Рангелова: Дали молчењето за Тиранската платформа значи и нејзино одобрување

6 копии

На денешната Собраниска седница, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова ги праша пратениците на СДСМ дали со молчењето ја одобруваат Тиранската платформа која е верификувана во туѓа држава. – Ги нема пратениците од СДСМ во Собраниската сала да ни одговорат дали се согласуваат со овој документ кој што е верификуван во туѓа држава. Сега за сега никој не се оградува не знам дали молчењето значи дека се согласуваат, но исто така сакам да ве потсетам, вие рековте дека граѓаните кои што гласале за СДСМ или не знам за шарената револуција не се согласуваат со оваа Тиранска Платформа, истакна Рангелова. Таа додаде дека токму оние граѓани кои гласале за СДСМ и им дали право на пратениците на СДСМ да одлучуваат во нивно име треба да ги повикаат и прашаат дали има платформа или нема.
| | веќе видена | слични

Претседавачот со конститивната седница Трајко Вељаноски влезе во нов „судир“ со своите сопартијци, овој пат со пратеничката Рангелова на која не ѝ дозволи да држи класична прес-конференција од собраниска говорница. – Госпоѓа Рангелова, ве молам, прес-конференција во Сала 3, не тука, рече Вељаноски. Рангелова кажа дека претходно пратеничката од СДСМ, Татјана Прентовиќ зборувала надвор од темата, а Вељаноски ѝ одговори дека затоа побарал пауза од половина час. – И јас барам нова пауза од половина час. Дозволете ми да се доискажам, само една минута, рече Рангелова. Вељаноски ѝ повтори дека од собраниската говорница не може да држи прес-конференции и дека слободно може да си закаже прес конференција, по што ѝ го исклучи микрофонот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседавачот Трајко Вељаноски не ѝ дозволи на пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова да држи класична прес-конференција од собраниската говорница. – Госпоѓа Рангелова, ве молам, прес-конференција во Сала 3, не тука, рече Вељаноски. Рангелова кажа дека претходно пратеничката од СДСМ, Татјана Прентовиќ зборувала надвор од темата, а Вељаноски ѝ одговори дека затоа побарал пауза од половина час. – И јас барам нова пауза од половина час. Дозволете ми да се доискажам, само една минута, рече Рангелова. Вељаноски ѝ повтори дека од собраниската говорница не може да држи прес-конференции и дека слободно може да си закаже прес конференција, по што ѝ го изгасна микрофонот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во обидот да се произнесе процедурално Даниела Рангелова по претходно изнесеното од нејзината колешка Татјана Прентовиќ, претседавачот Вељановски и го исклучи микрофонот. “Пратеничке Рангелова не може, процедурално во сала3 ,во прес центарот,”рече Вељновски. “Претходно колешката зборуваше имам и јас право,”реагираше Рангелова. “Не може затоа дадов пауза пола час”,рече Вељановски. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вториот дел на собраниската седница не навести ништо ново во однос на започнатата дебата која трае со денови, при што главни на говорницата се пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. За реплика и контра-реплика попладнево се јавуваат колегите на Драган Данев, кој го има главниот збор. Се зборува главно за т.н платформа, а одвреме-навреме се прозиваат и пратениците од СДСМ да се вклучат во нивната дискусија. „Да, почитувана колешка Рангелова, нашите заеднички проекти за подобра иднина на сите треба да бидат нашата заедничка платформа. Само така ќе можеме да одиме напред. Со оваа платформа што ја прифати СДСМ се враќаме назад“, рече пратеникот Драган Данев одговорајќи на реплика на неговата колешка Даниела Рангелова. Зекир Рамчиловиќ од Партијата на бошњаците во колација со ВМРО-ДПМНЕ, како и неколку негови претходни говорници ги повика СДСМ да се вклучат во дискусијата и, како што рече, да одговарат на прашањата кои ги засегале граѓаните. „Очекуваав на следниот говорник да се јават за збор. Но, немаше пријавени од СДСМ. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Речиси секој од пратениците на ВМРО ДПМНЕ, кој се јавуваше за реплики се обраќаше до пратениците на СДСМ и прашуваше зошто молчат и не им одговараат на нивните прозивки. “До кога ќе молчите колеги од СДСМ. Ако молчете но, граѓаните ве знаат добро, ги испукавте тезите и веќе немате што да кажете”, рече Димитар Стевананџија од ВМРО ДПМНЕ. “СДСМ треба да ги даде одговорите. Ние очигледно само сме заинтересирани за државата и народот. Но, молчењето значи и одобрување на договореното во таа платформа”, додаде Љупчо Димовски. „Овие два дена, имаме друга ситуација, имаме блокада од колегите од СДСМ. Молчат затоа што знаат дека тие ја генерираа ова криза. Како што вели народната дојде крчмарот и сака да го наплати еспот, но тој е превисок. Нема да дозволиме да плаќаме превисока цена зарди нивните грешки„, рече Љиљана Кузмановска. И покрај повикот да се вклучат во нивната дебата СДСМ останаа неми. Добар дел од нив и не беа присутни на денешната седница на која повторно се вртеа истите теми, околу наводното менување ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Колега Димовски, држете се до темата, кажете кој член е прекршен? Во вториот дел од продолжението на собраниската седница, на започнатата дискусија процедурално реагираше пратеникот Илија Димовски, кој му забележа на пратеникот Оливер Спасовски како можело во неговото излагање да му пречи кога зборувал за проектите, а кога Села зборувал за платформата молчел. „Како може Оливер Спасовски да реагира кога ние зборувавме за улици, патишта и училишта, а не реагираше на говорот на Села кога вели дека македонскиот народ е геноциден„, рече Димовски. Димовски уште не ја заврши мислата, претседавачот Трајко Вељановски го прекина велејќи му дека неговата забелешка не е процедурална. „Колега Димовски, ова не е процедурално. Ве молам кажете кој член е прекршен. Еве од СДСМ не сакаат да ви кажат, нејќат да ви одговорат, нивно право си е, рече Вељановски.“ Вељановски уште неколку пати ја прекина и пратеничката Даниела Рангелова, но претходно и пратеничката Слододанка Авировиќ. Вељановски во оваа продлжение со поостар ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По четири часовна расправа за платформата, јазикот, за знамето и откако скоро сите пратеници се изредија со реплики и контрареплики, се исцрпе дискусијата на пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова. “Им благодарам на колегите од СДСМ, што помогнаа да имаме исцрпна дискусија.Ова го кажувам иронично се разбира, затоа што решија да молчат за најважни прашања за кои ние овде со денови зборуваме“, рече таа. Според редот на пријавени, говорницата ја презеде нејзината колешка Љиљана Затуровска. И таа како и Рангелова, продолжи со слична реторика. Повторно ги отвори тезите околу отфрлувањето на заедничката декларација на албанските партии. „Македонскиот народ не сака да биде понижуван , малтретиран. Моментот каде што овие функционери не се одважија да одговорат на прашањата кои ги засегаат граѓаните. Нели се колнат во демократија. Дајте да излеземе на избори и да им ги понудиме сите овие барања на граѓаните. Тие нека одлучат. Од оваа дебата токму овде, треба да произлезат тие предлози за кои треба да гласаат ...
| | веќе видена | слични

– Ги нема пратениците од СДСМ во Собраниската сала да ни одговорат дали се согласуваат со овој документ кој што е верификуван во туѓа држава. Сега за сега никој не се оградува не знам дали молчењето значи дека се согласуваат, но исто така сакам да ве потсетам, вие рековте дека граѓаните кои што гласале за СДСМ или не знам за шарената револуција не се согласуваат со оваа Тиранска Платформа, истакна Рангелова. Таа додаде дека токму оние граѓани кои гласале за СДСМ и им дали право на пратениците на СДСМ да одлучуваат во нивно име треба да ги повикаат и прашаат дали има платформа или нема.
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 160 | | | веќе видена

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на ...
сите 239 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување ...
сите 134 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 226 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 194 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рангелова: Дали молчењето за Тиранската платформа значи и нејзино одобрување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: