„Најлошата европска ноќ за Арсенал“

Синоќешниот пораз од Милан со 4-0 на Сан Сиро во рамките на осминафиналето во Лигата на шампионите, Арсен Венгер го опиша како „најлоша ноќ за Арсенал во Европа“. „Ова беше најлошата ноќ за Арсенал во Европа. Сосема заслужено бевме казнети. Чувствував дека никогаш не бевме во игра, одигравме лошо и во нападот и во одбраната. Шокантно е да се види како нѐ надиграа на сите позиции. Во 90 минути немаше момент кога бевме во игра. Подобро да не зборувам премногу... Ќе го анализираме поразот и ќе се прегрупираме за реваншот со ладна глава“ – изјави Венгер, кој признава дека топџиите имаат малку шанси да станат првата екипа во ЛШ која се вратила по пораз од 4-0. Венгер воопшто не се ни обиде да се вади на лошиот терен на Сан Сиро: „Не е фер да се обвини теренот, иако беше катасрофален. Нашата игра беше на ниво како и теренот... Шокантен резултат и шокантна игра...“ „Статистички имаме 2 до 5% шанси да се пласираме во четвртфиналето. Треба да покажеме сосема друга игра и никогаш не се знае, но реално веќе испаднавме ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Арсенал, Арсен Венгер по поразот од 4:0 од Милан изјави дека оваа вечер никогаш не смеат да ја заборават. Тренерот на Арсенал, Арсен Венгер делуваше разочарано по завршувањето на дуелот со Милан и поразот од 4:0. Неговиот тим одамна не бил вака понижен, а по ваквиот резултат тој призна дека веќе се елиминирани. - Не утепаа. Да бидеме реални, веќе сме елиминирани. Оваа вечер никогаш не смееме да ја заборавиме. Се беше шокантно и резултатот и нашата игра , разочарано коментираше Арсен Венгер кој во Арсенал е од 1996 година. Синоќешниот натпревар на „Сан Сиро“ може да биде пресвртница за Арсенал и Венгер. Милан неочекувано лесно создаваше шанси, даваше голови, а филозофијата на Франзуцинот од млади играчи да направи тим е исправна, но за нешто поголемо потребно е и искуство. - Одевме од грешка во грешка и бевме казнети поради тоа. Заслужено, тоа беше нашата најлоша вечер. Практично не постоевме на теренот, ниту во дефанзивата, ниту во офанзивата. Беше шокантно да се гледа сето тоа , ги објаснува ...
| | веќе видена | слични

Англискиот преставник Арсенал, претрпе тотално фијаско на првиот меч од 1/8 финалето во Лигата на Шампиони. Милан со 4-0 ги торпедираа “топџиите“ кои одигра далеку под своите можности. Резултатот, играта и пристапот во натпреварот беа шокантни. “Кошмарната“ ноќ на Сан Сиро никогаш нема да ја заборавам. Милан повеќе од заслужено триумфираше на првиот меч, и со една нога е во 1/4 финалето - истакна менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер. Реванш натпреварот од 1/8 финалето во Лигата на Шампиони, помеѓу Арсенал - Милан се игра на 6 март на “Емирати“ стадионот. Мх.П.
| | веќе видена | слични
2 копии

Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер се предаде и не верува дека неговиот тим може да се пласира во четвртфиналето после срамот кој го доживеа во Милано. „Топџиите“ синоќа беа прегазени на Сан Сиро со 4:0, а искусниот стартег вели дека тоа било една од најлошите партии на неговиот тим во Европа. „Да бидеме реални. Не играме во некој свет на соништа. Можеби имаме 2% или 5% шанси статистички, но реално испаднавме“, изјави Венгер по натпреварот. „Ова беше шокантен резултат и шокантни перформанси од наша страна. Ноќ која никогаш не може да се заборави, наша најлоша ноќ во Европа. Влегувавме од грешка во грешка и бевме казнети за тоа, заслужено“. „Никогаш не влеговме во натпреварот. Бевме многу лоши и офанзивно и дефанзивно. Ниту во еден момент во 90 минути не влеговме вистински во натпреварот. Тешко е сега да се анализира. Подобро е да не зборуваме премногу, да анализираме со ладна глава и да се обидеме што побрзо да се опоравиме“, заклучи искусниот стартег.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Арсенал Арсен Венгер остро ги критикуваше своите фудбалери после историскиот пораз од Милан во осмина финалето од Лигата на шампионите. "Росонерите" го прегазија тимот од Лондон со резултат од 4:0 и така им го нанесоа најголемиот пораз во историјата на европските натпреварувања. "Беше тоа шокантен резулатат и шокантна представа од наша страна. Ова беше нашата најлоша ноќ во Европа на сите времиња. Во текот на целиот натпревар ниту еднаш посериозно не се заканивме по голот на противникот. Би било глупаво да кажам дека теренот е виновен за резултатот, бидејќи беше катастрофален, но ниту нашата игра не беше ништо подобра", рекол нервозниот Венгер. Французинот смета дека неговата тактика не била погрешна за овој натпревар. "Можеби постојат некои мали шанси дека ќе се пласираме во следното коло, но треба да бидеме реални и да признаеме дека веќе сме елиминирани. Сепак, верувам дека тактиката за овој натпревар не беше погрешна. Се плашам дека овој натпревар може да има големо влијание на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Арсенал доживеа големо разочарување во Милано, загуби со убедливи 4-0 и може да се каже дека во 1/8 финалето ќе ја заврши сезоната во Лигата на Шампионите. Венгер вели дека тоа биле ужасни перформанси од неговиот тим и најлоша ноќ во Европа за Арсенал. “Ова беше шокантен резултат и шокантни перформанси од наша страна. Ноќ која никогаш не може да се заборави, наша најлоша ноќ во Европа” – изјави Венгер по натпреварот. “Влегувавме од грешка во грешка и бевме казнети за тоа, заслужено”. “Никогаш не влеговме во натпреварот. Бевме многу лоши и офанзивно и дефанзивно. Ниту во еден момент во 90. минути не влеговме вистински во натпреварот”. “Тешко е сега да се анализира. Подобро е да не зборуваме премногу, да анализираме со ладна глава и да регрупираме”. “Да бидеме реални. Не играме во некој свет на соништа. Можеби имаме 2% или 5% шанси статистички, но реално испаднавме”.
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 199 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 218 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Најлошата европска ноќ за Арсенал“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: