Тензија во Собранието

3 копии

Бројот на членовите во Советот за радиодифузија и измените во законот за вршење на радиодифузна дејност и денеска предизвикаа жестока дебата во Собранието. Несогласувањата кулминираа, кога собранискиот спикер Трајко Вељаноски го повика пратеникот Емилијан Станковиќ од СДСМ да ја напушти собраниската говорница, бидејќи тој го го обвини претседателот на Собранието, дека два дена го крие писмото со кое ОБСЕ реагира на зголемувањето на бројот на членовите во Советот за радиодифузија од девет на 15. Вељаноски рече дека Станковиќ лаже, ја прекина седницата и закажа координациската средба. Од СДСМ, во меѓувреме го доставија писмото од ОБСЕ до новинарите, испратено на 19. јули и во кое се потсетува дека при донесувањето на измените на Законот за радиодифузна дејност, не била консултирана работната група од Министерството за транспорт и врски. Во писмото, ОБСЕ препорачува да се изврши ревизија на измените, а СРД како регулаторно тело да работи по препорака на европската директива. По завршувањето на координациската ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, четвртокот, кон крајот на денот го доби писмото од ОБСЕ претставникот за слободата на медиумите, Дуња Мијатовиќ, реагираат од кабинетот на првиот парламентарец. - За жал, претседателот на Собранието со содржината на писмото претходно се запозна преку медимите и преку неоснованите напади упатени кон него од страна на пратеници на парламентарната говорница. Сето ова непотребно создаде клима на недоверба и непотребни политички конотирани дообјаснувања. Ако навистина целта на писмото била заложба и апел до претседателот на Собранието, Вељаноски да покрене иницијатива за легислативни промени во областа на медиумите, тогаш најмалку што требало да се направи е најпрво самиот претседател на Собранието да го добие споменатото писмо, односно навремено да биде информиран, стои во дописот до медиумите. Поради некоректноста во чекорите на информирање од страна на споменатиот претставник за слободата на медиумите, претседателот на Собранието упати ...
| | веќе видена | слични

Со прекин на седницата на која се расправаше за извештајот за работата на Советот за радиодифузија за 2010 година резултираше тензијата која настана во врска со писмото од ОБСЕ, во кое од претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, се бара да ги повлече последните измени на Законот за радиодифузна дејност. Вељаноски му го одзеде зборот и му нареди да ја напушти говорницата на пратеникот на СДСМ, Емилијан Станковиќ, кој со писмото во рака докажуваше дека и меѓународната заедница е против измените со кои, како што пишуваат од ОБСЕ, “може сериозно да се загрози политичката независност на Советот за радиодифузија”. “Извештајот на СРД за 2010 година ќе биде последен извештај на вистинско регулаторно тело, зашто отсега ќе добиваме партиски извештаи”, изјави Станковиќ пред го обвини собранискиот спикер дека го скрил писмото и така не ја исполнил обврската од Деловникот истото да им го подели на пратениците. Вељаноски, откако не успеа да го натера пратеникот да ја напушти говорницата, тврдејќи дека не добил ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски се уште не го добил писмото од ОБСЕ со забелешките за измените на законот за Радиодифузија. Откако вчера АЛФА објави дека таков допис е пратен од канцелеријата на претставникот за слобода на медиумите Дуња Мијатовиќ, од неговиот кабинет денеска велат дека со содржината првиот парламентарец се запознал преку медуимите. - „Конкретната ситуација е резултат на некоректност во чекорите на информирање од страна на споменатиот претставник за слободата на медиумите, за што претседателот на Собранието ги извести највисоките претставници на ОБСЕ во Виена“- се вели во дел од реакцијата на Претседателот Велјановски. Официјално од Виена за АЛФА потврдија дека допис во кој се изразува загриженост за измените на законот за Радиодифузија е пратен, а дека коресподенцијата е доверлива. Дополнителни коментари нема бидејќи претставникот за слобода на медиумите Мијатовиќ е оправдано отсутна. Претходно, изненаденост за измените без јавна дебата изразија и од Европската Комисија. ...
| | веќе видена | слични

Писмото на ОБСЕ со сугестии за Законот за радиодифузија предизвика жестока дебата меѓу Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски и пратеникот на СДСМ, Емилијан Станковиќ. Пратеникот инсистираше да зборува за писмото на ОБСЕ, а претседателот, по третото предупредување да го врати на темата за годишниот извештај на Советот за радиодифузија, му го одзеде зборот и ја прекина седницата. По паузата, Велјаноски негираше дека добил писмо од ОБСЕ и рече дека за вквата ситуација ќе ги информира високите претставници на ОБСЕ во Виена. Во писмото, претставничката на ОБСЕ за слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ изразува загриженост за усвоените измени и дополнувања на Законот за радиодифузија, кои според неа, ја поткопуваат политичката независност на Советот за радиодифузија. Мијатовиќ го повикува Парламентот и неговиот Претседател да гарантира дека амандманите ќе се разгледуваат од работни групи, а потоа ќе одат на јавна дебата. Со оваа порака, Мијатовиќ бара повлекување на Законот и повторно разгледување на ...
| | веќе видена | слични

Годишниот извештај на Советот за радиодифузија, повод за жестока дебата во Собранието. Откако на самиот старт на седницата, пратеникот Емилијан Станковиќ на говорницата презентираше писмо кое било пратено од ОБСЕ на адресата на Законодавниот дом и кое Вељаноски не го поделил на пратениците, спикерот ја прекина седницата бидејќи според него, не се држи за точка од дневниот ред. Во писмото кое беше поделено и на медиумите, испратено од централата на ОБСЕ до претседателот на Собранието бараат да се изврши ревизија на новодонесениот Закон за радиодифузија со кој Советот се проширува од 9 на 15 членови и да се изврши хармонизација со европските директиви. По паузата за координација со пратеничките групи, Вељаноски соопшти дека до неговиот кабинет не стигнато писмо со ваква содржина и ги оцени како лажни обвинувањата од опозицијата. По координацијата, седницата продолжи со расправата за истата точка каде опозицијата обвини дека власта со донесувањето на овој закон врши партизација на регулаторното тело, а од ...
| | веќе видена | слични

Ден откако Собранието ги изгласа измените во Законот за радиодифузија, од ОБСЕ веднаш преку писмо реагирале до претседателот на парламентот Трајко Вељаноски. Меѓународната организација побарала од Вељаноски да се направи ревизија на постапката за измените во Советот за радиодифузија, со кои отсега наместо 9 члена советот ќе има 15. Од ОБСЕ сметаат дека начинот на кој се донесени измените се нетранспарентни и неважечки. Според нив, потреба е широка јавна дискусија за предложените амандмани. Денеска во парламентот опозицијата реагираше зошто власта и претседателот на парламентот молчеле за писмото што го добиле од ОБСЕ пред три дена. /Ѓ.Т.
| | веќе видена | слични
3 копии

Собранието по паузата за координација ја продолжи расправата по Годишниот извештај за работата на Советот за радиодифузија за 2010 година, прекината по тврдењата на Емилијан Станковиќ од СДСМ дека до собранискиот претседател е испратено писмо од ОБСЕ за слободата на медиумите. Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски по паузата повтори дека не добил никакво писмо од ОБСЕ, како што тврдеше Станковиќ кому му го одзеде зборот откако неколкупати му укажа дека не говори за точката на дневниот ред. Вељаноски рече дека тоа го пренел и на координацијата и најави дека за сосостојбата со која се соочува за наводно добиени писма, а присутна и во одредени медиуми веќе два дена, ќе ги информира највисоките претставници на ОБСЕ и на ЕУ. Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Игор Ивановски реагираше на исклучувањето на Станковиќ истакнувајќи дека пратеникот планирал на најкоректен начин да говори, но, како што рече, Собранието непотребно се довело во ситуација да му го одземе зборот. „Се надевам дека во ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 21 јули – Минатогодишниот Извештај за работата на Советот за радиодифузија ја вжешти атмосферата во собраниската сала. Претседателот Трајко Вељаноски му го одзеде зборот и му го исклучи микрофонот на пратеникот од СДСМ, Емилијан Станковиќ и свика кооердинација за да се смират страстите. Поводот за сето ова беше писмо од ОБСЕ, потпишно од Дуња Мијатовиќ, претставник на ОБСЕ за слобода на медиумите во кое таа ја изразува загрижерноста на ОБСЕ од измените на Законот за радиодифузна дејност со којшто членовите во Советот за радиодифузија се зголемуваат од девет на 15. Според Станковиќ, копија од писмото што од СДСМ го поделија на новинарите, стигнало кај Вељаноски, но тој не го поделил на останатите пратеници. Во писмото, Мијатовиќ пишува дека, ОБСЕ препорачува власта да направи ревизија на амандманите и на измените и да отвори јавна дебата за измените кои се предвидени во која ќе бидат вклучени ЗНМ и ССНМ. Станковиќ го праша Вељаноски зошто го скрил писмото и дали власта ќе ги испочитува препораите на ...
| | веќе видена | слични

Денешната собраниската седница, на која се расправа за Годишниот извештај за работата на Советот за радиодифузија (СРД) предмалку ја прекина спикерот Трајко Вељановски, бидејќи не му дозволи на пратеникот од СДСМ, Емилијан Станковиќ, од говорницата да прочита писмо од ОБСЕ. Според него, писмото било испратено токму до претседателот на Парламентот, кој, пак, требал да го проследи до пратениците. Наводно, со него се бара ревизија на новодонесениот Закон за радиодифузна дејност, со кој СРД се проширува од 9 на 15 членови. - Зошто тоа не се случило? - праша Станковиќ во однос на споменатото писмо, по што неговиот микрофон беше исклучен. Вељановски го оцени ова обвинување со зборот „лага“, порачувајќу му на социјалдемократот да се држи до точката од дневниот ред. Како епилогот од оваа расправија моментално се одржува координација на пратеничките групи. ВС/ВЃ
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 289 | | | веќе видена

Утревечер е извесно дека на улиците во Грција ќе има толпи народ кои ќе протестираат. Токму тогаш грчкиот парламент би требало да го ратификува Преспанскиот ...
сите 286 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 375 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 90 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тензија во Собранието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: