Димовски: Каков соживот барате кога ги игнорирате Македонците во Гостивар, Тетово, Кичево?


За Димовски неразбирливо е како тоа Македонија е нон стоп на таргет дека не ги почитува правата на малцинствата, додека Македонците кои што се малцинство во другите земји не можат ниту да го изучуваат својот мајчин јазик, а некаде не ни можат да кажат дека се Македонци. Димовски додеде дека во изминатите денови на отворање на мост во Општина Гостивар каде што Македонците се 35%, официјалната прослава се водела само на албански јазик. Тој запраша за каков соживот и за какво почитување на права се залагаат Албанците кога тие ги игнорираат Македонците во средините каде што се мнозинство.
| | веќе видена | слични

Праникот Илија Димовски кажа дека не била во ред желбата на Радмила Шекеринска никој да не дискутира во Собранието.– Паметам како СДСМ го остави Охрид со 50 милиони долгови. Во општината Куманово, каде што управува СДСМ имаат исто така долгови, рече Димовски.На тоа претседавачот Трајко Вељаноски му одговори дека неговиот говор не бил процедурален, туку искажување на политички ставови.
| | веќе видена | слични
2 копии

На почетокот на 15. продолжение на конститутивната седница на Собранието, пратеникот Љупчо Николовски од СДСМ се јави за процедурална забелешка во која рече дека претседавачот Трајко Вељаноски го крши Деловникот затоа што дозволува да се дебатира на други теми, а не на точката која е на дневен ред, а со тоа намерно се блокира Собранието. Тој го обвини пратеникот Љупчо Димовски дека е криминалец. Токму на говорот на Димовски пратениците на ВМРО-ДПМНЕ реплицираа, а тој даваше контрареплики. – Постојат сериозни индиции кои што говорат дека токму во овој период кога ја правите оваа блокадата стопирате 100 милиони евра субвенции за земјоделците. Во овој период на блокада од релевантни извори се знае дека од следниот месец ќе биде загрозена исплатата на плати, пензии и социјална помош. Љупчо Димовски незаконски дозволи исплата на стотици илјади евра за субвенции кои не отидоа кај вистинските земјоделци, туку кај ваши функционери – рече Николовски. На ова со процедурални забелешки се јавија Антонијо Милошоски, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На денешната Собраниска седница пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски во процедурална заеблешка кон Зијадин Села, потенцираше дека тој и албанските партии начекаа кај СДСМ слабаци со насобрна фрустрација за да дојдат на власт, па сега ги уценуваат. – Знаете што е неискрено во вашата политика, начекавте слабаци со триста проблеми и со единаесет годишна собрана фрустрација да дојдат на власт и вие сам рековте – сега е мајката да ги уцениме Македонците, каква е таа искреност со уцени ли треба да работиме, што ќе не уценувате, истакна Димовски. Тој праша дали на овој начин ќе градиме соживот во Македонија со уценување на Македонците. – Затоа јас искрено ве молам како човек на човек немојте да подгревате меѓуетничка нетрпеливост помеѓу луѓето, во моменти кога имате политичка слабост, во моменти кога немате испорачано она што требало да го испорачате како градоначалник тоа не е фер, тоа не е добро ниту за Албаницте ниту за Македонците, потенцираше Димовски. На крајот тој истака дека на луѓето во Струга и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Колега Димовски, држете се до темата, кажете кој член е прекршен? Во вториот дел од продолжението на собраниската седница, на започнатата дискусија процедурално реагираше пратеникот Илија Димовски, кој му забележа на пратеникот Оливер Спасовски како можело во неговото излагање да му пречи кога зборувал за проектите, а кога Села зборувал за платформата молчел. „Како може Оливер Спасовски да реагира кога ние зборувавме за улици, патишта и училишта, а не реагираше на говорот на Села кога вели дека македонскиот народ е геноциден„, рече Димовски. Димовски уште не ја заврши мислата, претседавачот Трајко Вељановски го прекина велејќи му дека неговата забелешка не е процедурална. „Колега Димовски, ова не е процедурално. Ве молам кажете кој член е прекршен. Еве од СДСМ не сакаат да ви кажат, нејќат да ви одговорат, нивно право си е, рече Вељановски.“ Вељановски уште неколку пати ја прекина и пратеничката Даниела Рангелова, но претходно и пратеничката Слододанка Авировиќ. Вељановски во оваа продлжение со поостар ...
| | веќе видена | слични

-Знаете што е неискрено во вашата политика, начекавте слабаци со триста проблеми и со единаесет годишна собрана фрустрација да дојдат на власт и вие сам рековте сега е мајката да ги уцениме Македонците, каква е таа искреност со уцени ли треба да работиме, што ќе не уценувате, истакна Димовски. Тој праша дали на овој начин ќе се гради соживот во Македонија, со уценување на Македонците. -Затоа јас искрено ве молам како човек на човек немојте да подгревате меѓуетничка нетрпеливост помеѓу луѓето, во моменти кога имате политичка слабост, во моменти кога немате испорачано она што требало да го испорачате како градоначалник тоа не е фер, тоа не е добро ниту за Албаницте ниту за Македонците, вели пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ. На крајот тој истака дека луѓето во Струга и насекаде во Македонија треба да им се подобри животот, а не да се трујат со меѓуетнички тензии.
| | веќе видена | слични

Само подгреваат страсти кај Македонците и кај Албанците. Однесувањето на Илија Димовски е синдром на напуштена љубовница, бидејќи нели до вчера беа во коалиција со ДУИ, рече Оливер Спасовски, пратеник од СДСМ, денеска од собраниската говорница. Спасовски повторно го опомена претседавачот Трајко Вељаноски дека не го почитува Деловникот, бидејќи дебатата била за сè освен за третата точка од конститутивната седница. Тој го повика Вељаноски да реагира на секој дискутант кој не се придржува на дебатата, бидејќи се дискутира за сè и сешто, а ако не го прави тоа, рече Спасовски, подобро да се тргне од претседавачкото место и да го докомплетира хаосот.
| | веќе видена | слични

Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ денеска на седницата изјави дека Република Македонија е единствената земја во Европа во која се признати правата на малцинствата. Вели дека тоа не е случај со другите земји во опкружувањето. Димовски додеде дека во изминатите денови на отворање на мост во Општина Гостивар каде што Македонците се 35%, официјалната прослава се водела само на албански јазик. Тој праша за каков соживот и за какво почитување на права се залагаат Албанците кога тие ги игнорираат Македонците во средините каде што се мнозинство. Тој рече немало ниту превод, ниту натпис на македонски јазик. Се надева дека ова веќе нема да се повтори. Рече дека за малцинските права треба да се погледнат и други примери од Балканот и да се направи споредба. „Тоа е извртено гледање на работите кое што еден ден треба да се стави на хартија, за да не дај боже бидеме обвинети за некоректност или геноцидност“ - рече Димовски. Пратеничката на ДУИ, Емини Мирсаде, кажа дека со манифестацијата во Гостивар, од ...
| | веќе видена | слични

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ од собраниската говорница нагласи дека Република Македонија е единствената земја во Европа во која се признати правата на малцинствата за разлика од другите земји во опкружувањетоЗа Димовски неразбирливо е како тоа Македонија е нон стоп на таргет дека не ги почитува правата на малцинствата, додека Македонците кои што се малцинство во другите земји не можат ниту да го изучуваат својот мајчин јазик, а некаде не ни можат да кажат дека се Македонци.Димовски додеде дека во изминатите денови на отворање на мост во Општина Гостивар каде што Македонците се 35%, официјалната прослава се водела само на албански јазик. Тој запраша за каков соживот и за какво почитување на права се залагаат Албанците кога тие ги игнорираат Македонците во средините каде што се мнозинство.
| | веќе видена | слични

Останато

Територијата на нашата држава се наоѓа во поле на висок воздушен притисок (антициклон) кој условува стабилно, суво и невообичаено топло време со високи ...
сите 205 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 175 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата која се случи на 13. февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават ...
сите 268 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 165 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Пратеникот Артан Груби и близок соработник на лидерот на ДУИ Али Ахмети, отворено ќе лобира Никола Димитров да биде консензуалниот кандидат на неговата партија ...
сите 193 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димовски: Каков соживот барате кога ги игнорирате Македонците во Гостивар, Тетово, Кичево?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: