Судир на кола со велосипеди на Тур де Франс

Невнимателен возач среди двајца велосипедисти на трката Тур де Франс. На 9тата етапа од најпопуларната трка нa светот, Тур де Франс, се случи инцидент. Еден од автомобилите што ги прати велосипедистите, во случајов возило на француска телевизија, возеше доста невнимателно па се удри во еден од натпреварувачите, тој во друг и двајцата завршија во аут. Да биде бељата поголема, се работеше за двајца од водечкото трио кои имаа и предност пред останатите. Автомобилот удри директно во Аргентинецот Хуан Антонио Флеча Џанони, кој нормално загуби контрола и со себе го повлече и Холанѓанецот Џони Хоохерланд кој пак заврши во бодликавата ограда заработувајќи длабоки исекотини на нозете. И покрај судирот, Хоохерланд успеа да се заќити со полкадот маичката како најдобар на планинската делница, додека заедно со Флеча ја добија и комбативити маичката за пружање отпор. Хоохерланд дури и се расплака на подиумот при доделувањето на полкадот маичката.
| | веќе видена | слични

Велосипедистите беа во состојба на шок во првиот слободен ден од годинашниот Тур де Франс по хаотичната деветта етапа во неделата, преполна со судири. Четворица возачи беа принудени да се повлечат од трката по големиот карамбол при спуштањето, а Шпанецот Хуан Антонио Флеча и Холанѓанецот Џони Хогерланд беа удрени од телевизиски автомобил. Иако бројот на откажувања годинава не е поголем од минатото по девет дена од трката, судирите беа поспектакуларни, а повредите посериозни од вообичаено. „Ова е најуникатната маршрута на Тур де Франс за која знам јас. Се надевам дека ова ќе стане велосипедска трка отсега па натаму, бидејќи досега имавме впечаток дека тие ги бараа најопасните патишта“, негодува Фабијан Канчелара, кој често се однесува како портпарол на возачите. Флеча, кој го повреди лакотот, и Хогерланд, кој ги одра нозете на ограда од бодлива жица, закрепнуваа ден потоа, а Холанѓанецот дури и повози малку велосипед заедно со татко му. Тимот Скај на Флеча побара од организаторот „да преземе соодветни ...
| | веќе видена | слични

Седум велосипедисти мораа да ја напуштат трката, а имаше и судир со новинарски автомобил на драматичната и контроверзнадеветта етапа на Тур де Франс Џони Хогерланд и расечен ја заврши трката Казахстанецот Александар Винокуров беше најзвучното име од седумте велосипедисти што не можеа да ја завршат трката на лудата и драматична деветта етапа на годинешното издание на Тур де Франс, во неделата. Два одделни судири во кои беа вклучени дваесетина возачи ја засенија победата на Луис Леон Санчез и преземањето на жолтата маичка од страна на Томас Веклер, кој заврши втор. Најконтроверзниот инцидент на 208 километри долгата етапа од Исоар до Сен-Флор се случи кога автомобилот на француска ТВ-станица удри во двајца возачи и ги исфрли од патот. Автомобилот се обидуваше да ја претекне водечката група од пет возачи на тесен пат кога за да не удри во дрво, буквално го бутна возачот на Скај, Хуан Натонио Флеча, Шпанецот удри во Џони Хогерланд, кој летна од патот во ограда со бодликава жица. Двајцата возачи ја завршија ...
| | веќе видена | слични

Преку бодликава жица до целта Возило на француската национална телевизија "Франс 2" предизвика несреќа во текот на деветтата етапа на Тур де Франс, во која настрадаа Хуан Антонио Флеха и Џони Хогерланд. Сакајќи да избегне стакло на патот, возачот на автомобилот го поткачи Флеха, преку кого падна Хогерланд, кој заврши во бодликава жица покрај патот, заработувајќи исеченици по целата нога. Иако раскрвавени, двајцата ја комплетираа етапата, на која славеше Филип Жилбер, а повредите на Хогерланд беа санирани со 33 кончиња. Трикратниот првак Алберто Контадор, исто така, имаше баксузен ден, откако падна по четврти пат на годинашната трка. Шпанецот се сплетка со рускиот натпреварувач Владимир Карпет и се испружи на асфалтот. Томас Веклер е носител на жолтата маичка, пред Луис Леон Санчес и Кадел Еванс.
| | веќе видена | слични

Учесниците на Тур де Франс збеснаа откако двајца од нив беа повредени во судир во кој беше вклучен и телевизиски автомобил во деветтата етапа. Шпанецот Хуан Антонио Флеча падна на земја, а Холанѓанецот Џони Хогерланд заврши во ограда од бодлива жица. „Тој лежеше во бодлива жица, целиот беше во неа, во боцките, гаќите му беа наполно соблечени, тој беше целосно гол“, изјави Мишел Корнелисе, спортски директор на тимот на Хогерланд, Вакансоле, по спасувањето на неговиот велосипедист од ровот. „Го видов само како лета низ воздухот. Има длабоки исеченици на нозете, возеше со 60 км/ч, беше неверојатно“. Флеша доби лекарска помош на својот велосипед за повредениот лакот, а Хогерланд со раскрвавени нозе влезе во целта 17 минути по победникот на етапата. Новиот лидер на Тур, Французинот Томас Веклер, кој беше сведок на инцидентот кога возилото се обиде да ја престигне групата од петмина бегалци во која беше и тој, изјави: „Можев да бидам и јас. Судирите при спуштање се разбирливи, тие се дел од трката. Не сум тука ...
| | веќе видена | слични

Голем неред ја одбележа деветата етапа од најпрестижната велосипедска трка Тур д' Франс. Шпанскиот велосипедист Хуан Антонио Флеча беше удрен од автомобил по што го турна и Холанѓанецот Џони Хогерланд. И двајцата заработија исекотини на рацете и нозете. Холанѓанецот имаше голема среќа, бидејќи малку фалеше да заработи посериозни повреди откако прелета преку бодликава жица Но, ова не беше единствената несреќа на деветата етапа на трката околу Франција. Претходно , групниот пад го принуди Казахстанецот, Александар Винокуров да се откаже од трката, а првичните информации се дека ја скршил ногата. Несреќа претрпе и бранителот на титулата , Шпанецот Алберто Контадор, но успеа да ја заврши трката. Победата ја однесе Шпанецот Луис Леон Санчес, а голема радост на Французите им донесе Томас Велкер кој го презеде лидерското место во генералниот поредок од Норвежанецот Тор Хусхов и ја облече жолтата маичка.
| | веќе видена | слични

Шпанецот Хуан Антониа Флеч и Холанѓанецот Џони Хугерланд завршија во ограда од бодликава жица поради погрешно свртување на возило на француската телевизија. Еден од велосипедистите мина со тешки расекотини на левата нога, додека другиот помина полесно. Итната помош веднаш интервенираше и двајцата велосипедисти беа префрлени во болница. Инцидентот се случи за време на вчeрашната девета етапа долга 208 километри.
| | веќе видена | слични

Овогодинешниот Тур де Франс е преполн со паѓања и незгоди, а во деветтата етапа која се возеше од Исор до Сен Флур во бизарна несреќа настрадаа неколку натпреварувачи. Велосипедистите Хуан Антонио Флеча од Шпанија и Холанѓанецот Џони Хогерланд настрадаа по удар од автомобил о пред крајот на деветата етапа на Тур Д Франс. Деконцентрираниот возач на тв куќата France 2 со нагло движење го исфрли Шпанецот од патот, кој за жал, заедно со неговиот колега заврши во ограда од бодликава жица. Флеча изгуби контрола и падна, а на него налета Џони Хогерланд, кој помина многу полошо бидејќи се одби од Флеча и заврши во бодликавата жица покрај патот. „Тоа беше страшна несреќа, а баш на Флеча му реков дека можеме да бидеме среќни што сме живи, кога ќе се сетиме на смртта на Вутер Вејландт на Џиро“, рече Хогерланд, кој по несреќата исто како Флеча го заврши натпреварувањето. Организаторите на Тур де Франс заради загрозување на натпреварувачите ја исфрлија ТВ екипата од натпреварувањето. „Тие го предизвикаа падот на ...
| | веќе видена | слични

На деветтата етапа од најпрестижната велосипедска трка Тур де Франс, која се возеше од Изоар до Сен Флор во должинча од 208 километри, се случи тежок инцидент кој го предизвика невнимателен возач на француската телевизија. Шпанецот Хуан Антонио Флеча и Џони Хогерланд од Холандија буквално беа срушени од автомобилот, а работата да биде пострашна, тие завршија во ограда од бодликава жица, заработувајќи сериозни исекотини, поради што интервенираше итната помош.
| | веќе видена | слични

Останато

Вториот ден од дебатата за преспанскиот договор, на пленарната седница во грчкиот парламент, ќе биде заокружена доцна вечерва, кога се очекува владата да ...
сите 145 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 129 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Гласањето, како што пишува ...
сите 66 | | | веќе видена

Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ќе има и Грција, порачаа високи претставници на ЦДУ во апелот до Нова демократија, ...
сите 225 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Судир на кола со велосипеди на Тур де Франс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: