Заменик министерот за надворешни работи Петров се сретна со Робин Давид Скот

Скопје – Заменик министерот за надворешни работи на Република Mакедонија, Зоран Петров, денес оствари средба со Робин Давид Скот, член на Парламентот на Викторија- Австралија, кој престојува во посета на Македонија, информираат од МНР. Робин Давид Скот со своите досегашни активности и ангажман како пратеник во австралискиот Парламент, се издвојува како докажан пријател на нашата држава. За време на средбата, ЗМНР Петров и членот на австралискиот Парламент, Давид Скот разменија мислења по однос на билатералните односи меѓу двете земји, можностите за нејзино унапредување, како и во поглед на унапредувањето на положбата на македонската иселеничка заедница во Австралија. Во оваа прилика, ЗМНР Петров, се заблагодари на досегашниот ангажман на Робин Давид Скот, изрази задоволство од интензивирањето на парламентарната соработка меѓу двете земји и надеж дека севкупните односи меѓу Република Македонија и Австралија и во иднина ќе бележат нагорен тренд. Во рамките на посетата, покрај официјалните средби во Собранието ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Трајко Вељаноски, вчера го прими Робин Давид Скот, пратеник на Парламентот на Викторија-Австралија. На средбата присуствуваше и пратеникот во Собранието на Република Македонија, г. Милорад Додевски, избран од изборната единица девет, која ја опфаќа Австралија. На средбата, како што соопштуваат од Собранието, станало збор за повеќе прашања од заемен интерес меѓу двете пријателски земји. Пратеникот Скот ја поздравил извонредната можност што македонската дијаспора ја има да биде претставена во македонскиот Парламент. И двајцата соговорници констатираа дека македонската иселеничка заедница, особено во Викторија и во градот Мелбурн, придонесува за севкупниот општествен, културен и економски развој на Австралија и претставува значаен фактор кој придонесува за блиските и пријателски односи меѓу двете држави, се вели во соопштението. Претседателот на Собранието, г. Вељаноски, го покренал и прашањето за олеснување и либерализирање на визниот режим со цел нашите ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заменик министерот за надворешни работи Петров се сретна со Робин Давид Скот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: