било вид се нема случено ваков колапс на легитимитетот. Да ...
сите 175 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 199 | | | веќе видена

Како што поминуваат деновите до Велигден така температурите ќе бидат во пораст. Синоптичарите најавуваат дека временската прогноза овие денови ќе достиген до ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Венизелос - Дациќ: Србија во ЕУ 2020

Од:
До кого (е-маил):
Порака: